برای دز یادآور از کدام واکسن های کرونا تزریق کنیم؟

برای دز یادآور از کدام واکسن های کرونا تزریق کنیم؟

به گزارش آزمایشگاه رادین رئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم تزریق دز یادآور واکسن کرونا در تمام افراد گروه سنی بالای 18 سال که شش ماه از زمان تزریق دز قبلی شان گذشته است، اظهار داشت: این که پلت فرم یا نوع واکسن تزریقی در دز یادآور چه چیزی باشد، نباید سبب تاخیر یا تعلل در انجام واکسیناسیون دز یادآور شود و همچنان بهترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است.


دکتر محسن زهرایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که رصد آمار و اطلاعات نشان میدهد که موارد کرونا در کشورهای همسایه به ویژه عراق و ترکیه طی سه هفته اخیر افزایش قابل توجهی داشته است، اظهار داشت: این مساله می تواند نگرانی از انتشار بیماری به داخل کشور را هم افزایش دهد؛ برای اینکه بسیاری از مردم ممکنست سفر کنند و این سبب جابه جایی بیماری بین کشورها می شود. در داخل کشور نیز آمارها نشان میدهد که طی دو هفته اخیر موارد بیماری درحال افزایش است؛ بااینکه این افزایش آمار در کشور ما همانند افزایش موارد در ترکیه و عراق نیست. در کشورهای اروپایی نیز گزارشاتی دال بر افزایش بیماری وجود دارد.
وی ادامه داد: پس از مدتی که از دریافت واکسن یا بهبودی ابتلای طبیعی به کرونا می گذرد، سطح ایمنی بدن افراد کاهش پیدا می کند و در نتیجه بدن افراد کم کم نسبت به بیماری حساس شده و درصد ابتلای آنها به بیماری تقویت می شود. از طرف دیگر تغییراتی در ویروس رخ می دهد که جهش های ژنتیکی سویه های جدید به وجود می آید و این سویه ها پاسخ سیستم ایمنی پیکر شخص را نسبت به ابتلای قبلی یا واکسن تزریق شده قبلی می کاهد و همین سبب افزایش ابتلای افراد به بیماری می شود. ما باید سیستم ایمنی بدن را فعال نگاه داریم که برای این کار یا بایستی باردیگر به بیماری مبتلا شده و رنج و خطر مبتلاشدن به کووید۱۹ را تحمل نماییم یا این که با تزریق دز یادآور واکسن، خودرا در مقابل ویروس محافظت نماییم.
واکسن نزده ها؛ پرخطر ترین افراد برای مبتلاشدن به کرونا او اشاره کرد: بدین جهت سفارش شده است تا همه افراد بالای ۱۸ سال که ۶ ماه یا بیش از تزریق نوبت قبلی واکسن شان گذشته است حتما برای تزریق دز یادآور واکسن به مراکز بهداشتی مراجعه کنند. همه کسانی که در تعلل بودند تا دز اول یا دوم واکسن را تزریق کنند حالا پرخطرترین افراد برای مبتلاشدن به بیماری یا عوارض آن هستند پس سفارش اکید ما انجام واکسیناسیون برای این دسته از افراد است.
چه کسانی دز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند؟ زهرایی درباره این که کدام گروههای سنی مجاز به دریافت دز یادآور واکسن کرونا هستند؟، اشاره کرد: در گروه سنی ۵ تا ۱۸ سال تاکید داریم دو نوبت واکسن تزریق شود. گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سالی که مبتلا به بیماری تضعیف کننده سیستم ایمنی هستند هم می توانند یک نوبت دز یادآور واکسن (دز سوم) تزریق کنند. قبل از این وزارت بهداشت سفارش کرده بود تا افراد بالای ۷۰ سال، کسانی که بیماری زمینه ای دارند و کارکنان مراکز بهداشتی درمانی بعد از گذشت ۶ ماه از تزریق دز آخر واکسن برای تزریق دز یادآور مراجعه کنند. طی روزهای اخیر نیز به تمام افراد گروه سنی بالای ۱۸ سال که شش ماه از تزریق واکسن قبلی شان گذشته باشد، اعلام نموده ایم که برای تزریق دز یادآور مراجعه کنند. کسانی که قبل از این دز سوم را تزریق نکرده بودند دز یادآورشان همان دز سوم و کسانی که قبلا دز سوم را تزریق کرده بودند نیز دز یادآور فعلی شان، دز چهارم است.
بهترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است وی با تاکید بر این که همچنان بهترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است، درباره نوع واکسنی که برای دز یادآور تزریق می شود، اظهار نمود: مهم ترین نکته انجام واکسیناسیون است. در حال حاضر عموم واکسن های در دسترس برای واکسیناسیون یادآور، واکسن های داخلی مانند برکت، اسپایکوژن، نورا، پاستوکووک و کووپارس و... است که بسیار عالی هستند و در دانشگاه های علوم پزشکی به تعداد مناسب توزیع شده است. اینکه پلت فرم یا نوع واکسن تزریقی در دز یادآور چه چیزی باشد نباید سبب تاخیر یا تعلل در انجام واکسیناسیون دز یادآور شود.
او افزود: واکسن سینوفارم هم هنوز در مراکز واکسیناسیون است که در رصد آمار روزانه نشان میدهد آمار قابل توجهی از آمار تزریق روزانه را به خود اختصاص می دهد. واکسن آسترازنکا نیز مدتی است که محدود تزریق می شود و بیشتر افرادی که مقرر است سفر خارجی داشته باشند این واکسن را تزریق کرده اند. واکسن آسترازنکا عملا درحال جمع شدن از مراکز است، به زودی تاریخ انقضای آخرین محموله هم می رسد و عملا تنها واکسن خارجی که از یک هفته آتی در کشور خواهیم داشت، واکسن سینوفارم است.
دیگر نیازی به واردات واکسن نداریم رئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره میزان ذخیره واکسن های کرونا در کشور، توضیح داد: عملا با تولید کنندگان خوبی که در کشور برای ساخت و تولید واکسن کووید۱۹ داشتیم دیگر بحث واردات مطرح نخواهد شد و ان شاءالله نیاز کشور به واکسن تا آخر سال توسط تولیدکننده داخلی تامین می شود. در حال حاضر نزدیک ۷ ماه است که هیچ واکسنی هم وارد نشده است و فکر نمی کنم در آینده هم نیازی به واردات به وجود داشته باشد. از جهت ذخیره واکسن در سطح دانشگاه های علوم پزشکی و کشور وضعیت خوبی داریم. رصد و پایش میزان نیاز در حال انجام می باشد تا بر حسب نیازمان تولیدکنندگان واکسن این نیاز را تامین کنند.
وی ادامه داد: واکسن یک فرآورده بیولوژیک است که بعد از تولید، تاریخ انقضا خواهند داشت. طبیعتا اگر واکسنی تاریخ انقضایش برسد معدوم خواهد شد.
سویه های جدید امیکرون واکسن پذیر است؟ او با اشاره به شیوع سویه های BA۴ و BA۵ امیکرون، درباب میزان اثرپذیری واکسن بر این سویه ها، بیان کرد: آخرین بررسی انجام شده نشان میدهد که سویه های جدیدتر امیکرون گرچه شاید نسبت به سویه های قبلی پاسخ کمتری بدهند، اما وقتی همین واکسن های موجود را باردیگر به عنوان یادآور تزریق نماییم، پاسخ ایمنی مناسبی به وجود می آورد که می تواند از بروز فرم های شدید بیماری در این سویه ها پیشگیری کند. حالا که تولید کنندگان واکسن درحال تحقیق برای امکان تولید واکسن بر روی سویه های BA۴ و BA۵ هستند ما باید یا از واکسن های قبلی استفاده نمائیم یا مانند آنچه که در مورد واکسن آنفلوآنزا اتفاق می افتد به سمت تولید واکسن ترکیبی کرونا برویم (ترکیب چند واریانت از کروناویروس). هم اکنون نتایج نشان میدهد تزریق یک دُز واکسن از واکسن های موجود که برمبنای سویه های قبلی تولید شده اند هم می توانند ایمنی خوبی در مقابل مبتلاشدن به فرم های شدید بیماری بوجود آورد.
توسعه پایگاه های واکسیناسیون مطابق نیاز زهرایی درباره برنامه وزارت بهداشت برای افزایش تعداد مراکز واکسیناسیون کرونا، اشاره کرد: دانشگاه های علوم پزشکی بر حسب نیاز و تعداد مراجعه کنندگان، پایگاه های واکسیناسیون را توسعه خواهند داد. دانشگاه های علوم پزشکی در سایت های خود مشخصات و آدرس مراکز و پایگاه های تحت پوشش خودرا درج کردند تا اطلاع رسانی عمومی تقویت شود.
چند درصد ایرانیها واکسن کرونا تزریق کرده اند؟ وی درباب درصد تفکیکی میزان تزریق واکسن در کشور، اشاره کرد: با کاهش استقبال واکسیناسیون تغییرات درصد واکسیناسیون هم اندک شده است. درصد تزریق نوبت اول برای گروه سنی بالای ۱۲ سال حدود ۹۱.۶ درصد و برای نوبت دوم ۸۳.۶ درصد است. در گروه سنی ۵ تا ۱۲ سال پایین ترین میزان پوشش واکسن را با ۲۵.۲ درصد در نوبت اول و ۱۳.۳ درصد در نوبت دوم داریم. اگر بخواهیم آمار واکسیناسیون را به نسبت جمعیت کل کشور (حتی کودکان زیر ۵ سال که در آمار نیستند) اعلام نماییم باید گفت تزریق نوبت اول واکسن ۷۷ درصد و نوبت دوم ۶۹.۱ درصد در کل جمعیت است.
منبع:

1401/04/21
10:19:57
5.0 / 5
645
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین