رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر:

عملیات نفس گیر نیروهای هلال احمر در دره یخار

عملیات نفس گیر نیروهای هلال احمر در دره یخار

به گزارش آزمایشگاه رادین، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر، از تداوم عملیات تیم های زمینی و هوایی هلال احمر برای یافتن کوهنوردان کرمانشاهی مفقود شده در ارتفاعات دماوند اطلاع داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از خبرگزاری ایرنا از جمعیت هلال احمر مهدی ولی پور، در مورد حوادث پیش آمده برای کوهنوردان در ارتفاعات دماوند اظهار داشت: در تاریخ ۱۵ مرداد، ۲ نفر از کوهنوردان کرمانشاهی از مسیر اصلی صعود به قله دماوند منحرف شده و متاسفانه به سبب شرایط جوی نامساعد مفقود شدند.
وی اضافه کرد: این کوهنوردان بعد از انحراف از مسیر وارد دره یخار شده که جز خطرناک ترین یخچال های طبیعی ایران است و باتوجه به گرم شدن زمین در این فصل دائما ریزش سنگ و وقوع سیلاب های لحظه ای در آن بسیار محتمل است که حجم زیادی از سنگ را به پایین پرت می کند.
ولی پور افزود: این کوهنوردان بعد از مفقودی یک اعلام موقعیت حدودی داشتند و بعد از آن دیگر هیچ ارتباطی نتوانستند با دستگاه های امدادی برقرار کنند. آنها در ارتفاع ۴۸۰۰ متری بوده و متاسفانه بعد از تماس هم یک سیلاب لحظه ای در دره یخار به وقوع می پیوندد و دیگر تا این لحظه اثری از آنها نبوده است.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر اشاره کرد: بالگرد هلال احمر روز گذشته برای نجات این عزیزان به منطقه اعزام شد اما به سبب شرایط نامساعد جوی نتوانست به محل حادثه نزدیک شود اما تصویربرداری از محل انجام شد تا عملیات به صورت زمینی با دقت بیشتری صورت گیرد.
رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر اشاره کرد: بلافاصله دو تیم ۳ نفره به محل حادثه اعزام شدند که این تیم ها بامداد امروز وارد دره یخار شدند که در بدو ورود با ریزش شدید سنگ روبرو شده اما به عملیات ادامه داده و حدود دو ساعت پیش پیکر یکی از کوهنوردان را رصد کردند. به سبب صعب العبور بودن منطقه، انتقال پیکر این کوهنورد بسیار دشوار است. متاسفانه هنوز اثری از کوهنورد دوم نیست و تلاش ها برای نجات این فرد با جدیت ادامه دارد.
ولی پور با اخطار به کوهنوردان در مورد عدم صعود به دماوند اظهار داشت: در ایام اخیر مجموعا گزارش مفقود شدن ۳ نفر در ارتفاعات دماوند واصل شده است که یک نفر از آنها آقایی ۶۵ ساله است که حدود ۲ هفته پیش در ارتفاعات دماوند مفقود شده و با توجه به این که چند فقره عملیات جست و جو برای نجات ایشان از جبهه های مختلف قله دماوند انجام شد اما این کوهنورد هنوز پیدا نشده است.


منبع:

1401/05/26
10:14:23
5.0 / 5
684
تگهای خبر: امداد , دستگاه , هلال احمر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین