پیامدهای سوء تغییرات اقلیمی برای جسم و روانِ انسان

گرمایی که شمع وجودمان را آب می کند

گرمایی که شمع وجودمان را آب می کند

آزمایشگاه رادین: فشار ناشی از کارهای بشر بر وضعیت جهانی محیط زیست، کره زمین را ویران کرده و تهدیدی فزاینده برای سلامت انسان است و در عین حال، تغییرات اقلیمی و همین طور افزایش دمای ناشی از آن، بزرگترین تهدید برای سلامت انسان در طول تاریخ بوده که بسیار بالاتر از خطرات ناشی از ویروس ها و بیماری هاست.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، برای مواجهه با تغییرات آب و هوایی به همان فوریت نیاز است که وقتی روند مبارزه با همه گیری کووید-۱۹ شروع شد. در غیر این صورت، سلامت بشر طی سال های آینده رو به تحلیل می رود.
در ادامه تنها به ۱۰ تاثیر تغییرات آب و هوایی بر بدن و روان انسان که ما هم اکنون شاهد آن هستیم، اشاره شده است.
- فشار گرما روی قلب: طی ۲۰ سال آینده با افزایش ۱.۵ درجه سانتیگرادی دمای کره زمین، جهان شاهد رکوردشکنی بیشتری خواهد شد. در این شرایط، بیشتر و بیشتر شاهد موج گرما و حریق های جنگلی خواهیم بود که اراضی خشک و گرم را فرا می گیرد. مشخص شده است که دمای بالا، سالانه به فوت پنج میلیون انسان منجر می شود. هنگامی که دما بالا می رود، قلب باید با شدت و سرعت بیشتری خون را پمپاژ کند تا جریان خون به سمت پوست افزایش یابد و بدن خنک شود. افراد مبتلا به بیماریهای قلبی که قلب آنها ضعیف است، بطور خاص در معرض خطر نارسایی قلبی در هوای گرم قرار دارند برای اینکه اندام های آنها با استرس بیشتری برای داشتن عملکرد صحیح خود فعالیت می کند.
- اختلال خواب: نتایج مطالعه انجام شده در دانشگاه کپنهاگ در سال ۲۰۲۲، نشان داد: افزایش دما ناشی از تغییرات آب و هوایی بطور قابل توجهی میزان خواب افراد را در سراسر جهان می کاهد. خواب، زمان بازسازی و ترمیم بدن است که برای عملکرد فیزیکی و سلامت روانی مهم می باشد. اما در این بررسی میزان خواب شرکت کنندگان اندازه گیری و مشخص شد: در شب های گرمتر از میانگین، افراد مدت زمان کمتری می خوابند.
- مشکلات تنفسی: ازن گازی است که بطور طبیعی در اتمسفر بالایی زمین یافت می شود و در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید سپری بوجود می آورد. ازن سطح زمین که برای سلامتی خطرساز است، زمانی تولید می شود که آلاینده های ناشی از منابع دست ساز مانند خودرو ها یا کارخانه های شیمیایی در نور خورشید واکنش نشان دهند. افزایش ازن سطح زمین و ذرات معلق منجر به کاهش عملکرد ریه می شود، به ویژه اگر فرد از دوران کودکی در معرض آلودگی هوا قرار گرفته باشد. در روزهایی که هوا بطور غیرمعمول گرم است و در سالهای آینده بیشتر شاهد آن خواهیم بود، سطح ازن زمین می تواند به سطح ناسالم برسد و خطر تنفسِ هوای حاویِ ازن افزوده می شود.
- نارسایی کلیه ها: کم آبی بدن در اثر قرار گرفتن در معرض گرما می تواند به کلیه ها لطمه برساند برای اینکه کلیه ها برای مساعدت با حذف مواد زائد از خون به شکل ادرار به آب نیاز دارند. هنگامی که مقادیر اضافی آب به علت کم آبی از دست می رود، مواد معدنی و مواد زائد ادرار غلظت بیشتری پیدا می کند. این شرایط می تواند منجر به تشکیل کریستال هایی شود که تشکیل سنگ کلیه را به همراه دارد و ممکنست بر عملکرد کلیه تاثیر منفی بگذارد.
- تشدید آلرژی: با افزایش سطح گاز کربن دی اکسید (CO۲) که از سال ۲۰۰۵ تا ۹ درصد و از سال ۱۹۵۰ تا ۳۱ درصد افزایش پیدا کرده است، مقدار گرده ناشی از میزان بالای فتوسنتز افزوده شده است. این افزایش منجر به تشدید علایم آلرژی/ تب یونجه مانند عطسه، سرفه، خارش چشم، سردرد و گوش درد می شود.
- لطمه به سیستم گردش خون: وقتی آلاینده های هوا بوسیله ریه و قلب وارد جریان خون می شوند، با تنگ و سفت شدن رگ های خونی، خطر مبتلاشدن به بیماریهای قلبی و گردش خون افزوده می شود. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ در لندن انجام شد، نشان داد با افزایش آلودگی هوا، ذرات معلق وارد جریان خون می شوند، خون را چسبناکتر کرده و قلب را مجبور می کند تا برای پمپاژ خون سختتر کار کند. در نتیجه ساختار قلب با بزرگتر و گشاد شدنِ دو حفره پایینی، تغییر پیدا می کند.
- ناباروری: یکی از اثرات کمتر شناخته شده آلودگی هوا توسط یکی از اساتید دانشگاه چسترِ انگلیس که در مورد تاثیر آلودگی هوا بر باروری تحقیق می کند، بررسی شده است. مطالعه انجام شده روی ۱۸ هزار زوج چینی نشان داد افرادی که در محیط هایی با سطح نسبتا بالاتر ذرات ریز زندگی می کنند، ۲۰ درصد بیشتر در معرض خطر ناباروری هستند.
- سوء تغذیه: با افزایش دما، خطر کمبود مواد غذایی نیز تشدید می شود. این مساله بطور خاص در جوامعی که معیشت آنها به کشاورزی و ماهیگیری وابسته است، مشاهده می شود. تغییر الگوی بارش، افزایش دمای اقیانوس ها و رویدادهای شدید آب و هوایی در بروز سوء تغذیه شدید در کشورهای درحال توسعه نقش دارد.
- سلامت روان: سلامت جسمانی به تنهایی تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار نمی گیرد. بعد از وقوع بلایای جهانی مانند آتش سوزی، سیل یا طوفان، مشکلات سلامت روان تشدید می شود.
- نفوذ میکروپلاستیکها در بدن: فقط تغییرات آب و هوایی نیست که به سلامت ما لطمه می زند بلکه بی توجهی به سلامت کره زمین نیز می تواند عواقب سوء برای خودمان داشته باشد که نمونه ای از این بی توجهی را به وضوح می توان در استفاده بیش از اندازه از مواد پلاستیکی مشاهده کرد. میکروپلاستیک ها، قطعات بسیار کوچک زباله های پلاستیکی هستند که در محیط زیست و بدن انسان یافت می شوند و بنابر مطالعات اخیر می توانند عوارض نامطلوبی برای سلامتی داشته باشند.
چه اقدامی می توان انجام داد؟ به گزارش یورونیوز، همانطور که بشر بیشتر و بیش از تاثیر تغییرات آب و هوایی بر سلامت آگاه می شود، این امید وجود دارد که اقداماتی برای تغییر آینده انجام دهد.
توافق پاریس، کشورها را موظف می کند که گرمایش زمین را به کمتر از دو درجه سانتیگراد محدود کنند. همین طور کارشناسان و فعالان راهکار هایی را برای کاهش خطرات ارائه می دهند و دولت ها نیز برای اقدام سریع به چالش کشیده می شوند.
هنوز این امیدها وجود دارند اما بدیهی است بدون اقدام فوری، سلامت و امنیت انسان همچنان تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار می گیرد و سرنوشت نسل های آینده تلخ به نظر می آید.
منبع:

1401/03/30
08:18:04
5.0 / 5
784
تگهای خبر: استرس , بیماری , سلامت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین