معاون وزیر بهداشت هشدار داد

توزیع غیرقانونی شیرمصنوعی در بیمارستان ها

توزیع غیرقانونی شیرمصنوعی در بیمارستان ها

آزمایشگاه رادین: معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه ای به معاونان بهداشت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور بر ضرورت نظارت بر اجرای قانون ترویج تغذیه با شیر مادر تاکید نمود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر کمال حیدری در این نامه ضمن تاکید بر نظارت بر اجرای قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و کد بین المللی بازاریابی جانشین شونده ها، آورده است: « همانگونه که استحضار دارید، یکی از اهداف برنامه های سلامت کودکان در امتداد اهداف توسعه ششم بهبود درصد تغذیه انحصاری با شیر مادر و ادامه تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی است. بدین منظور مداخلات مستمر در بهبود فاکتورهای فوق الذکر در سالهای اخیر در سطح جهانی و کشوری انجام شده است. یکی از اقدامات طراحی شده در این خصوص، اجرای "کد بین المللی بازاریابی جانشین شونده ها شیر مادر" می باشد که از مفاد آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
- منع تبلیغات شیر مصنوعی و سایر محصولات( مانند بطری، سر پستانک و... ) بطور مستقیم یا غیر مستقیم توسط شرکتها در کنگره، سمینار و...
- ممنوعیت ورود کارکنان شرکت های تولید و توزیع کننده محصولات ( شیر مصنوعی، بطری، سر پستانک و... ) به مراکز ارائه خدمات مادر و شیرخوار( بیمارستان ها، مراکز جامع خدمات سلامت و...)
- ممنوعیت دریافت رایگان یا ارزانتر جانشین شونده های شیر مادر و محصولات دیگر.
- منع ﺗﻮﺯﯾﻊ ﻫﺮ ﻧﻮﻉ ﻫﺪﯾﻪ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻣﺤﺼﻮﻝ، ﭘﻮﺳﺘﺮ، ﭘﻤﻔﻠﺖ، ﻣﻨﺤﻨﯽ ﺭﺷﺪ، ﺗﻘﻮﯾﻢ، ﺧﻮﺩﮐﺎﺭ، ﺍﺳﺘﺎﻣﭗ، ﮐﯿﻒ، ﺩﻓﺘﺮﭼﻪ ﻭ.... ﮐﻪ ﺟﻨﺒﻪ ﺗﺒﻠﯿﻐﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﺩﺭ ﻫﻤﺎﯾﺶ ﻫﺎ، ﻣﻄبﻫﺎ، ﻣﺮﺍﮐﺰ ﺑﻬﺪﺍﺷﺘﯽ، ﺩﺭﻣﺎﻧﯽ، ﺁﻣﻮﺯﺷﯽ، ﺑﯿﻤﺎﺭﺳﺘﺎﻥ ﻫﺎ، داروخانه ﻫﺎ، ﺁﺯﻣﺎﯾﺸگاه ها.
متاسفانه گزارشات اخیر نشان دهنده فعالیت غیر قانونی نمایندگان شرکتها در بیمارستان و سایر مراکز ارائه خدمات بصورت توزیع رایگان شیر مصنوعی و سایر فراورده ها می باشد که با قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و مصوبات کمیته کشوری ترویج تغذیه با شیر مادر مغایرت دارد. پس خواهشمند است دستور فرمایید معاونت های بهداشت، درمان و غذا و دارو در نظارت های مستمر این مساله را بررسی و پیگیری نمایند، با هرگونه تخلف در این حوزه طبق دستورالعمل برخورد شود و نتیجه اقدامات به این معاونت ارسال گردد.»
منبع:

1401/03/29
13:44:17
5.0 / 5
721
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین