در گفت وگو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

تغییر سیاست ارزی داروهای وارداتی

تغییر سیاست ارزی داروهای وارداتی

آزمایشگاه رادین: سرپرست اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو جزییات تغییر سیاست ارزی داروهای وارداتی را تشریح و اصرار کرد که با تغییر سیاست ارزی این داروها، مانند داروهای تولید داخل، پوشش بیمه برایشان بالا رفته و بدین سبب پرداخت از جیب مردم به هیچ وجه افزایش نمی یابد.


دکتر حسین شمالی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی تغییر سیاست ارزی داروهای وارداتی، اظهار داشت: سیاست ارزی برای واردات قسمتی از داروهای وارداتی نیمایی شد، اما مساله مهم این است که هنوز تغییر قیمتی برای داروهای وارداتی رخ نداده است.
وی ادامه داد: شرکتها زمانی که نخستین محموله خودرا با ارز نیمایی ترخیص کنند، در آن زمان قیمت جدید مبتنی بر ارز نیمایی به آنها خواهیم داد. بدین سبب این داروهای وارداتی هنوز تغییر قیمت نداشتند و فقط سیاست ارزی شان از تاریخ ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱ تغییر یافته است.
وی با اعلان اینکه در عین حال تغییر سیاست ارزی برای همه داروهای وارداتی نیست و برای حدود ۸۰ درصد بازار داروهای وارداتی سیاست ارزی تغییر کرده است، اظهار داشت: بطور کلی ۸۰۰ میلیون دلار محصول نهایی وارد می کردیم که تغییر سیاست ارزی فعلا برای حدود ۶۰۰ میلیون دلار اعمال شده است و به بقیه داروها همچنان ارز ترجیحی تعلق می گیرد.
وی افزود: داروهای وارداتی که سیاست ارزی شان از ۲۴ مرداد ماه تغییر کرده، داروهایی هستند که مشمول پوشش بیمه هستند. بدین سبب با تغییر سیاست ارزی شان، مانند داروهای تولید داخلی، پوشش بیمه برایشان بالا رفته و مابه التفاوت نرخ دولتی تا آزاد هم از طرف بیمه ها پوشش داده می شود. بدین سبب پرداخت از جیب مردم به هیچ وجه افزایش نمی یابد.
او اشاره کرد: عمده مصرف کنندگان این داروها بیماران خاص، صعب العلاج و نادر هستند که برخی از آنها فرانشیزشان صفر بوده و گاهی هم در حد یک یا دو درصد فرانشیز می دهند که پس از اصلاح سیاست، مطلق پرداختی بیمار تغییر نمی کند؛ یعنی بیماری که اصلا پرداختی نداشت، همچنان فراشیزش صفر است و بیماری که دو درصد پرداخت می کرد، همان میزان پول قبلی را می پردازد.
وی درباره ی اعتبار مورد نیاز تغییر سیاست ارزی داروهای وارداتی، اظهار داشت: مجموعا برآورد می شود سالانه حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
گفتنی است؛ قبل از این و در قالب اجرای طرح دارویاری، اصلاح نظام ارزی دارو با داروهای تولید داخل و با تاکید بر افزایش پوشش های بیمه ای و ثابت ماندن پرداخت از جیب بیماران، از ۲۳ تیر ماه امسال آغاز شد و به اجرا گذاشته شد.
منبع:

1401/06/11
13:03:23
5.0 / 5
964
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین