۱۰علامت نشان دهنده کلسترول خون بالا

۱۰علامت نشان دهنده کلسترول خون بالا

به گزارش آزمایشگاه رادین، در حالیکه خیلی از افراد تنها از مضرات این کلسترول آگاه هستند، باید گفت وجود آن برای خیلی از عملکردهای حیاتی بدن ضروری می باشد. کلسترول برای تولید صفرا ضروری بوده و همینطور مسئول هضم چربی است. علاوه بر این، در تولید خیلی از هورمون ها نقش دارد و برای تقویت سلامت قلب و عروق مفید می باشد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، مشکل اینجا است که با وجود نیاز اندام ها به کلسترول، افزایش آن سبب صدمه های جبران ناپذیر می شود. این در شرایطی است که خیلی از افراد هنوز از علایم افزایش کلسترول در بدن آگاه نیستند، چون این علایم به سادگی قابل مشاهده نبوده و در نهایت منجر به فشار خون بالا، نارسایی کلیه و... خواهد شد.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، با این وجود بعضی از علایم افزایش سطح کلسترول در بدن که احتیاج به پیگیری های جدی دارد، از این قرار است:
_ تورم و بی حسی اندام: یکی از علایم اولیه کلسترول بالا، تورم و بی حسی اندام است. این واکنش اتفاق می افتد چون لیپیدهای انباشته از گردش خون موثر جلوگیری می کنند و این کار سبب کاهش اکسیژن و مواد مغذی عضلات می شود.
_ بوی بد دهان (هالیتوزیس): تنفس بد بو و بوی بد دهان یکی از علائم بسیار رایج افرادی است که دارای کلسترول بالا هستند. کلسترول بالا سبب ایجاد مشکلات جدی در فرآیند هضم مواد غذایی شده و این اتفاق خود عامل بوی بد دهان خواهد شد.
_ نفخ و سوء هاضمه: سطوح کنترل نشده کلسترول بد یا همان LDL، بعنوان یک عامل مهم برای صدمات جدی به دستگاه گوارش مانند سوء هاضمه و نفخ شناخته شده است. لیپیدهای اضافی در خون و کبد متابولیسم را مختل کرده و از هضم موثر جلوگیری می کنند؛ بخصوص هنگامی که غذاهای با چربی بالا مصرف می شوند.
_ سرگیجه و سردرد: کلسترول موجود در شریان ها مانع گردش خون موثر شده و با کاهش اکسیژن خون، سبب ایجاد سردرد، سرگیجه، از دست دادن تعادل و... می شود.
_ مشکلات دید: کلسترول اضافی در بدن منجر به مشکلات بینایی می شود. سوزش چشم، تاری دید و زردی چشم از عوارض کلسترول بالا هستند.
_ یبوست: تشکیل لیپیدها در شریان ها با تأثیر منفی روی فرآیند هضم منجر به کاهش تحرک روده ها و مبتلا شدن به یبوست می شود.
_ درد قفسه سینه: این درد همیشه یک دلیل برای معاینات فوری پزشکی است. باآنکه خیلی از بیماری ها با درد قفسه سینه ارتباط مستقیم دارند، در اغلب موارد، این درد در رابطه با کلسترول بالا است. ایجاد چربی در شریان ها جریان خون را محدود کرده و می تواند سبب فشارخون بالا و افزایش درد در قفسه سینه شود.
_ خستگی و ضعف مزمن: احساس ضعف، خستگی و میل به خواب در ساعات غیر معمول روز ناشی از تغذیه نامناسب، فعالیت بدنی بیش از اندازه و یا برخی بیماری ها است. با این وجود کلسترول بالا هم می تواند یک عامل دخیل باشد. با عنایت به اینکه کلسترول بالا جریان خون را محدود می کند، می تواند منجر به مشکلات ذهنی و جسمی شود.
_ مشکلات پوستی: لکه های قرمز روی پوست، التهاب و احساس ناخوشایند خارش، از علایم کلسترول کنترل نشده است.
_ آلرژی های غذایی: انباشت بیش از اندازه چربی در شریان ها و کبد می تواند برای بعضی از افراد همراه با آلرژی های جدید غذایی باشد.
منبع:

1401/05/27
13:08:24
5.0 / 5
744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین