خانه های هلال احمر در سیلاب های اخیر چقدر التیام بخش بود؟

خانه های هلال احمر در سیلاب های اخیر چقدر التیام بخش بود؟

آزمایشگاه رادین: خانه های هلال احمر با هدف مشارکت داوطلبانه مردم، هنگام بروز بحران تاسیس شده است؛ حالا سوال اینجاست که آیا این خانه ها در سیلاب اخیر توانست نقش موثری ایفا کند و کارکرد درست داشته باشد؟


مواجهه صحیح هنگام بروز بحران تنها محدود به امدادگران نیست؛ همه افراد جامعه باید آمادگی های کافی مقابله با بحران را از پیش، آموزش دیده باشند. اساسا آگاهی مردم می تواند سبب کاهش خسارات مالی و جانی در حوادث طبیعی و غیر طبیعی باشد. در خیلی از کشورهای حادثه خیز، کودکان از سالهای ابتدای مدرسه، آموزش مهارت های امدادرسانی را فرا می گیرند همین طور موسسات غیردولتی به آگاهی عمومی دراین زمینه می پردازند.
چندسالی است که جمعیت هلال احمر ایران مبادرت به تاسیس مراکزی به عنوان خانه های هلال در روستاها کرده و الان تعداد آنها به بالای ۶ هزار خانه رسیده است؛ این خانه ها، مرکزی است با ساختار داوطلبی بدون نیروی انسانی رسمی، پیمانی یا قراردادی در سطح محلات شهرها و روستاها که توسط اعضا، داوطلبان، خیران، نیکوکاران و واقفان اداره می شود.جمعیت هلال احمر هدف از تاسیس خانه های هلال را تحقق شعار داوطلب محوری و بهره مندی از مشارکت افتخاری و داوطلبانه همه افراد متقاضی فعالیت در جمعیت هلال احمر بمنظور ارتقای فرهنگ داوطلبی، توجه به صلح و دوستی، کرامت انسان ها در جامعه و تقویت روحیه مدافعه گری در زمان آرامش و در مواقع بحران، پشتیبانی از زندگی و سلامت آحاد افراد جامعه اعلام نموده است.
در خانه های هلال، پایبندی به اصول بنیادین هفتگانه جمعیت هلال احمر، بشردوستی، بی طرفی، بی غرضی، جهان شمولی، یگانگی یا وحدت، استقلال و خدمات داوطلبانه مهم ترین اصول بشمار می رود و ترویج فرهنگ صلح و نوع دوستی و جامعه عاری از خشونت، ارائه خدمات به نیازمندان با بهره بردن از توان توانمندان، مشارکت و ساماندهی محلات شهری و روستایی در برگزاری پویش های مدافعه گرانه، مسابقات و مانورهای امدادی-بشردوستانه و عام المنفعه همسو با برنامه های مصوب جمعیت به انجام می رسد و کسانی می توانند در خانه های هلال احمر فعالیت داشته باشند که به اساسنامه جمعیت هلال احمر پایبند و تمایل داشته باشند که در محل یا منطقه شهرداری و خانه هلال روستایی که زندگی یا کار می کند، فعالیت کنند.


حالا پرسش اینجاست که آیا این خانه ها توانسته در حوادث اخیر سبب کاهش خسارات شود؟
حسن فراهانی مسئول خانه های هلال احمر از تلاش ۱۶۷ خانه هلال شهری و روستایی در سیل اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: با امدادرسانی بموقع و موثر اعضای خانه های هلال از میزان خسارات بیشتر به هموطنان لطمه دیده جلوگیری شد.
فراهانی با اشاره به فعالیت خانه های هلال در ۱۷ استان متاثر از سیل مرداد اضافه کرد: طبق آموزش های ارائه شده در بحران ها و حوادث به اعضای خانه های هلال، در سیل اخیر ۱۲۵ خانه هلال روستایی و ۴۲ خانه هلال شهری توانستند با امدادرسانی موثر خود سبب کاهش خسارات به حادثه دیدگان شوند.
با امدادرسانی بموقع و موثر اعضای خانه های هلال از میزان خسارات بیشتر به هموطنان لطمه دیده جلوگیری شد
مسئول خانه های هلال ایران با تأکید بر تاثیرات مثبت اقدامات خانه های هلال روستایی در حوادث گذشته اضافه کرد: کمک به اطلاع رسانی به همراه اعلام هشدارهای اولیه و بموقع به ساکنان محلی، مسافران و بوم گردان ها با نصب بنر در محل هایی مانند پمپ بنزین، پخش تراکت های هشدار و اعزام نیروهای آموزش دیده از اعضای خانه های هلال به مناطق گردشگری، حاشیه های رودخانه ها و عشایری همین طور جاده های پرخطر سبب کاهش تلفات انسانی در سیل مرداد شده است.فراهانی با اعلان اینکه اقدامات خانه های هلال در استانهای گیلان، البرز و چهارمحال بختیاری بیش از سایر مناطق بوده است اظهار داشت: انجام ارزیابی سریع و اعلام بموقع اتفاقات پیش آمده به لحاظ برآورد میزان خسارات اولیه و اعلام درخواست های مورد نیاز اولیه در مناطق حادثه دیده از مهم ترین اقداماتی بود که قبل تر اعضای خانه های هلال آنها را فرا گرفته بودند.
وی اشاره کرد: اعضای خانه های هلال طبق برنامه ریزی توانستند سبب تسهیل عملیات جست وجو و نجات امدادگران، بهبود شرایط برای اسکان لطمه دیدگان و توزیع خوب اقلام امدادی و معیشتی میان افراد شوند که همین اقدامات منجر گردید تا مدت زمان خدمات رسانی به لطمه دیدگان کاهش محسوسی داشته باشد.


منبع:

1401/06/07
23:46:45
5.0 / 5
735
تگهای خبر: آرامش , آموزش , امداد , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین