وزیر بهداشت اعلام كرد

راهبری سلامت جمعیت ۳۰۰ میلیونی منطقه در دست گروه ۵ حوزه سلامت

راهبری سلامت جمعیت ۳۰۰ میلیونی منطقه در دست گروه ۵ حوزه سلامت

آزمایشگاه رادین: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و رئیس نشست نمایندگان ارشد کشورهای عضو گروه پنچ حوزه سلامت بر فعال سازی این گروه و افزایش و ادامه همکاری اعضای آن تاکید نمود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم افتتاحیه این جلسه در هتل استقلال تهران، اظهار داشت: خوشبختانه تمام اعضای گروه پنچ بر اهمیت و ضرورت وجود این گروه واقف بوده و بر افزایش و ادامه فعالیتهای آن که در مقاطعی گرفتار وقفه شده بود، تاکید دارند.
وی ضمن قدردانی از حضور نمایندگان کشورهای عضو گروه پنج حوزه سلامت و همدردی با حادثه دیدگان سیل در پاکستان، اضافه کرد: برخی مشکلات سلامت مانند کرونا معضل جهانی است ولی هر منطقه از جهان نیز مشکلات خاص خودرا در زمینه سلامت دارد که باید با همکاری مشترک همسایگان به رفع آن ها پرداخت.
عین اللهی با آرزوی اینکه گروه ۵ در قامت یکی از تشکل های مهم بین المللی در زمینه سلامت ظاهر شده و در سلامت منطقه نقش آفرینی کند، بیان کرد: در وضعیت امروز جهان هر کشوری برای تضمین سلامت خود باید پیگیر سلامت کشورهای دیگر خصوصاً کشورهای همسایه اش باشد و جز با این روش از سرایت بیماریها به سایر کشورها نمی توان جلوگیری کرد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: تضمین سلامت هر کشور در گرو بهداشت همسایگان است و در گروه پنچ ما باید روی سلامت کشورهای یکدیگر حساس باشیم و برای هم و در راستای اهداف مشترک فعالیت نماییم.
عین اللهی اضافه کرد: دولت ها و ملت ها بعد از همه گیری کرونا اهمیت سلامت را بیش از گذشته درک کردند و دریافتند که یک بیماری تا چه اندازه می تواند تمام فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی کشورها را تحت تاثیر قرار دهد.
وی از سازمان بهداشت جهانی خواست از فرصتی که کرونا برای نشان دادن اهمیت سلامت به دولت ها و ملت ها به وجود آورده بهره برداری کند و اضافه کرد: پیش از کرونا کشورها تا این حد نسبت به سلامت حساس نبودند و اهمیت آنرا نمی شناختند. پس از این همه گیری همه فهمیدند که سلامت از مسائل زیرساختی است و پیشرفت اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع در گرو توجه به سلامت است.
وزیر بهداشت تصریح کرد: همه دریافتند اختلال در سلامت تا چه حد در سایر بخش ها اختلال بوجود می آورد.
عین اللهی بیان داشت: کشورهای گروه پنچ دارای پیوندهای تاریخی، قومی، جغرافیایی و فرهنگی مشترک زیادی هستند که این تاریخ قرن های متمادی وجود داشته است و باید قدر این پشتوانه را بدانیم.
وی ادامه داد: گروه ۵ باید راهبری سلامت جمعیت ۳۰۰ میلیونی منطقه را بر عهده داشته باشد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان بر برگزاری جلسات مشترک و مرتب مرزی و فرامرزی بین کشورهای گروه پنچ اصرار کرد و اظهار داشت: در بحران هایی مانند سیل پاکستان باید به سرعت به کمک هم بشتابیم تا بلایا را کنترل نماییم. گروه پنچ سال ۲۰۰۵ ایجاد گردید ولی فعالیت هایش گرفتار وقفه شد. فعالیت کشورهای همسایه در این گروه باید تا نیل به همه اهداف مشترک ادامه یابد.
رئیس نشست نمایندگان ارشد گروه پنچ در زمینه سلامت در ادامه بر ضرورت تاب آوری نظام های سلامت، پیشگیری و پاسخدهی به بیماری های واگیر اشاره نمود و اظهار داشت: دیپلماسی سلامت مرز نمی شناسد و می توان با تاکید بر آن تحریم های ظالمانه مستکبران را که حتی در همه گیری کرونا ادامه داشت، خنثی کرد.
عین اللهی اظهار داشت: سلامت نقطه مشترک تمام کشورهای این منطقه است و مرزهای سلامت بسبار گسترده است.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی ادامه داد: برخی کشورها در زمینه سلامت مرزهای ظاهری و جغرافیایی را برداشته اند و گروه پنچ نیز می تواند در راستای تبادل علم، دانشمند و دانشجو حیطه فعالیت خودرا فراتر از مرزبندی های رسمی وسعت ببخشد.
وزیر بهداشت اظهار داشت: باید بتوانیم در راستای شناخت نیازهای جدید با هم گفتگو نماییم تا برنامه های سلامت محور در اولویت برنامه های کشورهای منطقه قرار گیرد.
منبع:

1401/06/15
23:15:33
5.0 / 5
394
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین