در گفت وگو با آزمایشگاه رادین اعلام شد

گلایه پزشکان خانواده از پرداختی بیمه ها

گلایه پزشکان خانواده از پرداختی بیمه ها

به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی با تأکید بر این که برای اجرای برنامه پزشک خانواده باید هزینه خدمات به شکل واقعی برآورد شود، اظهار داشت: در دو استان فارس و مازندران سال هاست که پزشکی خانواده در حال اجراست اما می بینیم که مشکلات زیادی وجود دارد و پزشکانی که در پزشکی خانواده ارائه خدمت می کنند همگی گلایه هایی دارند که ناشی از نحوه و میزان پرداخت است که با واقعیت های اقتصادی همخوانی ندارد.


دکتر علی سالاریان در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه چاره برطرف شدن مشکلات بهداشتی و درمانی در کشور استقرار پزشک خانواده و نظام ارجاع است، اظهار داشت: این کار سبب می شود دسترسی و عدالت بهتری برای دسترسی مردم به خدمات سلامت ایجاد شود و در نهایت میزان هزینه های دولت در عرصه های درمانی کاهش پیدا کند. بعنوان مثال بیماری افراد زودتر توسط پزشک خانواده کشف می شود تا پیش از این که با گرید بالا (بیماری پیش رفته) رجوع کنند، تحت درمان قرار گیرند. با این اتفاق امید به زندگی مردم افزایش پیدا کرده و در عین حال میزان هزینه افراد و دولت برای سلامت کاسته می شود.
وی ادامه داد: مانند هر چیز بزرگی، این اتفاق بزرگ هم مستلزم اینست که هزینه ها و انرژی لازم گذاشته شود. این که بگوییم می خواهیم پزشکی خانواده و نظام ارجاع داشته باشیم، خیلی خوب است اما به صرف گفتنِ تنها، این اقدام صورت نمی گیرد. در ابتدا باید پایه های کار صورت گیرد.
او افزود: در دو استان فارس و مازندران سال ها است که پزشکی خانواده در حال اجرا می باشد، اما می بینیم که مشکلات زیادی وجود دارد و پزشکانی که در پزشکی خانواده ارائه ی خدمت می کنند و مراقبین سلامت و ماماها همگی گلایه دارند که همه این گلایه ها ناشی از نحوه و میزان پرداخت است که با حقیقت های اقتصادی روز همخوانی ندارد و سبب نارضایتی پزشکان می شود که یا مهاجرت کنند یا به سایر مشاغلی روی آورند که بازده مالی بیشتری دارد.
سالاریان تصریح کرد: اگر طبق گفته های مسئولین وزارت بهداشت مقرر است پزشک خانواده اجرا شود، باید هزینه هایش هم پرداخت گردد و هزینه خدمات سلامت به صورت واقعی برآورد شود نه این چیزی که هم اکنون بیمه ها دارند پرداخت می کنند. میزان مانده درآمدی یک پزشک خانواده شهری در مازندران و فارس به حدی در سالهای اخیر پایین بوده است که نه تنها پزشکان بیشتری به طرح نپیوستند، بلکه روز به روز همان موارد قبلی هم مثل برف دارد آب می شود؛ ازاین رو نکته مهم و اساسی اینست که دولت هزینه لازم را برای پزشک خانواده متقبل شود. اگر بخواهند الگوی فارس و مازندران در سایر استان ها اجرا شود بازهم نارضایتی ها ادامه می یابد.
وی همینطور در بخش دیگر گفت وگویش در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با اجرای امضای الکترونیک پزشکان، اظهار داشت: ورود تکنولوژی های جدید به عرصه خدمات سلامت اجتناب ناپذیر است. واژه هایی مانند دوراپزشکی (تله مدیسین)، کاربرد ربات ها در درمان و همینطور برخی حوزه های پزشکی که به شکل دیجیتال کار می کنند مانند عرصه جهانگردی سلامت همگی در رابطه با عرضه خدمات در فضای دیجیتال است؛ ازاین رو نیاز است نسخی که در این فضا صادر می شود اصالت و انکارناپذیری داشته باشد و امضای دیجیتال بگونه ای باشد که حقوق انتظامی پزشک و بیمار حفظ شود.
وی ادامه داد: ثبت امضای دیجیتال پزشک از این جهت که امکان تقلب و انکار نسخ را پایین می آورد یک قدم مهم برای این قضیه بوده است و پس از آن باید به دنبال احصای قوانین دورا پزشکی برویم که عرضه خدمات سلامت در فضای اینترنت به وسیله پزشک و گیرنده خدمت چه قوانینی دارد و حقوق پزشک و بیمار چیست؟ عرضه خدمات به کسانی که از خارج از کشور به ایران می آیند، ارز آوری بالایی داشته و قدرت کشور را در عرضه خدمات سلامت به دنیا نشان داده است و اینها همه متعاقب این حرکت بنیادین می تواند رخ دهد. امیدواریم شاهد پیشرفت های هرچه بیشتر در این حوزه باشیم تا از این فضای رها شده بیرون آییم.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در رابطه با این که نسخه نویسی الکترونیک تا چه اندازه می تواند جلوی اشتباهات را بگیرد؟، بیان نمود: بنیادی ترین قدم به جهت اینکه اطمینان حاصل نماییم که در فضای الکترونیک، خدمت سلامت به خوبی عرضه می شود و حقوق بیمار و پزشک محفوظ می ماند، اینست که هویت پزشک و انکارناپذیری نسخه ای که صادر می شود، اثبات شود که به وسیله امضای دیجیتال این نگرانی رفع می شود.
منبع:

1401/07/05
14:42:12
5.0 / 5
432
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین