رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو:

قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ باز می گردد

قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ باز می گردد

رییس اتحادیه واردکنندگان دارو ضمن اشاره به این که قیمت دارو به شهریور 1400 بر می گردد و مابه التفاوت آن از طرف بیمه ها پرداخت می شود، اظهار داشت که طرح دارویار وزارت بهداشت هیچ تاثیری بر قیمت تمام شده دارو برای مصرف کننده نخواهد داشت.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: ما قبل از آنکه به طرح و برنامه های جدید وزارت بهداشت بپردازیم، باید این مساله را به شکل روشن توضیح بدهیم که قیمت نهایی دارو، یعنی آنچه که به دست مصرف کننده نهایی می رسد، ارتباطی با هزینه تمام شده آن برای شرکت های تولید، توزیع یا واردکننده ندارد. در حقیقت با تغییر قیمت در این عرصه ها، سهم بیمه ها با افزایش یا کاهش مواجه می شود.
وی با اعلان اینکه قیمت دارو می تواند در طول سال به دلیلهای مختلف تغییر کند، بیان کرد: از تاثیر تحولات قیمت ارز بر روی دارو گرفته تا سیاست های داخلی که از طرف دولت اجرائی می شود، هر یک می تواند بر روی قیمت دارو تاثیر بگذارد، اما باتوجه به نقش آفرینی بیمه ها در این عرصه، تغییری در قیمت دارو برای مردم به وجود نمی آید و تحولات قیمتی از طرف بیمه ها پوشش داده می شود تا برای مثال قیمت دارو بیماریهای خاص برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند.
عضو اتاق تجاری تهران با اعلان اینکه طرح دارویار وزارت بهداشت، طرحی بسیار مثبت و کاربردی خواهد بود، توضیح داد: ما در حقیقت انتظار نداشتیم که وزارت بهداشت در طول این مدت کوتاه بتواند طرح را نهایی کند اما آنچه که اعلام شده، طرحی مثبت خواهد بود که خیلی از مشکلات جاری در زمینه دارو را پوشش می دهد.
ریاحی در توضیح آنچه که در قالب طرح دارویار اجرائی می شود، تشریح کرد: ما در ایران حدود پنج میلیون نفر جمعیت داریم که تا حالا تحت پوشش هیچ بیمه ای نبوده اند، بطورمثال برخی خانوارهای روستایی یا خانوارهایی که به دلیلهای مختلف بیمه نداشته اند، در این چارچوب به شکل خود به خود تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. حتی اتباع خارجی که مجوز کار دارند و می توانند گواهی کار ارائه کنند، نیز در این طرح تحت پوشش بیمه و حمایت ها قرار خواهند گرفت.
وی افزود: برمبنای محاسبات مشترکی که با سازمان برنامه و بودجه انجام شده، بناست مبلغ مازادی نیز در اختیار بیمه ها قرار بگیرد تا قیمت دارو برای مصرف کننده نهایی تغییر نکند. حتی حدود ۳۰۰ قلم کالای پرمصرف یا بدون نسخه نیز امکان قرار گرفتن در این لیست حمایتی را خواهند داشت. بدین سان حتی با تغییر مبنای ارز دارو از ترجیحی به نیمایی، نیز قیمت دارو تغییر نخواهد کرد و با این سیاست، قیمت دارو به شهریور ۱۴۰۰ بازگشته و مابه التفاوت آن از طرف بیمه ها پرداخت می شود. با اجرای این سیاست هم مشکلات ارز ۴۲۰۰ تومانی مانند کمبود منابع، رانت و قاچاق متوقف می شود و هم مردم از تغییرات صدمه ای نخواهند دید.
بگفته ریاحی طرح دارویار فعلا تنها برای داروهای داخلی اجرائی می شود اما در آینده نزدیک، اساسا برنامه هایی برای داروهای وارداتی نیز پیش بینی خواهد شد.1401/04/26
10:24:39
5.0 / 5
708
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین