با اجرای طرح دارویاری تکلیف کسانی که بیمه نیستند چه می شود؟

با اجرای طرح دارویاری تکلیف کسانی که بیمه نیستند چه می شود؟

به گزارش آزمایشگاه رادین دارو یک کالای مهم و البته حیاتی می باشد که همه مردم به شکلی با آن سروکار دارند. بر همین مبنا هم قیمت و هم در دسترس بودن آن برای همه افراد مهم می باشد. اما با اجرای طرح دارویاری هزینه خرید دارو برای افراد چگونه محاسبه می شود؟


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، با اجرای طرح دارویاری، قیمت دارو برای بیمارانی که زیر پوشش بیمه هستند و با نسخه دارو تهیه می کنند، هیچ تغییری نمی نماید. در واقع در طرح دارویاری تغییر قیمت دارو بر دوش بیمه ها است و افزایش پرداختی متوجه بیماران نمی گردد.
نکته مهم این است که در این طرح اگر کسی زیر پوشش بیمه نباشد، بیمه می شود. بدین سان سه دهک اول جامعه به صورت خودکار و مجانی زیر پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که البته شاید خودشان هم هنوز از این مورد بی خبر باشند. ازاین رو اگر به داروخانه رجوع کردید حتما از متصدی بخواهید وضعیت بیمه شما را در سامانه بررسی کند.
بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، اگر زیر پوشش بیمه نبودید، در سامانه www.bimehsalamatiranian.ir ثبت نام نمایید و در صورتیکه نمی توانید این کار را اینترنتی انجام دهید، می توانید به دفاتر پیشخوان دولت رجوع کنید و تا سه ماه به صورت مجانی بیمه شوید تا وضعیت دهک بندی شما مشخص شود. بدین سان هنگام تهیه دارو با نسخه خیال شما راحت می شود و با افزایش پرداختی مواجه نمی شوید.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، «دارویاری» طرحی است که از ۲۳ تیرماه در کشور اجرایی شده و در آن با اصلاح سیاست های ارزی و انتقال ارز دارو به بیمه ها، در واقع یارانه دارو به بیمار می رسد و در نتیجه قیمت دارو با نسخه پزشک، هیچ گونه افزایشی برای بیمار نخواهد داشت؛ به صورتی که قیمت ها ثابت و مانند قبل بوده و باتوجه به افزایش پوشش بیمه ای، در بعضی موارد برای بیمار کاهش قیمت هم خواهند داشت.
در چارچوب اجرای این طرح، ۳۶۶ قلم از داروهای پرمصرف مورد استفاده بیماران مزمن زیر پوشش بیمه قرار گرفتند و ازاین رو افزایش قیمت این داروها در تغییر سیاست ارزی توسط سازمان های بیمه گر پوشش داده می شود و بیماران افزایش پرداختی را بابت این داروها ندارند.
همینطور با اجرای طرح دارویاری داروهای بدون نسخه (OTC) هم هیچ گونه تغییر قیمتی ندارند و ۱۱۹ قلم از این داروها مشمول پوشش بیمه ای شدند و ازاین رو بیماران در صورت رجوع با نسخه به داروخانه جهت دریافت این داروها، حتی شاهد کاهش قیمت هم نسبت به پیش از اجرای طرح خواهند بود.
البته باید توجه کرد کسانی که می خواهند دارو را بدون نسخه پزشک و به صورت آزاد خریداری کنند، به جز در بعضی داروهای OTC، با افزایش هزینه ها مواجه خواهند شد. در طرح دارویاری مقرر است یارانه دارو، از مسیر بیمه ها به مردم تخصیص یابد؛ ازاین رو بیمه شدن همه مردم یکی از اصول اجرای این طرح است.1401/05/02
08:38:45
5.0 / 5
697
تگهای خبر: بیمه , پزشك , ثبت نام , حیات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین