حل معمای چگونگی رسیدن ویروس کرونا به مغز

حل معمای چگونگی رسیدن ویروس کرونا به مغز

آزمایشگاه رادین: ویروس کرونای نوظهور همیشه با چندین نشانه مربوط به مغز و اعصاب در ارتباط بوده است اما اینکه چطور به مغز می رسد تا حالا بصورت معمایی باقی مانده بود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، معمایی در مورد اینکه چگونه ویروس کرونای نوظهور به مغز می رسد در طول این همه گیری جهانی، همواره پزشکان و متخصصان را سردرگم کرده است.
ولی اکنون مطالعه ای جدید آشکار کرده است این ویروس که سبب بیماری کووید-۱۹ می شود چطور تونل ها و پل های نانولوله ای کوچک و ریز را می رباید و از راه آنها، سلول های عفونی شده و بیمار را به نورون ها (سلول های عصبی) وصل می کند و بدین سان مغز را بیمار می کند.
این تحقیق که هفته پیش در مجله ساینس ادونسز (Science Advances) منتشر گردید نشان داده است چگونه پاتوژن (عامل بیماری زا) بدون داشتن «گذرگاه» کلیدی گیرنده ای سی ئی ۲ (ACE2) که ویروس معمولاً موقع بیمار کردن سلول ها به آن می چسبد، به داخل نورون ها نفوذ می کند.
مطالعات نشان داده کووید با چندین نشانه نورولوژیکی (مغز و اعصابی) در ارتباط می باشد.
این نشانه ها شامل از دست دادن چشایی یا بویایی و اختلال های شناختی مانند از دست دادن حافظه و مشکلات تمرکز است که به صورت عموم آنرا «مه مغزی» می نامند و هر دو در طول مرحله حاد بیماری و در بلندمدت با سندرم «کووید طولانی» اتفاق می افتد.
با این وجود، سازوکاری که سبب می شود این بیماری ویروسی به مغز برسد تابحال به صورت معمایی باقی مانده بود.
پژوهشگران انستیتو پاستور و لابراتوار های سی ان آراس (CNRS) در فرانسه در این مطالعه جدید از شیوه های پیشرفته میکروسکوپ الکترونی استفاده کردند تا نشان دهند ویروس سارس-کوو-۲ (Sars-CoV-2) نام علمی ویروس کرونای نوظهور- نانولوله ها را می رباید.
دانشمندان نشان دادند سلول های سالم عصبی اگر با سلول های بیمار تماس داشته باشند، بیمار می شوند.
این نانولوله ها، ساختارهای پویای ناپایداری هستند که در نتیجه هم جوشی غشا در سلول های دورتر به وجود آمده اند و در نتیجه تبادل مواد سلولی را بدون احتیاج به گیرنده خاصی در سلول ها امکان پذیر می کنند- یعنی بدون ابزار طبیعی ورود و خروج سیتوپلاسم سلول.
پیشتر متخصصان به این نتیجه رسیده بودند که نانولوله ها در بیماری های رو به وخامت مانند آلزایمر و پارکینسون نقش دارند چونکه انتقال پروتئین های مسئول این بیماری ها را تسهیل می کنند.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، پژوهشگران همینطور ماده ژنتیکی ویروسی در مغز برخی از بیماران پیدا کرده اند که نشانه های عصبی در ارتباط با کووید طولانی یا حاد را توضیح می دهد.
دانشمندان امیدوارند این یافته ها به کشف روش های درمانی جایگزینی منجر شود که همراه دیگر تحقیق متمرکز بر سد کردن ورود ویروس از راه گیرنده ای سی ئی ۲ (ACE2)، جلوی پخش ویروس را بگیرد.
منبع:

1401/05/08
10:48:55
5.0 / 5
746
تگهای خبر: ابزار , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین