جزییات واردات 634 میلیون دلاری دارو

جزییات واردات 634 میلیون دلاری دارو

آزمایشگاه رادین: دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی با بیش از 634 میلیون دلار، سومین کالای اساسی وارداتی ایران است.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، از اردیبهشت امسال، دولت با مجوزی که از مجلس در قانون بودجه در اختیار داشت، به اصلاح نظام پرداخت یارانه ها ورود کرد و ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات کالاهای اساسی را برداشت. این ارز به هفت قلم کالا اختصاص پیدا می کرد که قسمتی از دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی نیز جزئی از آن بود. پس از آن که در ماه های اخیر ارز ترجیحی از واردات کالا ( گندم، جو ذرت، سویا، روغن و دانه های روغنی) حذف شد، این روزها بحث تغییر ارز دارو مطرح است.

سهم ۱۴ درصدی دارو از کل واردات کالاهای اساسی

وضعیت واردات دارو در تجارت خارجی ایران نشان میدهد در سه ماه ابتدایی امسال، ۵.۹ میلیون تن به ارزش بیش از ۴.۵ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه (شامل ارز ترجیحی و نیمایی) وارد ایران شده است که از این مقدار سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی به ۴.۱ هزار تن به ارزش بیش از ۶۳۴ میلیون دلار می رسد.

بر این اساس سهم دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی وارداتی از کل ارزش واردات کالاهای اساسی ۱۴ درصد بوده است. این اقلام همیشه در میان کالاهای اساسی، بااینکه وزن قابل توجهی را به خود اختصاص نداده است ولی از نظر ارزش سهم زیادی داشته ؛ بطوریکه در سه ماه ابتدایی امسال در میان ۲۵ گروه کالای اساسی پس از گندم و ذرت، سومین کالای وارداتی بوده است.

همچنین در سال قبل (۱۴۰۰) ارزش کل کالاهای اساسی وارداتی در ۲۵ گروه کالایی بیش از ۳۰ میلیون تن به ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار بود که سهم هفت قلم کالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۲۶.۹ میلیون تن به ارزش ۱۵.۱ میلیارد دلار می رسید. از این مقدار، سهم دارو، تجهیزات وملزومات پزشکی ۲۲.۲ هزار تن به ارزش بالغ ۲.۶ میلیارد دلار بود که نسبت به سال ۱۳۹۹ از نظر وزن ۴۵ درصد و ارزش ۵۸ درصد افزایش داشت.

در حالی با حذف ارز ترجیحی واردات دارو، نرخ تامین ارز آن برای واردکننده از ۴۲۰۰ تومان به نرخ سامانه نیما که هم اکنون بیش از ۲۵هزار تومان است، تغییر خواهدنمود که دولت وعده عدم تغییر قیمت دارو برای مصرف کننده نهایی را داده است و این مساله مورد تاکید رییس جمهور قرار دارد.

طبق قانون بودجه ۱۴۰۱، دولت به شرطی امکان حذف ارز ترجیحی از واردات کالای اساسی و دارو را خواهد داشت که " پیش از آن ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را بوسیله کالابرگ الکترونیکی و در امور پزشکی بوسیله بیمه ها یا از طرق جایگزین مطمئن انجام داده باشد؛ بطوریکه افراد بتوانند این کالاها و خدمات را به نرخ اختتام شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند."

آن طور که مسئولان دولت از جمله سخنگوی دولت تاکید کرده، مقرر است برمبنای قانون بودجه، قسمتی از یارانه دارو، از واردات به بیمه ها منتقل شود.

منبع:

1401/04/24
16:20:23
5.0 / 5
688
تگهای خبر: بیمه , پزشك , پزشكی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین