همزمان با روز جهانی هپاتیت تشریح شد

روند رو به کاهش هپاتیت در ایران

روند رو به کاهش هپاتیت در ایران

رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت ضمن اشاره به روند روبه کاهش بروز هپاتیت B و C در ایران، اظهار داشت: بهترین اقدام برای جلوگیری از هپاتیت B تزریق سه دز واکسن آن است و بهترین اقدام در هپاتیت C هم درمان بموقع این بیماری است؛ این بیماری امروزه قابل درمان کامل است و امکان آن هم در کشور وجود دارد.


دکتر رشید رمضانی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که انتخاب روزی جهانی برای هپاتیت به سبب افزایش آگاهی پیرامون این بیماری بوده است، اظهار داشت: شیوع هپاتیت حاد با علت نامشخص در کودکان در بعضی کشورها توجه بیشتری را به عفونت های ویروسی حاد در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جلب کرده است. از طرفی تلاشهای جهانی حذف هپاتیت های ویروسی B، D و C را در اولویت قرار داده است.
او با اعلان اینکه شکل مزمن سه هپاتیت B، D و C مسئول بیشتر از ۹۵ درصد مرگ های ناشی از هپاتیت است، خاطرنشان کرد: مشاوره و ابزار تشخیصی، درمانی و جلوگیری از هپاتیت های مزمن ویروسی در سطح جهانی اغلب دور از دسترس همه افراد بوده و گاهی صرفاً در بیمارستان های تخصصی متمرکز است.
۳۵۴ میلیون مبتلای جهانی به هپاتیت B و C وی ضمن اشاره به شعار سال جاری روز جهانی هپاتیت در خصوص « تسهیل دسترسی تمام افراد جامعه به مراقبت های تشخیصی_درمانی هپاتیت»، اظهار نمود: باید تمامی مبتلایان به هپاتیت دسترسی بهتری به درمان و مراقبت داشته باشند. این درحالی است که در جهان تنها ۱۰ درصد از افراد مبتلا به هپاتیت B مزمن، تشخیص داده شده و ۲۲ درصد آنها درمان دریافت می کنند. در عین حال تنها ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C تحت درمان قرار دارند و سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از عفونت هپاتیت B و C رخ می دهد.
رمضانی افزود: حدود ۳۵۴ میلیون نفر در جهان مبتلا به هپاتیت B و C هستند که از این میان ۲۹۶ میلیون نفر به هپاتیت B و ۵۸ میلیون مورد مبتلا به هپاتیت C هستند.
حذف هپاتیت ویروسی تا سال ۱۴۱۰؛ یک هدف جهانی او ضمن اشاره به این که هدف سازمان بهداشت جهانی، حذف هپاتیت های ویروسی تا سال ۲۰۳۰ (۱۴۱۰) است، بیان نمود: در جهت دسترسی به این هدف، سازمان بهداشت جهانی دسترسی به اهدافی همچون کاهش ۵۰ درصدی عفونت های جدید هپاتیت B و C، کاهش ۴۰ درصدی مرگ به سبب سرطان کبد، اطمینان یافتن از تشخیص ۶۰ درصدی افراد دارای ویروس هپاتیت B و C، تحت درمان قرار دادن ۵۰ درصد از افراد حائز شرایط تا سال ۲۰۲۵ را برای کشورها در نظر گرفته است.
روند رو به کاهش هپاتیت در ایران رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت در مورد میزان شیوع هپاتیت در کشور، اظهار داشت: مناطق مختلف جهان از لحاظ شیوع هپاتیت B به سه دسته نواحی با شیوع کم (میزان شیوع کمتر از ۲ درصد)، نواحی با شیوع متوسط (میزان شیوع ۲ تا ۸ درصد) و نواحی با شیوع بالا (میزان شیوع بالاتر از ۸ درصد) تقسیم بندی می شوند که بر این اساس ایران جزو کشورهای با شیوع نسبتا کم هپاتیت B شمرده می شود. شیوع عفونت در جمعیت عمومی کمتر از یک درصد است و روند کاهشی هپاتیت B در کشور دیده می شود؛ بشکلی که سال ۱۳۹۵ تعداد ۸هزار و ۹۵۸ بیمار مبتلا به هپاتیت B در کشور شناسایی شدند و این آمار در سال ۱۴۰۰ به ۵ هزار و ۴۲۹ نفر رسیده است.
وی درباره میزان شیوع هپاتیت C، بیان نمود: کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی در چارچوب ۶ منطقه جغرافیایی تقسیم بندی شده اند و ایران در منطقه مدیترانه شرقی قرار دارد. پایین ترین میزان شیوع هپاتیت C در ارتباط با ایران است. تمرکز اصلی شیوع هپاتیت C در ایران در گروههای پرخطر است و بنا بر این تمرکز اصلی برنامه های تشخیصی و درمانی وزارت بهداشت بر این گروه ها است. طی سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۴۵۱ بیمار مبتلا به هپاتیت C در کشور شناسایی شدند.
او درباره جزئیات بیشتر گروههای در معرض خطر مبتلا شدن به هپاتیت های C و B، توضیح داد: شیوع هپاتیت B مزمن در بین جمعیت عمومی یک درصد، در بین معتادان تزریقی ۲.۵ درصد، زندانیان ۲.۵ درصد و زنان صدمه پذیر ۱.۵ درصد بوده است. در عین حال شیوع هپاتیت C مزمن در بین جمعیت عمومی ۰.۳ درصد، معتادان تزریقی ۳۰درصد، زندانیان ۵.۹ درصد و در بین زنان صدمه پذیر ۷.۵ درصد است.
علائم و راه های انتقال هپاتیت چیست؟ وی در مورد علایم مبتلا شدن به هپاتیت و راه های انتقال آن، اظهار داشت: جایگاه ویروس هپاتیت B در کبد است. با ورود ویروس به بدن و گذر از دوره کمون، علایم بیماری شروع می شود. علایم در فاز حاد بیماری با تب پایین، زردی خفیف، تهوع، استفراغ، درد شکم و... است؛ سپس بیماری وارد فاز مزمن می شود. در صورتیکه بیماری بیشتر از شش ماه در بدن بماند هپاتیت مزمن و کمتر از شش ماه هپاتیت حاد است.
او ضمن اشاره به این که هپاتیت C معمولاً بی علامت است، بیان نمود: انتقال هپاتیت B بیشتر از طریق رفتارهای پرخطر جنسی است، اما سایر راه ها مانند استفاده از فرآورده خونی آلوده، سرنگ مشترک، وسایل آرایشی آلوده و... هم می تواند انتقال دهنده ویروس باشد. بیشترین راه انتقال هپاتیت C هم تماس با خون فرد آلوده است که از این طریق بیماری هپاتیت C در گروه هایی که اقدام به مصرف مواد تزریقی می کنند، محتمل تر است. نکته مهم آن است که بدانیم هپاتیت قابل درمان است.
رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت ضمن اشاره به افزایش سواد سلامت درباره هپاتیت ها، اظهار داشت: متاسفانه بیماری هپاتیت مزمن خاموش و بی سر و صدا است و بیمار در فاز مزمن بی علامت است اما ناقل بیماری است. هم اکنون افراد با رفتن به مراکز بهداشتی و درمانی، خدمات تشخیصی دریافت می کنند. حتی در گروهی از مبتلایان کمتر برخوردار هپاتیت C، درمان مجانی انجام می شود. درمان یک بیمار مبتلا به هپاتیت C از شناسایی تا درمان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد. خوشبختانه دیگر هپاتیت C کاملا درمان پذیر است و بیمار مبتلا به هپاتیت C نباید بترسد و باید برای درمان بموقع اقدام نماید. درمان هپاتیت B هم در دراز مدت امکان پذیر است.
مشکلات تأمین کیت تشخیصی بیماری به دنبال تحریم ها وی ضمن اشاره به تأثیر تحریم ها در شناسایی مبتلایان هپاتیت، تصریح کرد: هم اکنون کیت های تشخیص زودهنگام هپاتیت را به زحمت به دست می آوریم و برای تشخیص بیماری بیشتر از روش اِلایزا استفاده می نماییم و این سبب تاسف است که چرا تهیه کیت تشخیص زودهنگام هپاتیت باید با مشکل تحریم روبرو باشد. به سبب تحریم ها به سختی توانستیم کیت های تشخیصی سریع مورد تایید سازمان جهانی بهداشت را در اختیار تمام دانشگاه های علوم پزشکی قرار دهیم اما با این وجود دو محور فعال را برای هپاتیت دنبال کردیم؛ اقدام اول واکسیناسیون ضد هپاتیت B است چونکه این بیماری قابل کنترل و پیشگیری است ولی در زمینه هپاتیت C مهم ترین اقدام و اولویت، شناسایی و درمان است.
هپاتیت C درمان پذیر است او تصریح کرد: لازم به ذکر است بهترین اقدام برای جلوگیری از هپاتیت B تزریق سه دز واکسن هپاتیت B است و بهترین راه جلوگیری از هپاتیت C درمان بموقع این بیماری است. این بیماری امروزه قابل درمان کامل است و امکان درمان آن در کشور وجود دارد.5.0 / <5
754
1401/05/07
14:15:02
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین