در گفت وگو با آزمایشگاه رادین تشریح شد

افزایش محسوس کرونا در کشور

افزایش محسوس کرونا در کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته ی علمی کشوری مقابله با کووید۱۹ ضمن اشاره به روند افزایشی کرونا در کشور طی روزهای اخیر، اظهار داشت: دور از انتظار نیست که واریانت BA۴ و BA۵ بزودی در کشورمان غالب شود.دکتر مسعود یونسیان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به گزارش اخیر وزارت بهداشت در خصوص افزایش سه برابری بستری و سرپایی کووید در ایام اخیر، اظهار داشت: احتمال این که این افزایش ها را طی هفته آینده هم ببینیم، کم نیست و احتمالش نسبتا بالاست.
افزایش موارد مبتلا شدن به کرونا با ۲ واریانت واکسن گریزتر در دنیا
وی با اشاره به اینکه در این حوزه باید به چند حقیقت توجه کرد، اضافه کرد: یک حقیقت این است که علیرغم این که ساب واریانت BA۲ اُمیکرون و زیرمجموعه های آن در دنیا غالب بوده است، حالا چندین هفته متوالی است که BA۴ و BA۵ که از قاره آفریقا شروع شد، بعد به آمریکا و سایر نقاط دنیا رفت، رو به افزایش می گذارد. البته شاید هنوز غالب نشده و همچنان غلبه با BA۲ است. ازاین رو هم اکنون سهم تعداد موارد BA۴ و BA۵ در دنیا افزوده شده و این ها هم دو واریانتی هستند که نسبتا واکسن گریزی بیشتری دارند.
روند افزایشی کرونا در همسایگی ایران
یونسیان افزود: در عین حال باید نگاهی هم به وضعیت کشورهای همسایه مان داشته باشیم. در میان کشورهای همسایه می بینیم که در کشور کویت، عربستان، امارات، عراق، بحرین و ترکیه طی چند هفته اخیر افزایش موارد را داشتند و هر هفته نسبت به هفته قبل افزایش هایی را داشته اند. البته آمار و گزارشی در خصوص این که چه واریانت یا ساب واریانتی در آن کشورها بوده، اعلام نشده است، اما میتوان اینطور نتیجه گیری کرد که با توسعه دو واریانت BA۴ و BA۵ در آمریکا و اروپا که به صورت دقیق گزارش کرده و با افزایش موارد همراه بودند و قله کوچکی زدند، کشور ما هم احیانا از این قاعده مستثنی نیست.
افزایش محسوس موارد کرونا در کشور تعداد تست ها افزایش چندانی نداشته است
وی با اشاره به اینکه البته ممکن هم هست این احتمال در کشور رخ ندهد، اظهار داشت: اما به هر حال ما با یک احتمال هم باید دوراندیشی خودمان را داشته باشیم. اگر آن احتمال بسیار ناچیز باشد، می گوییم نیاز نیست که جامعه را نگران نماییم، اما زمانی احتمال ناچیز نیست و شواهدی را هم می بینیم. بالاخره از قول همکاران معاونت بهداشتی، در خلال هفته های اخیر افزایش موارد را دیده ایم. در عین حال علیرغم این که اعلام شده بود که تعداد تست هایمان افزایش پیدا کرده، اما بررسی کردیم و دیدیم که تعداد تست ها هم آنچنان افزایشی نداشته است. ازاین رو به نظر می آید که باید افزایش موارد ابتلای سرپایی و بستری کووید ۱۹ را جدی تر در نظر بگیریم. به هر حال این افزایش محسوس هم بوده است. البته نوساناتی وجود دارد که به نوسانات نگاه نمی نماییم، بلکه به روند اصلی و دیرپا توجه می نماییم. بخصوص وقتی هفتگی نگاه می نماییم، روند افزایشی بوده است.
احتمال غلبه واریانت های جدید در کشور
یونسیان با اشاره به اینکه فعلاً نمی توان دلیل مشخصی را برای این افزایش بیان کرد، اظهار داشت: اگر با سایر کشورهای دنیا مشابهت یابی نماییم، دور از انتظار نیست که این افزایش را به افزایش سهم BA۴ و BA۵ منتسب نماییم. دور از انتظار نیست که واریانت BA۴ و BA۵ بزودی در کشورمان غالب شود.
احتمال دو رقمی شدن مرگ ها
وی درباره احتمال بروز پیک جدید کرونا در کشور به دنبال این روند افزایشی، اظهار داشت: در بقیه نقاط دنیا که وضعیت مشابه ما را داشتند، یک قله ای با ارتفاع یک پنجم تا یک ششم نسبت به قله اصلی اُمیکرون داشتند. یعنی اگر در قله اُمیکرون مان به ابتلای روزانه ۲۰ هزار نفر رسیدیم، حالا این که اعداد ابتلایمان روزانه چهار رقمی شود، دور از انتظار نیست و دو رقمی شدن مرگ ها هم دور از انتظار نیست و متاسفانه احتمال آن وجود دارد.

یونسیان درباره زمان تأثیر این افزایش موارد سرپایی بر روی بستری و مرگ های ناشی از این بیماری، اظهار داشت: هرجایی در بیماری، نسخه خاص خودش را دارد. نمی توان بطور قطع گفت از آنجاییکه موج در اروپا و آفریقا و... فروکش کرد، در ایران هم حتما همین اتفاق می افتد. چونکه تقارن وقایع بخصوص وقایع و رویدادهای ناشی از جابجایی های جمعیتی با وقایع ناشی از ورود واریانت های جدید، تعیین کننده است. اگر این رویدادها همچون بازگشایی مدارس و مراسمات ماه محرم و... همراه با رعایت پروتکل ها و بخصوص استفاده از ماسک باشد، میتوان اظهار داشت که مشکلی پیش نمی آید.


توصیه هایی برای رعایت پروتکل ها در شرایط فعلی
یونسیان با اشاره به اینکه سفارش ها همان سفارش های قبلی هستند، اظهار داشت: همچنان باید در فضاهای بسته بخصوص فضایی که تهویه ندارد، ماسک استفاده نماییم. در جایی که تجمعاتی وجود دارد و افراد باهم تماس دارند، باید حتما ماسک بزنند. در عین حال اگر بتوان کاری کرد که افرادی که واکسن کرونا را تزریق نکرده اند، از حضور در اجتماعات، جاهای سربسته و... محروم شوند، بسیار کمک کننده است. چونکه این افراد هم خودشان را به مخاطره می اندازند هم جامعه را.
۲۵ درصد از افراد جامعه واکسن کرونا تزریق نکرده اند
وی اظهار داشت: بر مبنای آمارهای رسمی کشور حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افراد حائز شرایط در جامعه اصلا واکسن کرونا تزریق نکردند و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد هم فقط یک دز واکسن تزریق کرده اند که ما به آنها جمعیت صدمه پذیر می گوییم.
اما و اگرها درباره تزریق دز بوستر
وی درباره لزوم تزریق واکسن های بوستر در شرایط فعلی، اظهار داشت: باید توجه کرد که ایده آل ما این است که اگر مقرر است واکسن بوستری تزریق نماییم، بوستری تزریق نماییم که به ویروس جدید ارتباط داشته باشد. اگر این را نداشته باشیم، میتوان از همان واکسن های موجود استفاده نمود. با این وجود برای تزریق دز بوستر باید گروهی را انتخاب نماییم که بیشتر در معرض خطر هستند؛ یعنی افرادی که واکسن نزدند یا فقط یک دز واکسن تزریق کردند، افراد با سن بالا یا افراد دارای نقص ایمنی. افرادی که سن بالا ندارند، بیماری ندارند و سه دز واکسن تزریق کرده، حتی اگر سطح آنتی بادی شان هم کاهش پیدا کند، به نظر می آید که سلول های خاطره ای دارند که بر مبنای آن بدن می تواند واکنش نشان داده و ایمنی را ایجاد نماید.

یونسیان اظهار داشت: تزریق دز بوستر به همه افراد، از یک طرف نمی دانیم چقدر لازم است و از سویی هنوز نمی دانیم که تزریق واکسن های مختلف و مکرر آیا امکان دارد عوارضی ایجاد نماید یا خیر. باید فایده یا ضرر احتمالی را بسنجیم. هر دارو یا واکسنی هم طبیعتا عارضه ای دارد و زمانی آنرا سفارش می نماییم که منافعش بیشتر از ضررهای احتمالی اش باشد.

وی اظهار داشت: زمان های متفاوتی برای تزریق دز بوستر مطرح می شود که عموما بین سه ماه تا شش ماه پس از دز قبلی را سفارش می کنند.

منبع:

1401/04/12
16:41:05
5.0 / 5
681
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین