کرونا تمام نشده ماسک ها را کنار نگذارید

کرونا تمام نشده ماسک ها را کنار نگذارید

عضو کمیته ی علمی کرونا با تکیه بر ضرورت ادامه رعایت پروتکل ها برای کنترل بیماری کرونا در کشور، اظهار داشت: برگزاری جشن کنار گذاشتن ماسک در صدا و سیما می تواند یک اعتماد کاذبی ایجاد نماید که افراد به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی در معرض عفونت قرار گیرند و این درحالی است که تصور می کنند کرونا خاتمه یافته، در حالیکه چنین نیست.


دکتر احمد طباطبایی در گفتگو با ایسنا، با تاکید بر این که کرونا به اتمام نرسیده است، اظهار داشت: هنوز به صورت تک گیر بیماران را مشاهده می نماییم و گاهی اوقات چند نفر از اعضای یک خانواده به فرم های خفیف بیماری با امیکرون مبتلا می شوند. گاهی اوقات هم در بعضی مواقع می بینیم که هنوز عده ای علایم کرونای دلتا دارند بنابراین؛ نمی توان کرونا را خاتمه یافته تلقی نمود.
او درباره برگزاری جشن کنار گذاشتن ماسک در برنامه تلوزیونی پر بیننده خندوانه، اشاره کرد: از نظر علمی در مراکزی که جمعیت زیادی حضور دارد، در مجامع عمومی، مساجد، جشن ها، فضاهای سر بسته، محیط های درمانی و بیمارستان ها و... به هیچ وجه سفارش نمی گردد که افراد ماسک را کنار بگذارند. البته اگر افراد در یک فضای باز با فاصله زیاد از یکدیگر قرار بگیرند و از عدم ابتلای یکدیگر به کرونا مطمئن باشند می توانند بدون ماسک حضور داشته باشند اما این حصول اطمینان حدودا میسر نیست. ازاین رو سفارش همچنان استفاده از ماسک در فضاهای عمومی است.
وی درباره آثار برگزاری چنین برنامه هایی از فضای رسانه ملی، اشاره کرد: این دست اتفاقات می تواند یک اعتماد کاذبی بوجود آورد که افراد به سبب عدم رعایت مسائل بهداشتی در معرض عفونت قرار گیرند و این درحالی است که تصور می کنند کرونا خاتمه یافته در صورتیکه چنین نیست. پس چنین برنامه هایی نباید اجازه این اقدامات را به خود بدهند.
عضو کمیته علمی کرونا با اشاره به این که روند رعایت پروتکل ها در کشور بسیار کم شده است، اظهار نمود: به سبب این که صدا و سیما هم اعلام می کند که آمار مرگ و میر تک رقمی شده و تعداد بستری ها کم شده است، مردم خویش را در یک کرانه امنیت تصور می کنند و فکر می کنند که میتوان مانند قبل زندگی کرد درحالی که برخی کشورها مانند چین و برخی کشورهای اروپایی با یک افزایش بیماری مواجهند.
او درمورد روند بیماری طی ماه های آتی، بیان کرد: هنوز برای پیشبینی زود است. از نظر افزایش شیوع بیماری مقداری تعداد بیماران در انتهای فروردین و پس از مسافرت ها بالا رفته بود؛ اما از آنجا که ماهیت بیماری خفیف تر بود برخی اصلا به مراکز درمانی رجوع نمی کردند و یا حتی در صورت رجوع کارشان به بستری نمی کشید. در کل بنظر می رسد هنوز لازم باشد رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک، شست وشوی دست و... صورت گیرد.
طباطبایی با اعلان اینکه روند تزریق دُزهای یادآور واکسن کم شده است، اظهار داشت: به سبب کاهش یافتن شدت و شیوع بیماری مردم خویش را در کرانه امنی تصور می کنند و این سبب می شود که برای تزریق دُز سوم و چهارم رجوع نکنند.
وی درباره تاسیس کلینیک های پساکرونا، اظهار نمود: مبحث کرونای طول کشیده یا عوارض کرونا چیزی است که طی دو سال و نیم اخیر همیشه بعنوان زنگ خطر برای پزشکان مطرح بوده است. خیلی از علایم، سندروم ها، مشکلات دستگاه تنفسی و گوارشی، عصبی، غدد و... در بعضی افراد با مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است. شاید نتوان اظهار نظر قطعی کرد اما، شکل گیری کلینیک های پساکرونا منطقی بنظر می رسد.1401/03/16
09:55:15
5.0 / 5
699
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین