حقوق امدادگران هلال احمر چقدر است؟

حقوق امدادگران هلال احمر چقدر است؟

آزمایشگاه رادین: هنوز زمان زیادی از وقوع سیلاب در استانهای کشور و در ادامه حضور امدادگران هلال احمر برای امدادرسانی نمی گذرد، اما این سوال مطرح می شود امدادگران که در هر شرایطی با وجود خطرات زیاد، برای نجات هموطنان، جان خودشان را به خطر می اندازند چه میزان حقوق می گیرند؟


هلال احمر در هفته پیش، بعد از حدود ۲۰ روز اختتام عملیات امداد و نجات در ۲۴ کشور متأثر از سیلاب را اعلام کرد؛ در طول این مدت، بیش از ۱۵ هزار امدادگر و نجاتگر کادر و داوطلب به مردم کمک رسانی کردند؛ ۱۲ هزار و ۵۲۱ نفر اسکان اضطراری یافتند و سه هزار و ۵۶۹ نفر نیز به مناطق امن منتقل شدند. در مجموع در سیلاب اخیر کشور به ۸۴ هزار و ۵۱۷ نفر امدادرسانی شده است.
در میان عکس و تصاویر مخابره شده یک موضوعی که در کنار درد و مشکلات ناشی از سیل به چشم می خورد حضور امدادگران است؛ امدادگرانی از نهادهای مختلف همچون هلال احمر. آنهایی که حضورشان قوت قلب می شود افرادی که با آمدنشان آرامش به وجود می آید و دردها التیام پیدا می کند.


قطعاً در این میان حضور داوطلبان و نیروی مردمی برای امدادرسانی نیز امر کمک رسانی را تسهیل می کند، اما حضور امدادرسانانی که سالهای سال دانش فنی و مهارت امدادرسانی را بصورت تخصصی و علمی کسب کردند و در طول سال مهارت ها را بازآموزی کردند و برای مواجه با هر نوع بحرانی آموزش دیده اند بهترین امدادرسانی را می توانند داشته باشند.

آنچه در این گزارش به آن توجه خواهد شد؛ پاسخ به این پرسش ها است: تعداد حدود ۱۵ هزار امدادگر است. همین طور نیاز واقعی کشور به امدادگران بررسی خواهد شد؛ کشور باتوجه به تغییرات اقلیم به چه تعداد امدادگر نیاز دارد؟ تعداد فعلی امدادگران هلال احمر چه تعداد است؟ حقوق و دریافتی این افراد چه میزان است؟

مهدی ولی پور رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر اظهار داشت: تا پیش از ابلاغ قانون مدیریت بحران، جمعیت هلال احمر در کنار دیگر نهادهای دولتی وظیفه کمک به دولت در هنگام بروز بحران را بر عهده داشت.
وی اضافه کرد: بعد از ابلاغ قانون مدیریت بحران در سال ۹۸، تکالیف جدی به جمعیت هلال احمر ابلاغ گردید و تدوین طرح امداد و نجات در دستور کار قرار گرفت؛ در قانون جدید هلال احمر در زمینه آموزش و امداد و نجات در هنگام بروز بحران وظیفه اصلی پیدا کرد.


ولی پور افزود: هلال احمر برمبنای تکلیف جدید باید ۲۰ هزار نیرو آموزش دیده ثابت در پایگاه ها و شعب امداد و نجات در اختیار داشته باشد تا در صورت بروز حادثه و بحران حضور متناسب داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه هلال احمر در وضعیت فعلی تنها حدود ۴ هزار نیروی آموزش دیده و ثابت دارد، اظهار داشت: هلال احمر درحالی که به نیرویی پنج برابر بیش از این نیاز دارد، ما درخواست کردیم سالیانه حدود چهار یا پنج هزار امدادگر استخدام شود. اکنون دریافتی این افراد که در قالب حقوق قرار نمی گیرد برای ۱۰ روز امدادرسانی شبانه روزی حدود یک و نیم تا ۲ میلیون تومان است.
ولی پور افزود: نداشتن بیمه و پرداخت بسیار اندک به امدادگران سبب ریزش و رفتن این افراد می شود که باتوجه به بحران خیز بودن کشور، بسیار نگران کننده است.
وی اضافه کرد: برای اجرائی شدن، این پیشنهاد در برنامه هفتم توسعه افزوده شده است؛ البته اکنون صحبت هایی با نهادهای در رابطه با دستگاه های استخدامی و برنامه وبودجه برای استخدام نیروی امدادی در حال انجام می باشد.
امدادگران و نیروهای هلال احمر در همه حوادث و بحران ها حضور جدی و فعال دارند و بدین جهت باید به آنان از نظر معیشتی و درآمدی رسیدگی شود.


منبع:

1401/05/24
10:07:22
5.0 / 5
815
تگهای خبر: آرامش , آموزش , امداد , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین