وضعیت شکننده کرونا در کشور

وضعیت شکننده کرونا در کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین، یک اپیدمیولوژیست ضمن تاکید بر ضرورت رعایت برخی الزامات در بازگشایی مدارس، اظهار داشت: به نظر می آید گرفتار خستگی از پاندمی شدیم و از آنجاییکه عملکرد ویروس قابل پیشبینی نیست، امکان دارد هر اتفاقی رخ دهد. در عین حال رعایت پروتکل ها به شدت کاهش یافته، چرخش ویروس هم وجود دارد؛ همه این ها یعنی این که جامعه آبستن ابتلای مجدد به یک خیزش است.دکتر حمید سوری در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت کرونا در کشور، ضمن اشاره به کاهش شهرهای قرمز کرونایی اظهار داشت: دلیل این کاهش اینست که معیار سنجش ما در رنگ بندی شهرها اشتباه است و در نتیجه در قضاوت گرفتار خطا می شویم. هم اکنون وضعیت کرونا در کشور در حالت نوسانات جزئی است؛ به صورتی که نه روند کاهشی مفهوم داری قابل مشاهده می باشد و نه روند افزایشی مفهوم دار. به شکلی در حالت نسبتا با ثباتی قرار داریم. منتها نمی توان به شرایط موجود دل خوش کرد و امیدوار بود که روند کاهشی شده یا به همین صورت بماند چونکه اجتماعات انبوه را داشتیم و پس از بازگشت به کشور در صورت عدم کنترل می توانند سبب انتقال و انتشار بیشتر بیماری شوند و از سویی هم ویروس مرتبا دارای جهش هایی خواهد بود و بر همین مبنا احتمال دارد که باردیگر واریانت های جدیدی داشته باشیم که سبب شود از حالت ثبات نسبی خارج شویم.
وضعیت موجود کرونا شکننده است
وی با اشاره به اینکه تا زمانیکه رسما در دنیا اعلام آخر پاندمی نشود، ما هم باید هوشیاری و نگرانی را داشته باشیم که وضعیت نامناسب شود، اضافه کرد: ازاین رو این که تا دو روز مرگ میرمان کاسته شده یا بستری مان کاسته می شود، تصور نماییم که اپیدمی دارد تمام می شود یا تمام شده است، تصور غلطی است و بارها هم مسؤلان امر این را تجربه کردند که با شتاب زدگی در گرفتن جشن آخر اپیدمی باردیگر جامعه به دردسر می افتد. ازاین رو وضع موجود کرونا شکننده است؛ به صورتی که به لحاظ علمی احتمال افزایش و خیزش های بعدی وجود دارد، اما پیشبینی از شرایط آینده بسیار دشوار است. چونکه بازیگر اصلی ویروس می باشد.
خستگی از پاندمی و کاهش شدید رعایت پروتکل ها جامعه آبستن خیزی دیگر
سوری با اشاره به اینکه به نظر می آید متاسفانه گرفتار خستگی از پاندمی شدیم و بی تفاوتی بر متولیان امر حاکم شده است، اظهار داشت: در نتیجه ما خیلی نقشی در وضعیت اپیدمی نداریم و ویروس بیشترین نقش را دارد. از آنجایی هم که عملکرد ویروس قابل پیشبینی نیست، امکان دارد هر اتفاقی رخ دهد. در عین حال اشتباهات انبوهی داریم، رعایت پروتکل ها به شدت کاسته شده و همه این ها به این معناست که هم فرد حساس داریم، در عین حال چرخش ویروس هم وجود دارد و پروتکلهای بهداشتی هم رعایت نمی گردد و همه این ها یعنی این که جامعه آبستن ابتلای مجدد به یک خیزش است.
دانش آموزان، اولیای مدارس و مسؤلان در زمان بازگشایی مدارس چه باید انجام دهند؟
وی در ادامه ضمن اشاره به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها، اظهار داشت: خوشبختانه کودکان آنچنان گروه در معرض خطری نیستند یا حداقل شدت مبتلا شدن در آنها زیاد نیست، اما کودکان می توانند حامل عامل بیماری زا شده و بیماری را گسترش دهند. سفارش ها خطاب به چند گروه است؛ خود دانش آموزان طبیعتا باید رعایت نمایند، با فردی که علائمی از بیماری دارد، ارتباط نداشته و فاصله را رعایت نمایند، از ماسک استفاده کنند، پروتکلهای بهداشتی که از جانب آموزش و پرورش اعلام می شود، رعایت نمایند. متولیان مدرسه و اولیای مدرسه هم باید شرایط بیماریابی را به صورت فعال برقرار کنند؛ به صورتی که کودکان باید چک شوند و بمحض این که علائمی در آنها دیده شد، حتما از دیگران جدا شده و حداقل به مدت ۱۰ روز به مدرسه نروند. همینطور مراقبت شود که اگر اولیای دانش آموزان گرفتار بیماری هستند، مراقبت ها صورت گیرد، به خانواده ها اعلام گردد که در صورت دیدن علایم بیماری کووید از فرستادن فرزندان شان به مدرسه اجتناب کنند.
لزوم برگزاری نظام مراقبت کووید ۱۹ در مدارس
سوری افزود: در عین حال متولیان امر هم عمده ترین کاری که باید انجام دهند، اینست که یک نظام مراقبت کووید ۱۹ در مدارس برپا کنند و این مورد لازم است که اتفاق افتد. در این حوزه ما پیشنهادات و چارچوبی را به متولیان آموزش و پرورش عرضه دادیم؛ به این صورت که در سطح استان و شهرستان تیم های نظام مراقبت برقرار کنند و مرتبا هم شرایط را رصد کنند و هم مرتبا پایش کنند و بمحض این که مواردی از طغیان بیماری در محل یا مدرسه ای رخ داد، اقدامات لازم را انجام دهند؛ به صورتی که اگر در محله یا مدرسه ای طغیان رخ داد، شاید لازم باشد که بلافاصله آن مدرسه خاص تعطیل شده و از انتشار بیماری به سایر مدارس و مناطق جلوگیری شود. ازاین رو چارچوب کار تعریف شده است، منتها مشکلی که داریم اینست که عملا این موارد را به اجرا درنمی آوریم و زمانیکه گرفتار عوارض و مصیبت پس از آن می شویم، باید هزینه هنگفتی خرج نماییم تا باردیگر به شرایط قبلی بازگردیم. در حالیکه اگر رویکردمان پیشگیرانه باشد، هم هزینه هایی که به دنبال خیزش رخ می دهد، کمتر است، هم جامعه مان سالم تر خواهد بود و هم خیال مان راحتتر است که می توانیم زندگی در کنار اپیدمی را به صورت منطقی و فعال ادامه دهیم.

وی تصریح کرد: زندگی عادی در کنار اپیدمی به این معنا نیست که دست روی دست گذاشته و کاری نکنیم و در نهایت هم انتظار داشته باشیم که ویروس با ما راه بیاید، بلکه زندگی عادی در کنار پاندمی یعنی این که اقدامات لازم برای شناسایی بیماری، طغیان ها و مراقبت از جامعه را انجام داده و در کنار آن زندگی عادی را هم داشته باشیم. متاسفانه به نظر می آید که تفسیر نادرستی از زندگی عادی در کنار پاندمی یا اپیدمی در ذهن برخی مسؤلان بوجود آمده و لازم است که ترمیم شود. تمام پروتکل هایی که تدوین شده باید اجرا شود، پروتکل ها فقط برای روی کاغذ نیست و باید اجرا شود. در حالیکه متاسفانه عمده آنها رعایت نمی گردد. ازاین رو هم خانواده ها، هم اولیای مدارس و هم مسؤلان باید نقش هایشان را دست اجرا کنند. هر یک از آنها که نقش شان را بازی نکنند، طبیعتا باید منتظر عوارضش هم باشیم.

سوری در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه مقداری نگران افراد صدمه پذیر در اربعین هستم، اظهار داشت: دو هفته قبل از مناطق مرزی بازدیدی داشتیم که مشخص بود که حضور افراد پرخطر و صدمه پذیر، زنان باردار، کودکان، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای و... می تواند عواقبی داشته باشد. به هر حال باید در قالب اعتقادات و باورها، توجه داشته باشیم که این اعتقادات را با عنایت به تأمین سلامت مردم فراهم نماییم. تجمعات در مناطق مرزی همچنان وجود دارد و در عراق هم به همین صورت است. وقتی در شرایط حاد بیماری بودیم، مجبور شدیم تمام اماکن متبرکه را تعطیل نماییم، نماز جماعت و مساجد را تعطیل نماییم و این اقدامات نشان داد که رعایت احتیاط شرط عقل است و باید این رعایت را مورد توجه قرار داد.

منبع:

1401/06/19
22:15:34
5.0 / 5
402
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین