رئیس جمعیت هلال احمر:

افراد آموزش ندیده سبب بی نظمی در عملیات ها می شوند

افراد آموزش ندیده سبب بی نظمی در عملیات ها می شوند

به گزارش آزمایشگاه رادین رییس جمعیت هلال احمر با اعلان اینکه افراد آموزش ندیده سبب بی نظمی درعملیات ها می شوند، اظهار داشت: با عملیاتی شدن هر نوع دانشی می شود از آموزش ها درمیدان های بحران بهترین بهره را برد و از خسارت های مالی وجانی کاست.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از خبرگزاری ایرنا از جمعیت هلال احمر، پیرحسن کولیوند در نهمین کنفرانس ملی آموزش و توسعه سرمایه انسانی اظهار نمود: افزایش آموزش ها سبب تشکیل سرمایه انسانی برتر در جوامع خواهد شد که همین نیروهای انسانی می توانند حتی قبل از حضور نیروهای امدادی، اقدامات صحیح و اولیه امدادی و عملیاتی را انجام دهند و سبب پیشرفت عملیات به بهترین نحو شوند.
وی با تاکید بر این که افراد آموزش ندیده سبب اختلال در عملیات ها می شوند، بیان کرد: ما با توسعه آموزش ها و آگاهی ها می توانیم از خسارت ها در حوادث و بحران ها کم نماییم، چونکه با عملیاتی شدن هر نوع دانشی می شود از آموزش ها در میدان های بحران بهترین بهره را برد و از خسارت های مالی و جانی کاست.
کولیوند با بیان این که جمعیت هلال احمر به زودی دانشگاه بین المللی حوادث و سوانح راه اندازی خواهد کرد، اظهار داشت: پیگیری ها برای تحقق این مساله در حال انجام می باشد که با راه اندازی این دانشگاه می توانیم در بحث آموزش های همگانی و تخصصی گام های خوبی برداریم.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به این که تدابیر جمعیت هلال احمر فقط برای امدادرسانی نیست، اظهار داشت: برخی مخاطرات قابل پیش بینی است و برخی هم نه متأسفانه کشور ما با بیشتر مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی مواجه می باشد، در همین راستا جمعیت هلال احمر یک ماموریت وسیع و نگاه کلی دارد؛ در حقیقت نگاه ما، در ابتدا پیش گیری از حوادث و جلوگیری از بروز خسارت ها در بحران با بهره گیری از دانش ها و آموزش ها است.
وی با اعلان اینکه جمعیت هلال احمر می تواند با همکاری مردم و سایر دستگاه های امدادی بهترین عملکرد را در بحران ها داشته باشد اظهار نمود: امروز با جذب اکثریت مردم همچون جوانان، نوجوانان و صاحبان خرد و اندیشه توانستیم بزرگ ترین سرمایه انسانی و اجتماعی را در جمعیت هلال احمر داشته باشیم که ارزشمندترین و معتبرترین سرمایه ما شمرده می شود، اساتید دانشگاه به همراه مسئولان لشگری و کشوری همراه ما هستند و در آموزش ها مباحث مشترک داریم؛ بعنوان مثال با ابن همراهی و همکاری ها برای سربازان مباحث آموزشی مشترک خوبی ارائه کرده ایم.
کولیوند همین طور با اشاره به وجود منابع انسانی سرشار از دانش و تجربه بصورت داوطلبانه در جمعیت هلال احمر اظهار داشت: داوطلب محور بودن در هلال احمر همچون ارزش هایی است که همیشه یک سرمایه اجتماعی مهم برای جمعیت بشمار می رود.
وی همین طور اشاره کرد: الان یک صد سال از قدمت هلال احمر می گذرد اما پیر نشده ایم، بلکه جوان تر هم شده ایم؛ گسترش و توسعه آموزش ها به جوان تر شدن و معتبر شدن فعالیت هایمان کمک شگرفی کرده است.
رئیس جمعیت هلال احمر اشاره کرد: ما خانه های هلال را برای تمام اقشار در نقاط مختلف کشور راه اندازی کرده و آموزش های همگانی و تخصصی را هم در همین خانه ها ارائه کرده ایم تا افراد علاوه بر خود امدادی در حوادث بتوانند دگر امدادی هم داشته باشند.
وی همین طور اضافه کرد: جمعیت هلال احمر علاوه بر فعال کردن مراکز خوب علمی و آموزشی، مدرسان حرفه ای را بعنوان منابع انسانی خوب تربیت کرده تا مردم را از آموزش ها بهره مند کند.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به ظرفیت گسترده فضای مجازی برای ارائه آموزش ها اظهار داشت: الان خیلی از فعالیت ها را می توان از مسیر فضای مجازی ادامه داد و رویکرد خودرا در شبکه های اجتماعی با محوریت آموزش های ساده و کوتاه ارائه دهیم، چونکه تجربه جمعیت می گوید این آموزش ها بازخورد خوبی برای همگان داشته است.
وی اشاره کرد: آموزش ها باید به قدری جذاب باشد که هر نوع قشری را به خود جلب نماید، فضای مجازی و آنلاین بودن آموزش ها به جذاب تر شدن آن و جلب کردن مخاطب بیشتر، کمک زیادی می کند.
کولیوند با اعلان اینکه به زودی شهرک آموزشی ابتدا در حاشیه شهر، سپس در دیگر نقاط کشور راه اندازی خواهیم کرد، اظهار داشت: در این شهرک مخاطرات را همچون زلزله و حوادث سیل شبیه سازی و افراد را در این شبیه سازی ها درگیر می نماییم که این مساله موجب می شود درک خطرپذیری فرد بالا رفته و تلاش کند تا از خطرات نجات یابد و دیگران را هم نجات دهد، همین طور راهکارهای آموزشی را هم فرابگیرد، ما این ایده را بصورت بین المللی، برای نمایندگان فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر هم ارائه خواهیم کرد.
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به سانحه مترو پل آبادان بیان کرد: در این عملیات و عملیات بحرانی مشابه متروپل دودسته نیروی عملیاتی داریم که گروهی آموزش دیده و دارای مهارت هستند و موجب پیشرفت کار می شوند اما گروهی آموزش ندیده هستند و به طور معمول هم مانع پیشرفت کار می شوند.
وی با اعلان اینکه در آبادان مردم پای کار بوده و دلسوزانه همراه نیروهای داوطلب تلاش کردند، اظهار داشت: در حادثه متروپل وزیر کشور فرماندهی عملیات را به عهده گرفت که با تدابیر او شرایط به خوبی پیشرفت کرد و عملیات سرعت بالایی گرفت، همین طور در این حادثه دستگاهها و سگ های زنده یاد جمعیت هلال احمر که آموزش دیده بودند توانستند ۷ نفر را زنده شناسایی کنند.
رئیس جمعیت هلال احمر اظهار نمود: باتوجه به شرایط خاص سانحه مترو پل هر لحظه نحوه عملیات تغییر می کرد، اما پس از آن که نتیجه گیری شد که فرد زنده ای زیر آوار نیست همه نیروهای تخصصی و آموزش دیده روی آوار ماندند و تا الان هم عملیات جست وجو ادامه دارد.
کولیوند با اشاره به حضور تیم های حمایت روانی و آموزش دیده هلال احمر در آبادان بیان کرد: همین طور تیم های آموزش دیده هلال احمر در قالب تیم های سحر (سفیران حمایت روانی) در کنار خانواده های حادثه دیدهٔ آبادان مستقر کردیم تا بتوانیم با کمک روان شناسان حاضر در این تیم ها همراه خانواده باشیم و با حفظ حرمت و کرامتشان، آلام آنها را کم نماییم.
رئیس جمعیت هلال احمر در آخر اشاره کرد: در بحث جست وجو و نجات، ایمنی نیروهای امدادگر بسیار اهمیت دارد و درک این مساله توسط خانواده ها و بازماندگان نیاز به آموزش دارد که در سانحه مترو پل به خوبی این نوع آموزش ها نمایان بود.


منبع:

1401/03/13
17:54:46
5.0 / 5
726
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین