در گفت وگو با آزمایشگاه رادین مطرح شد

لزوم بررسی سطح ایمنی جامعه در مقابل کرونا

لزوم بررسی سطح ایمنی جامعه در مقابل کرونا

به گزارش آزمایشگاه رادین، یک اپیدمیولوژیست با اعلان اینکه باید بررسی نماییم و ببینیم که سطح ایمنی جامعه ما در مقابل کرونا چقدر است، اظهار داشت: طبق تجربه کشورهایی که پیش از ما با اُمیکرن درگیر بودند، بنظر می رسد که اُمیکرون تا مدتی یکسری نوسانات دارد و نباید به نزول های آن خیلی دل خوش نماییم.دکتر حمید سوری در گفت و گو با ایسنا، درباره ی وضعیت کرونا در کشور با اشاره به وضعیت شهرهای قرمز در جدول رنگ بندی کرونائی، اظهار داشت: من خیلی به رنگ بندی فعلی معتقد نیستم و فکر می کنم رنگ بندی معیار درستی نیست و خصوصاً درباره ی اُمیکرون بیشتر گمراه کننده است. زیرا در اُمیکرون میزان کشندگی و شدت بیماری پایین است. بدین سبب باید از شاخص هایی مانند ابتلا، نسبت تست های مثبت به کل تست ها و... برای تحلیل شرایط استفاده نمائیم. بدین سبب خیلی با رنگ بندی برمبنای معیارهای بستری و مرگ ومیر موافق نیستم.
لزوم تعیین سطح ایمنی جامعه مقابل کرونا
وی اظهار داشت: حالا ما داریم در تاریکی قضاوت می نماییم، زمانی می توانیم قضاوت قطعی داشته باشیم که بیماریابی فعالی در جامعه با افزایش تست ها داشته باشیم. همین طور باید ببینیم که افراد حساس در جامعه مان چقدر هستند. این که می گوییم حدود ۷۰ درصد در جامعه واکسن تزریق کردند، به این معنا نیست که تمام کسانی که واکسن زدند، مصونیت دارند؛ برای اینکه اولا اثربخشی واکسن ۱۰۰ درصد نیست و حدود ۳۰ درصد با وجود این که واکسن تزریق می کنند، ممکنست آنتی بادی یا مقاومت لازم در بدن شان ایجاد نشود. بدین سبب اگر به ۷۰ درصد از جامعه واکسن تزریق کرده باشیم، ۵۰ درصد از جامعه ایمن هستند. در عین حال جمعیتی هم داریم که اصلا واکسن تزریق نکردند که این هم خطرناکست. باید بررسی نماییم و ببینیم که سطح ایمنی جامعه ما چقدر است و روی کسانیکه سطح ایمنی شان پایین است، تمرکز نماییم.
کرونا؛ بازیگر اصلی صحنه پاندمی
وی اضافه کرد: هم اکنون بنظر می رسد که بازیگر اصلی پاندمی، ویروس می باشد، نه سیاست ها، برنامه ها و نحوه مدیریت ما عامل موثری در کنترل اپیدمی است و نه این که میزان رعایت پروتکل ها درصد مناسبی دارد. هم اکنون بیشترین نقش را ویروس کرونا بازی می کند و رفتار ویروس هم قابل پیش بینی نیست. ویروس کرونا بسیار هوشمند عمل می کند.

سوری افزود: از آنجا که مخزن ویروس انسان است، برای ادامه حیات نیاز به میزبان دارد. در نتیجه ذاتا خیلی علاقه ندارد که همه میزبانانش را از بین ببرد. با اینحال در جامعه ما آنقدر فرد حساس وجود دارد که کشندگی اش را ادامه دهد و زمانیکه عرصه به او تنگ می شود، جهش هایی در ویروس به وجود می آورد که بتواند ادامه حیات دهد. بنا بر این دلتا بسیار کشنده بود، اما وقتی واکسیناسیون انبوه در جامعه بشری شروع شد، ویروس کشندگی اش را بیشتر کرد و بعد ویروس به اُمیکرون جهش پیدا کرد که میزان کشندگی اش بالا نیست.
ویروس کرونا تاریخ مصرف ندارد
وی با اعلان اینکه این تصور که فکر نماییم ویروس کرونا تمام می شود و اقدامات ما برای نابودی ویروس کفایت می کند یا این که ویروس تاریخ مصرف دارد، اشتباه است، اظهار نمود: اپیدمی کووید ۱۹ و پاندمی در سطح جهانی یک عارضه ایستا نیست، بلکه موضوعی درحال تغییر است و مرتبا تغییر می کند. به عنوان مثال واکسنی دو سال قبل تولید و استفاده شده و اثربخشی ۷۰ درصدی داشته، حالا دیگر آن اثربخشی را ندارد و اثربخشی اش کم شده است. در نتیجه باید مرتبا خودمان را با شرایط جدیدی که در ویروس ایجاد می شود، واریانت هایی که اتفاق می افتد، تطبیق دهیم.

سوری اشاره کرد: رعایت پروتکلهای بهداشتی تنها موضوعی است که اثربخشی اش در مقابل بیماری ثابت مانده است.
نوسانات اُمیکرون
وی اظهار داشت: طبق تجربه کشورهایی که پیش از ما با اُمیکرن درگیر بودند، بنظر می رسد که اُمیکرون تا مدتی یکسری نوسانات دارد و نباید به نزول های آن خیلی دل خوش نماییم. البته نظام گزارش دهی ما هم خیلی دقیق نیست و بطور معمول آخر هفته ها آمارها کاهش پیدا می کند. علتش هم تعطیلی است، نه این که آمار ها کم شده اند. در عین حال مرگ هایی که گزارش می شوند، مرگ های تایید شده هستند و مرگ هایی که محتمل یا مضنون هستند، در آمارها آورده نمی شوند. همانطور که گفتم مرگ و میر و بستری خصوصاً در اُمیکرون شاخص مناسبی به جهت اینکه متوجه شویم وضعیت اپیدمی چگونه است، شاخص دقیقی نیست.

سوری اظهار داشت: بنظر می رسد که این نوسانات وجود دارد، اما این که چقدر بطول بیانجامد و شیب نزولی ما چقدر سریع یا کند باشد، بستگی به مداخلاتی دارد که انجام می دهیم. ما یکسری مناسبت ها هم داریم که می تواند بصورت بالقوه خطر گسترش اپیدمی را افزایش دهد؛ مانند سفرها، اجتماعات مختلف و... که با عدم رعایت پروتکل ها هم هم راه است و سختگیری های گذشته هم وجود ندارد. اگر ما مداخلات موثری نداشته باشیم، ممکنست شاهد افزایش آمارها باشیم.

منبع:

1401/05/30
12:26:32
5.0 / 5
752
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , حیات , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین