شرح رکوردهای تاریخی پزشکی در ۸ سال جنگ تحمیلی

شرح رکوردهای تاریخی پزشکی در ۸ سال جنگ تحمیلی

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، رئیس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با اعلان اینکه در دوران دفاع مقدس رکوردهای تاریخی پزشکی ثبت گردید، اظهار داشت: در زمان دفاع مقدس بیش از 100 هزار عمل جراحی پیچیده و سنگین در اتاق عمل های صحرایی صورت گرفت.به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی عصر روز چهارشنبه در محفل انس با تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس با اعلان اینکه حضور سپیدجامگان در کنار رزمندگان یکی از صحنه های درخشان و برجسته دفاع مقدس است، اظهار داشت: تاریخ دفاع مقدس مملو از صحنه های افتخار آمیزی است که قسمتی از این تجلی و شکوه این تابلوی زیبای ملی به سبب حضور سفیدپوشان بهداشت و درمان است.

وی با اشاره به تلاش کادر بهداشت و درمان برای صیانت از جان مردم در زمان شیوع و همه گیری اپیدمی کرونا اضافه کرد: نحوه مقابله و تلاش کادر سلامت در مقابله با اپیدمی کرونا بار دیگر عطر دل انگیز و جاودانه دفاع مقدس را تداعی کرد که این دفعه در دستان چیره دست زحمتکشان بهداشت و درمان به نمایش درآمد.

زالی اشاره کرد: کادر درمان و سلامت در مقابله با ویروس کرونا ۳۰۰ شهید سلامت را تقدیم ملت ایران کرد.

وی به تلاش کادر بهداشت و درمان در ۸ سال دفاع مقدس پرداخت و اظهار داشت: در دفاع مقدس توفیق عزیزان بهداشت و درمان سبب شد تا در خطوط مواصلاتی بیش از ۶۰۰ هزار مجروح جنگی درمان شوند و به مدد توان علمی امروز همچنان در خدمت رسانی به مردم حضور دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: در زمان دفاع مقدس بیش از ۱۰۰ هزار عمل جراحی پیچیده و سنگین در اتاق عمل های صحرایی صورت گرفت و بیش از ۲۲ هزار بانوان رشیده امدادی در کنار رزمندگان دفاع مقدس بودند.

زالی با اعلان اینکه در دفاع مقدس رکوردهای تاریخی از نظر پزشکی ثبت و ضبط شد، اشاره کرد: یکی از این رکوردهای تاریخی انتقال بیمار از ۱۲ دقیقه به ۱۰ دقیقه بود. یکی دیگر از این رکوردهای تاریخی زمان ریکاوری مجروحان بود که بازیابی و بازگشت مجروحان برای بازگشت به صحنه پیکار تنها ۴۵ دقیقه بود که در کربلای ۵ رخ داد.

وی با اعلان اینکه پرسنل و جراحان ما در برخی از بیمارستان های صحرایی درخطر مستقیم اسارت و بمب های شیمیایی بودند، اظهار داشت: بیش از ۶۰ بیمارستان صحرایی و ۲۰۰۰ اورژانس در زمان جنگ از طرف کادر بهداشت و سلامت دایر شد.

بنابر اعلام وبدا، او در آخر اظهار داشت: ما در دفاع مقدس بعد از جنگ جهانی اول بالاترین حجم جنگ های بیولوژیک و بیوتروریسم و جنگ افزارهای شیمیایی را تجربه کردیم که شهدای بسیاری نیز تقدیم شد.

منبع:

1401/06/31
18:04:51
5.0 / 5
460
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین