جزئیات تازه از واردات شیرخشک های رژیمی

جزئیات تازه از واردات شیرخشک های رژیمی

اعلام گمرک ایران در ارتباط با ورود جدید محموله های شیرخشک رژیمی و به جریان افتادن اظهارنامه بیشتر از ۵۹۰ هزار قوطی برای ترخیص، بار دیگر تأیید می کند که سازمان غذا و دارو حتی پیش از واردات، در جریان ورود یک میلیون قوطی شیرخشک بوده است.پیگیری ایسنا، از گمرک ایران برای دریافت آخرین وضعیت ترخیص محموله های شیرخشک رژیمی اطفال با این توضیح لطیفی-سخنگوی گمرک- همراه شد که از مجموع ۱۸ فقره اظهارنامه قبلی حدود ۴۰۰ هزار و ۶۰۴ قوطی شیرخشک دارویی از گمرک تهران ترخیص شده است. این در شرایطی است که ۲۲ فقره اظهارنامه در جریان انجام تشریفات گمرکی قرار گرفته که در مجموع ۵۹۰ هزار و ۸۶۴ قوطی شیرخشک را دربر می گیرد که برای ۱۷ فقره از این اظهارنامه ها حکم خروج صادر شده و بزودی ترخیص خواهد شد.

وی در ارتباط با وضعیت شیرخشک های معمولی در جریان ترخیص هم اظهار داشت که تعداد سه فقره اظهارنامه شامل ۲۰۷ هزار و ۶۴۸ قوطی شیرخشک معمولی درحال پیمودن تشریفات گمرکی قرار دارد.

ماجرا از این مقرر است که در اوایل اردیبهشت ماه و با کمبود در بازار برای تأمین شیرخشک رژیمی اطفال، سازمان غذا و دارو اعلام نموده بود که حدود یک میلیون از این شیرخشک در گمرک وجود دارد که درحال پیمودن فرآیند ترخیص است. مدتی بعد گمرک ایران با این توضیح که مشکل این محموله ها تائید ثبت سفارش و تمدید تعهدنامه صاحب کالا برای انجام تعهدات قبلی است که هر دو باید از جانب سازمان غذا و دارو صورت گیرد، اعلام نمود که توافقاتی برای ترخیص انجام و در حالی طی فرآیند تشریفات گمرکی است.

چندی بعد در ۲۶ اردیبهشت، گمرک آمار تازه ای منتشر نمود که نشان داد شیرخشک های رژیمی موجود در گمرک، یک میلیون نیست؛ به صورتی که در آن زمان در مجموع حدود ۶۰۰ هزار قوطی شیرخشک رژیمی و مابقی آن ۳۰۳ هزار و ۴۸ قوطی در ارتباط با شیرخشک های معمولی بوده است.

اما مدتی بعد سازمان غذا و دارو در واکنشی به حواشی شیرخشک های وارداتی اظهارات قابل تاملی بیان کرد در خصوص این که اطلاعی از ورود محموله های شیرخشک رژیمی نداشته و گمرک هم این سازمان را در جریان قرار نداده است، در حالی این اعلام تکرار ماجراهای قبلی در حوزه واردات اقلام دارویی بود که مسؤلان غذا و دارو تاکید نمودند گمرک نباید اجازه ورود اقلام بدون ثبت سفارش را می داده است. این موضع سازمان غذا و دارو با واکنش هایی از جانب گمرک همراه بود در خصوص اینکه این سازمان مرجع تحویل گیرنده کالا نیست و از طرفی سازمان غذا و دارو از ورود محموله های شیرخشک، آگاه بوده و حتی ثبت سفارش، چند ماه در کارتابل وزارت بهداشت مانده است، این مورد البته در پیگیری از واردکنندگان هم تائید شد و تاکید نمودند سازمان غذا و دارو در جریان واردات این شیرخشک ها حتی پیش از خرید بوده و با هماهنگی آن، این واردات صورت گرفته است.

با این حال گذشت مدتی کوتاه از این حواشی و دریافت آمار جدید از واردات صورت گرفته و اقلام وارد شده طی هفته گذشته نشان داد که به تازگی مجموع ورود شیرخشک های دارویی به حدود یک میلیون قوطی رسیده است، این همان عددی است که سازمان غذا و دارو ابتدای اردیبهشت ماه اعلام نمود و نشان داده است که این سازمان حتی پیش از ورود محموله ها به گمرک هم از جریان واردات آن آگاه بوده است، هرچند که نسبت به آن ابراز بی اطلاعی کرده بود.

در این رابطه باید خاطرنشان کرد مکاتبه آبان ماه سال قبل دارایی -رئیس سازمان غذا و دارو- با پیمان پاک -رئیس سازمان توسعه تجارت - را که ضمن اشاره به مکاتبه معاون وقت فنی گمرک ایران در خصوص قرار گرفتن اطلاعات کلیه کالاهای وارده به انبارهای مراجع تحویل گیرنده به صورت برخط در سامانه جامع تجارت، درخواست می کند نسبت به دسترسی به اطلاعات و رصد کالاهای سلامت محور وارده به انبارها و گمرک اقدام گردد.

منبع:

1401/03/10
21:22:27
5.0 / 5
820
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین