دبیر كمیته علمی كشوری مقابله با كرونا اعلام كرد

افزایش ۶ برابری مبتلایان سرپایی کرونا

افزایش ۶ برابری مبتلایان سرپایی کرونا

آزمایشگاه رادین: دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا نسبت به افزایش مراجعات ناشی از این بیماری هشدار داد و درباره علائم بیماران، پروتکلهای درمانی در موج جدید، مدت زمان قرنطینه مبتلایان و... توضیح داد.


دکتر حمیدرضا جماعتی در گفت و گو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در کشور که بصورت سرپایی مراجعه می کنند نسبت به هفته قبل حدودا دو برابر و نسبت به چندین هفته قبل حدود ۶ برابر بیشتر شده است. با توجه به این که تعداد موارد بستری نیز بیش از ۱.۶ برابر افزایش داشته است، در نتیجه تعداد مرگ و میرهای روزانه هم دو رقمی شده است و پیش بینی این است که این روند تا حدود سه هفته آتی ادامه داشته باشد.
مرگ و میر کمتر مبتلایان اُمیکرون نسبت به دلتا وی ادامه داد: البته با توجه به این که بیش از ۵۰ درصد سویه ای که در کشور ما وجود دارد، مشابه کشورهای دیگر BA۵ است، میزان مرگ و میر به سبب این که درگیری سیستم تنفسی (طوفان سیتوکاینی) در مبتلاشدن به این سویه نسبت به سویه دلتا بسیار کمتر است؛ بنا بر این میزان مرگ و میر در این سویه های جدید کمتر است.
سرایت پذیری BA۵ تا ۶ برابر بیش از دلتا تاکید ویژه بر پوشش ماسک و تکمیل واکسیناسیون کرونا او اشاره کرد: البته نباید فراموش نماییم که قدرت سرایت زایی زیرسویه BA۵ بسیار بالا است؛ به گونه ای که هر یک فرد مبتلا قابلیت انتقال ویروس به حدود ۱۸ نفر را دارد و این درحالی است که در سویه دلتا قابلیت سرایت پذیری بیماری حدودا ۳ بود و هر یک نفر مبتلا به ویروس کرونای دلتا می توانست سه نفر را آلوده کند. سرایت زایی بالای زیرسویه BA۵ سبب درگیری تعداد افراد بیشتری می شود و افراد با سن بالا، بیماران زمینه ای، کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند، کسانی که واکسن نزدند و... در ریسک بالاتری از ابتلا، بستری شدن و مرگ و میر قرار دارند؛ بدین جهت پیشنهاد اکید ما همچنان استفاده از ماسک و تزریق دزهای یادآور واکسن است تا بتوان حدود زیادی از بستری شدن و مرگ و میر افراد مبتلا جلوگیری کرد.
دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، اظهار نمود: تمام کسانی که بیش از ۱۸ سال سن دارند و از تزریق آخرین دز واکسن شان بیش از شش ماه گذشته است می بایست برای تزریق دز یادآور واکسن کرونا مراجعه کنند.
قله موج هفتم تا هفته های آتی وی با اشاره به شکل گیری موج هفتم کرونا در کشور، اشاره کرد: باتوجه به پیش بینی متخصصین اپیدمیولوژی اگر اقدامات بهداشتی همچون استفاده از ماسک و تزریق دزهای یادآور واکسن صورت گیرد، پیکی مشابه آنچه که در اسفندماه ۱۴۰۰ در مورد امیکرون و در یا تابستان سال قبل با دلتا تجربه کردیم را باردیگر تجربه نخواهیم کرد و بنظر می رسد با توجه به این که بیماری با BA۵ ملایم تر است، بتوانیم با پایین ترین میزان مرگ و میر از قله عبور نماییم. با توجه به مطالعات انجام شده بنظر می رسد این پیک با شیب کمی از مرگ و میر تا چند هفته آتی سپری شود. زمانبندی پیش بینی شده این است که حدودا تا اکتبر پیک را تجربه نماییم و بعد از آن منحنی به سمت پایین جلو برود.
او افزود: ان شاءالله تجربه تلخ مرگ و میرهای سه رقمی ناشی از کرونا را در این موج تجربه نخواهیم کرد.
علل کاهش مرگ و میر در مبتلایان جدید کرونا جماعتی درباره علایم مبتلایان به دو زیرسویه BA۴ و BA۵، اشاره کرد: علایم خاصی وجود ندارد که بتوان گفت مبتلاشدن به این دو زیرسویه را تغییر می دهد که اگر این علایم وجود داشته باشد نشانه مبتلاشدن به BA۴ و BA۵ است. علایم مشابه عفونت های تنفسی دیگر یعنی تب، ضعف، بی حالی، بدن درد، گلودرد، سردرد، اختلال در شنوایی، سرگیجه، تهوع، استفراغ و... است و علایم درگیری سیستم تنفسی تحتانی در این زیرسویه خیلی کمتر است و بنا بر این میزان بستری شدن و مرگ و میر کمتر است.
عدم تغییر پروتکلهای درمانی در موج جدید جماعتی درباب پروتکلهای درمانی در مبتلایان به BA۴ و BA۵، اظهار داشت: اگر بیمار از نظر سیستم ایمنی مشکلی نداشته باشد و گرفتار بیماری زمینه ای یا علایم طولانی مدت نباشد، بطور معمول با درمان های علامتی مانند استفاده از مایعات فراوان، مُسکن و... بهبود می یابد و نیاز به درمان با آنتی بیوتیک نیست و تنها استراحت و درمان علامتی کفایت می کند. در صورتیکه بیمار دارای سن بالا، بیمای مزمن یا ضعف سیستم ایمنی باشد، باتوجه به ریسک بالای پیشرفت بیماری و مشکلات سیستم تنفسی، بهتر است حتما در صورت نیاز در بیمارستان درمان گردد.
وی ادامه داد: در صورت درگیری سیستم تنفسی نیز درمان خیلی متفاوت از سایر زیرسویه ها نیست و استفاده از رمدسیویر و استروئیدها، توسیلوزومپ در بیمارستان علاوه بر اکسیژن درمانی و مایع درمانی و... انجام می شود. برای کسانی هم که درگیری سیستم تنفسی نداشته باشند اما به سبب درگیری بالا، ریسک مشکلات تنفسی هم در آنها وجود داشته باشد ( کسانی که واکسن نزدند، مبتلایان به بیماریهای مزمن، افراد مسن و... ) سفارش بر این است که درمان سه روزه رمدسیویر را با نظر پزشک متخصص داشته باشند.
مبتلایان کرونا در موج جدید چند روز قرنطینه باشند؟ او با اشاره به اینکه بسته به شرایط بیمار مدت زمان قرنطینه متفاوت است، بیان کرد: برای بیماران با علایم خفیف قرنطینه از ۵ تا ۷ روز و برای بیماران با علایم متوسط و بیشتر، قرنطینه تا ۱۰ روز سفارش می شود؛ البته تاکید این است که بعد از گذشت این دوران و حضور مجدد در جامعه از ماسکهای استاندارد استفاده کنند.
وی اشاره کرد: محدودیتی که کمیته علمی همیشه بر آن تاکید دارد حفظ فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک و تزریق دزهای یادآور واکسن است.
تزریق ۲۸ میلیون دز واکسن یادآور تاکنون وی در خاتمه ضمن تشویق مجدد مردم به تزریق دزهای یادآور واکسن، بیان کرد: برمبنای آخرین آمارها بیش از ۱۵۰ میلیون دز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است که بیش از ۲۸ میلیون دز آن مربوط به دز سوم و چهارم بوده است.
منبع:

1401/04/31
13:07:53
5.0 / 5
673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین