معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

نحوه بکارگیری پرستاران تعدیل شده

نحوه بکارگیری پرستاران تعدیل شده

آزمایشگاه رادین: معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن تشریح آخرین اخبار از نحوه ی اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، در عین حال توضیحاتی درباب به کارگیری پرستاران 89 روزه که قبل از این تعدیل نیرو شده بودند ارائه نمود.


دکتر عباس عبادی در گفت و گو با ایسنا، درباره جزییات تفاهم وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت برای اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، اظهار داشت: پرداخت تعرفه ها در زمینه پزشکی بدین سان است که یک موسسه ارائه کننده خدمت و یک موسسه خریدار خدمت است. ارائه کننده خدمت، بیمارستان ها و مراکز تابعه و خریدار خدمت نیز شرکت های بیمه هستند. چون امسال نخستین سال اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری است ردیف بودجه مربوط به این امر ( ۵۰۰۰ میلیارد تومان) در اعتبارات وزارت بهداشت گنجانده شد.
وی ادامه داد: بر این اساس به جهت اینکه قاعده فروشنده و خریدار خدمت را رعایت نماییم تفاهم نامه ای میان وزارت بهداشت و بیمه سلامت به امضا رسید و یک نسخه از آن به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد تا بجای این که پول توسط سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت بیاید، به سازمان بیمه گر برود و آنها به عنوان خریدار خدمت برمبنای رسیدگی به اسناد در قالب تعرفه گذاری خدمات پرستاری محاسبات را انجام داده و وجه بوسیله بیمه توزیع شود. مسیر دریافت سایر بیمه ها هم از این طریق خواهد بود.
عبادی درباره ی روند اجرای قانون در بیمه تامین اجتماعی و نیروهای مسلح نیز اظهار داشت: به بیمه سلامت به عنوان یک بیمه پایه نگاه شد و توزیع منابع از آن طریق صورت خواهد گرفت و سایر بیمه های پایه مسیر رسیدگی به اسناد و دریافت هزینه را از بیمه سلامت دنبال خواهند کرد.
او درباره ی بودجه در نظر گرفته شده برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۱، اشاره کرد: ۵۰۰۰ میلیارد تومان دراین زمینه در نظر گرفته شده است که این مبلغ بعلاوه مبلغی است که به عنوان کارانه تا قبل از این به همکاران پرداخت می شد که تقریباً ۱.۶ هزار میلیارد بود. در حقیقت مجموع رقم ۶.۶ هزارمیلیارد تومان خواهد شد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره ی مبنای اجرای زمان قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، توضیح داد: مبلغ ۶.۶ هزار میلیارد که توضیحات آن ارائه شد از اول فروردین ماه ۱۴۰۱ اجرائی خواهد شد؛ ولی تفاهمی که با معاونت اجرائی ریاست جمهوری داشتیم مقرر کرده است که از اول دی ماه ۱۴۰۰ به ازای هر ماه ۳۷۵ میلیارد تومان پرداختی به پرستاران صورت گیرد.
او اشاره کرد: هنوز هیچ پرداختی دراین زمینه و با این مدل جدید صورت نگرفته است. بعد از احصاء پول، سند بازتوزیع ابلاغ خواهد گردید و همکاران نخستین دریافتی ها با این شیوه جدید را خواهند داشت. فعلا پرستاران با مدل قدیم، حقوق و کارانه دریافت می کنند و این ارقام به عنوان معوقه در پرداختی های بعدی صورت خواهد گرفت. امیدواریم تا اختتام شهریور همکاران پرستار نخستین دریافتی با مدل جدید را داشته باشند که البته این منوط به انجام بموقع تعهدات سایر طرف های قرارداد است.
وی ادامه داد: همیشه یک عقب ماندگی در پرداخت کارانه ها داریم که میانگین کل کشور شش ماه است؛ هرچند که تاکید ما اهتمام بر این است که پرداخت ها بروز باشد؛ اما حالا عمده کارکنان درحال دریافت کارانه سال ۱۴۰۰ هستند. در مدل پرداختی جدید مبلغ در نظر گرفته شده به کارانه پرستاران اضافه می شود.
عبادی بیان کرد: افزایش دریافتی پرستاران با اجرای مدل پرداختی جدید وابسته به نوع عملکرد آنها است. اگر تعداد موارد بستری بیمارستان پایین باشد طبیعتا کارانه هم پایین خواهد بود. با افزایش ضریب اشغال تخت، میزان پرداختی هم بیشتر می شود.
او درباره ی به کارگیری پرستاران ۸۹ روزه که قبل از این تعدیل نیرو شده بودند نیز اشاره کرد: با پیگیری معاون توسعه وزارت بهداشت با سازمان امور استخدامی درحال رسیدن به تفاهم خوبی هستیم اما چون عدد استخدامی هنوز قطعی نشده است، نمی توان فعلا عددی اعلام کرد؛ اما طی هفته های آتی دراین زمینه هم خبرهای خوبی خواهیم داشت. این روند از مسیر آزمون استخدامی طی خواهد شد. عددی که سازمان برنامه و بودجه برای مجوز استخدامی اعلام می کند برای کل سیستم سلامت است که همکاران پرستار هم قسمتی از این جمعیت هستند. بطور متوسط بین ۴۰ تا ۵۰ درصد جذب وزارت بهداشت در هر نوبت به گروه پرستاری اختصاص دارد.
منبع:

1401/05/22
10:02:35
5.0 / 5
749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین