عوامل کاهش سرعت پیشرفت پارکینسون

عوامل کاهش سرعت پیشرفت پارکینسون

آزمایشگاه رادین: یک فلوشیپ اختلالات حرکتی ضمن اشاره به اینکه پارکینسون دومین بیماری شایع تخریب کننده سیستم عصب مرکزی در میان بیماری های مغز و اعصاب به حساب می آید، اظهار داشت: پارکینسون یک بیماری پیش رونده است و تنها روش ثابت شده که توانایی کاهش سرعت پیشرفت این بیماری را دارد، انجام ورزش و فعالیتهای مداوم بدنی است.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر مهری سالاری - متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات حرکتی ضمن اشاره به این نکته که پارکینسون دومین بیماری شایع تخریب کننده سیستم عصب مرکزی در میان بیماری های مغز و اعصاب به حساب می آید، عنوان کرد: پارکینسون یک بیماری مزمن است. مبتلا شدن به این بیماری معمولاً در افراد بالای ۶۰ سال شایع است و شیوع آن در آقایان بیشتر از خانم ها است. علایم اصلی آن در فرد مبتلا، کندی در حرکت، سفتی و وجود لرزش است.

وی با بیان این که درمان دارویی در مراحل اولیه و پیشرفته پارکینسون می تواند برای بیماران بسیار کمک کننده باشد، افزود: خوشبختانه پارکینسون در میان بیماری های مغز و اعصاب به خوبی به درمان دارویی جواب می دهد و می تواند سبب بهبود کیفیت زندگی بیماران و بهبود عملکرد فرد مبتلا شود، داروهای مورد استفاده عوارض خاصی نداشته و فقط در بعضی از بیماران سبب ایجاد حرکت اضافه شده که نشان دهنده تأثیر خوب و کارکرد درست دارو است.

این متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: پارکینسون یک بیماری پیش رونده است و تنها روش ثابت شده که توانایی کاهش سرعت پیشرفت این بیماری را دارد، انجام ورزش و فعالیتهای مداوم بدنی است که از نظر علمی سه روز ورزش در هفته هر بار یک ساعت بسیار کمک کننده و مفید خواهد بود و تغییر در سبک زندگی تأثیر بسیار زیادی در پیشگیری از مبتلا شدن به پارکینسون را دارد.

سالاری با تکیه بر سبک زندگی سالم و مصرف سبزیجات و میوه جات تازه و استفاده بیشتر از گوشت سفید، اظهار داشت: از نظر علمی ثابت شده که نوشیدن روزی یک فنجان قهوه می تواند از مبتلا شدن به پارکینسون جلوگیری نماید و نقش موثری در محافظت از سلول های عصبی را دارا است. باید توجه کرد که برخلاف باور عمومی که وجود لرزش را دلیل بر مبتلا شدن به پارکینسون می داند، هر لرزشی بیماری پارکینسون نیست، بعنوان مثال بیماری شایع تری از پارکینسون به نام لرزش خوش خیم و یا لرزش خانوادگی وجود دارد که این بیماری هم با افزایش سن، شیوع آن بیشتر می شود که در بعضی از بیماران که لرزش دست و سر دارند امکان وجود این بیماری دور از ذهن نیست که با رفتن به پزشک و معاینه بوسیله ی یک متخصص مغز و اعصاب و بررسی خصوصیات لرزشی و وجود و یا عدم وجود کندی و سفتی در حرکت تشخیص مبتلا شدن به نوع بیماری آسان خواهد شد.

وی اظهار داشت: هم اکنون هیچ گونه روش غربالگری برای تشخیص مبتلا شدن به پارکینسون درآینده وجود ندارد و استفاده از MRI فقط تفکیک پارکینسون از دیگر بیماری هاست.

بنابر اعلام انجمن پارکینسون ایران، سالاری با بیان برنامه ریزی های حمایتی و ایجاد تسهیلات با هزینه های بسیار اندک برای کار درمانی و ورزش های حرکتی توسط انجمن پارکینسون در آینده نزدیک، اظهار داشت: از بیماران دعوت می شود تا با ثبت اطلاعات خود در پایگاه اینترنتی انجمن پارکینسون به آدرس اینترنتی www.Pdiran.ir از این برنامه های حمایتی که در دستور کار این انجمن هست با خبر و بهرمند شوند و یاری رسان ما در کنترل این بیماری در سطح کشور باشند.

منبع:

1401/04/09
11:52:51
5.0 / 5
716
تگهای خبر: بیماری , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین