رییس مركز پزشكی حج و زیارت هلال احمر :

قیمت واکسن مننژیت برای زائرین ۵۰۰ هزار تومان است

قیمت واکسن مننژیت برای زائرین ۵۰۰ هزار تومان است

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر اظهار داشت: با عنایت به نرخ دلار قیمت واکسن مننژیت برای زائرین حج تمتع در سال ۱۴۰۱، ۵۰۰ هزار تومان است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایرنا سید علی مرعشی روز سه شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره ی قیمت واکسن مننژیت برای زائرین، اظهار داشت: با عنایت به تک نرخی بودن قیمت دلار امسال قیمت واکسن مننژیت ۵۰۰ هزار تومان است.

وی ضمن اشاره به مدت زمان ایمنی واکسن مننژیت اظهار داشت: مدت زمان ایمنی این واکسن ها ۳ سال است و اگر زائری در سال ۹۹ که حج متوقف گردید، واکسن زده باشد در صورت داشتن کارت ممهور به واکسن احتیاج به تزریق واکسن باردیگر ندارند.

مرعشی در ادامه با بیان اینکه سال جاری ایران جز کشورهایی اعلام شده که باید واکسن فلج را هم تزریق کنند، اظهار داشت: این واکسن برای زایران مجانی تزریق می شود.
وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا ضمن اشاره به اینکه تست pcr برای تمام زائرین الزامی است، از اعزام ۲۸۰ پزشک هلال احمر جهت پوشش درمانی مراسم حج اطلاع داد.
وی ضمن اشاره به پوشش درمانی مراسم حج توسط جمعیت هلال احمر اظهار داشت: از زمانی که دولت عربستان ظرفیت حج را اعلام کرد، زمان زیادی نگذشته است و به همین علت با فشردگی و تلاشهای شبانه روزی، کار سنگینی صورت گرفت و سلامت حجاج مورد بررسی قرار گرفت.

مرعشی اضافه کرد: سال جاری حداکثر سن مجاز حجاج ۶۵ سال است و دستورالعمل های دیگری هم از جانب عربستان صادر شده که احتیاج به هماهنگی های زیادی داشت. فردا ۴۵ نفر در چارچوب اولین تیم پزشکی به عربستان اعزام می شوند تا مقدمات را برای حج سال جاری فراهم نمایند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر تصریح کرد: تزریق واکسن فلج اطفال جزئی از دستورالعمل مسؤلان عربستان سعودی است. علیرغم این که فلج اطفال سال هاست در ایران ریشه کن شده است اما مسؤلان عربستان سعودی به ۲۶ کشور گفته اند که باید این واکسن را تزریق کنند. چندین سال قبل یک گزارش مبتلا شدن در شرق کشور وجود داشته است و همین مساله سبب شده تا این واکسیناسیون در دستور کار قرار گیرد.

مرعشی افزود: امسال حدودا ۴۰ هزار نفر به همراه عوامل به حج اعزام می شوند و برای این افراد واکسن مننژیت تهیه شده و در اختیار استان ها قرار گرفته و روند واکسیناسیون از هفته گذشته شروع شده است.

وی اضافه کرد: داروهای ممنوعه هم از جانب مسؤلان عربستانی اعلام شده و به مراکز حج اعلام شده و پلیس فرودگاه هم آموزش کافی را دیده است تا از خروج این داروها جلوگیری نماید. این داروها بیشتر شامل مخدرها و کدوئین است. این قبیل داروها برای بیماران به صورت عمومی به عربستان ارسال می شود تا در صورت نیاز از جانب پزشک تزریق شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: عربستان سعودی تابحال ۱۰ واکسن را مورد تایید دانسته که ۳ واکسن از آنها در ایران تزریق شده و طبق جلسات برگزار شده و هماهنگی با وزارت بهداشت، آن دسته از حجاجی که واکسنی به غیر از این سه مورد را تزریق کرده اند، واکسینه خواهند شد تا بدون مشکل به حج اعزام شوند.

مرعشی اظهار داشت: تعداد این حجاج که احتیاج به واکسن مجدد دارند کم است و با تزریق دو دز واکسن اجازه سفر به عربستان داده می شود.

مرعشی ضمن اشاره به اینکه متخصصان درمان و بهداشت در تیم های پزشکی هلال احمر حضور دارند، اظهار داشت: در محل اسکان تمامی حجاج پزشک و درمانگاه وجود دارد و اگر نشانه ای از بیماری آبله میمونی مشاهده شود، اقدامات لازم انجام می شود. باید توجه داشت که غالب حجاج ایرانی در سن و سالی هستند که غالبا واکسن آبله دریافت کرده اند و این بیماری در ایران از بین رفته است.

وی اظهار داشت: طبق نظر برخی کارشناسان افرادی که واکسن آبله را دریافت کرده اند تا ۹۰ درصد در مقابل ویروس جدید ایمن هستند اما به دلیل سفر حجاج از کشورهای مختلف، تمهیدات لازم در دستور کار قرار گرفته است تا درمان در اسرع وقت صورت گیرد.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به کنترل حجاج در مبادی ورودی و خروجی کشور اظهار داشت: سلامت زائر در مراسم حج همواره مورد کنترل قرار می گیرد و گزارش ها به مسؤلان عربستانی و وزارت بهداشت ارسال می شود و تمام اطلاعات رد و بدل می شود تا مشکلی در این عرصه وجود نداشته باشد. در عربستان در فضای باز الزامی جهت استفاده از ماسک وجود ندارد اما همچنان در فضای بسته سفارش می کنند تا زائرین از ماسک استفاده کنند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار نمود: تمهیداتی برای مقابله با گرمازدگی زائرین در دستور کار قرار گرفته است و فیلمهای آموزشی برای حجاج به نمایش درمی آید. به حجاج سفارش می شود در گرما و آفتاب کم تر به بیرون رجوع کنند و در زمان هایی که مشکل شرعی ندارد، از چتر استفاده کنند.

وی اظهار داشت: زائرین لازم است تا از مایعات به وفور استفاده کنند و داروهای مخصوص خویش را به اندازه ۴۰ روز به همراه داشته باشند.

مرعشی ضمن اشاره به اینکه برای زائرین پرونده الکترونیک سلامت بوجود آمده است، اظهار داشت: با ایجاد پرونده سلامت برای حجاج مشخص شده است که چه تعداد به چه بیماری مبتلا هستند و برای این عزیزان هم تمهیدات لازم در نظر گرفته شده است. غالب زائرین بین ۵۰ تا ۶۵ سال سن دارند و به همین علت بیشترین بیماری در ارتباط با فشار خون و دیابت است. با این وجود حدود ۵۰ زائر زیر ۱۸ سال سن هم در حج سال جاری حضور دارد که کوچک ترین آنها ۶ سال سن دارد.

وی اضافه کرد: با وجود مکاتبات زیادی که با مسؤلان عربستان صورت گرفته است اما هنوز نحوه ارسال دارو را اعلام نکرده اند و صرفاً هزینه های گزاف باربری را اعلام نموده اند. داروها به اندازه ۴۰ هزار زائر با این وجود آماده شده و از روز آینده در سه مرحله به عربستان منتقل می شود. هماهنگی با طرف عربستانی هم صورت گرفته است تا اگر نیاز بود از عربستان در محل هم دارو خریداری شود.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد فوت احتمالی برخی حجاج خاطرنشان کرد: اگر در مراسم حج سالجاری یکی از ازئران جان خویش را از دست دهد در ابتدا با خانواده متوفی تماس گرفته می شود و به دلیل اینکه تمام زائرین بیمه هستند، هزینه ها توسط بیمه پرداخت می شود و به ایران بازگردانده می شود.

وی اظهار داشت: خوشبختانه امکانات خوبی فراهم شده و برای هر ۴۰۰ زائر یک پزشک هم اعزام می شود که در حدود ۹۵ نفر است. علاوه بر این ۱۲۳ پزشک در حوزه های مختلف هم در مرکز درمانی مکه حضور دارند تا به زائرین خدمت رسانی کنند.

مرعشی در انتها تصریح کرد: زائرانی که استطاعت حضور در مراسم حج را نداشتند در یک کمیسیون باردیگر مورد بررسی قرار گرفتند و از اعزام اشخاصی که بیماری سرطان فعال، بیماری قلبی پیشرفته، زنان آبستن و بیماران اعصاب و روان و افرادی که تست اعتیاد مثبت داشتند، جلوگیری شد که تعداد این افراد خیلی کم بود. باید توجه داشت که حجاج برای ورود به عربستان باید تست pcr داشته باشند که در ارتباط با زمانی کم تر از ۷۲ ساعت باشد چونکه در مقصد کنترل می شود.
منبع:

1401/03/19
12:58:07
5.0 / 5
750
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین