احتمال طغیان های مختلف آنفلوآنزا و خیزش بیماری های تنفسی در پاییز و زمستان

احتمال طغیان های مختلف آنفلوآنزا و خیزش بیماری های تنفسی در پاییز و زمستان

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، یک اپیدمیولوژیست در رابطه با احتمال همزمانی انتشار کرونا و آنفلوآنزا در پاییز و زمستان، اظهار داشت: با عنایت به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، باید آمادگی وجود داشته باشد و احیانا ما در پاییز خیزشی را در بیماری های تنفسی مانند آنفلوآنزا و کووید خواهیم داشت.دکتر حمید سوری در گفتگو با ایسنا، درباره احتمال همزمانی انتشار کرونا با آنفلوآنزا در پاییز و زمستان، اظهار داشت: به صورت کلی طبیعی است که وقتی سطح رعایت پروتکلهای بهداشتی بخصوص فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک کاسته می شود، بطور قطع سایر بیماری های تنفسی شایع و بخصوص آنفلوآنزای فصلی که هر ساله در زمستان با آن مواجه بودیم، افزایش خواهد یافت. این اتفاق در سایر مناطق دنیا هم دیده شده است و ازاین رو ما هم انتظار داریم که بیماری های تنفسی فصلی بخصوص بیماری هایی که حالت آندمیک داشته اند، افزایش یابند. کمااینکه طی دو تا سه سال قبل به علت رعایت پروتکلهای ناشی از کرونا شیوع این بیماری ها کاسته شده است.
احتمال خیزش بیماری های تنفسی در پاییز
وی اضافه کرد: ازاین رو حالا با عنایت به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی، باید آمادگی وجود داشته باشد و احیانا ما در پاییز خیزشی را در بیماری های تنفسی مانند آنفلوآنزا و کووید خواهیم داشت. بطور قطع باید تمهیدات لازم را بخصوص برای گروههای پرخطر اتخاذ نماییم. البته خوشبختانه هم اکنون میزان کشندگی و شدت بیماری زایی ویروس کرونا پایین است و ازاین رو شاید خیلی نگران مرگ و میر و بستری نباشیم، اما به هر حال انتشار کرونا در جامعه بالاست. هم اکنون هم انتشار کرونا در جامعه فراوان است، اما از آنجاییکه بیماران یا رجوع نمی کنند که ثبت شوند و در خانه درمان علامتی انجام می دهند، تصور بر اینست که اپیدمی نیست. در حالیکه ویروس همچنان در جامعه چرخش دارد.
سرنوشت مان را به دست کرونا داده ایم!
سوری افزود: حتی گاهی اوقات از آنجاییکه واریانت ها را در کشور بررسی نمی نماییم، نمی دانیم که کرونا است یا بیماری های مشابهی مانند آنفلوآنزاست. چونکه میزان تست مان به شدت کاسته شده است و نمی دانیم که حالا آنچه در سطح جامعه می گذرد، چه هست. حتی نمی دانیم که سطح ایمنی مردم چقدر است. هم اکنون عملا همه سرنوشت مان را به دست ویروس سپردیم. حال آیا ویروس شرایط موجود را ادامه خواهد داد یا این که باردیگر خدایی نکرده شاهد واریانت یا ساب واریانتی خواهیم بود که با شدت بالاتری جامعه را آلوده می کند؟

وی با اشاره به اینکه باتوجه به این که با بیماری نوپدیدی مواجهیم، نمی توانیم تصویر واقعی را از آنچه که در رابطه با کووید ۱۹ پیش رو داریم، نمایش دهیم، اظهار داشت: مثلاً اگر به جای کووید ۱۹، آنفلوآنزا پاندمی شده بود، می توانستیم تجربیات مشابهی را در گذشته جست وجو کرده و پیشبینی درست تری را از آینده داشته باشیم، اما در رابطه با کووید اینطور نیست. آنچه که می تواند شرایط را برایمان روشن تر کند، تحقیقات بومی است که باید آنها را انجام دهیم تا بتوانیم تحلیل درستی از وضع موجود در کشورمان در رابطه با این بیماری ها داشته باشیم و بعد ببینیم عوامل بیماری زا و ویروس هایی که بیشتر جامعه ما را تهدید می کنند، چه هستند و تمهیدات لازم را برای مقابله با آنها اتخاذ نماییم. حال امکان دارد بخشی از این تمهیدات به مشارکت فعال مردم نیاز داشته باشد، مانند رعایت پروتکل ها و بخشی هم به اقداماتی که سازمان های مسئول مانند وزارت بهداشت باید انجام دهند، ارتباط داشته باشد.

سوری با اشاره به اینکه به نظر می رسد که عادی انگاری عمومی به وزارت بهداشت هم رخنه پیدا کرده است، اظهار داشت: چونکه برنامه مشخص جامع و برنامه ای را از جانب آنها نمی بینیم که مثلاً قرار باشد تست جامع، توالی سنجی، تعیین گروههای پرخطر و... صورت گیرد. سوالات زیادی در رابطه با اپیدمی کووید ۱۹ مطرح است، اما گویا همه چیز را به دست تقدیر و شرایط سپرده ایم. به نظر می رسد که آمادگی لازم از نظر تجهیزات، پروتکلهای به روز شده، روند روزمره بیماری، فعال بودن تیم های واکنش سریع و... وجود ندارد. این اقدامات باید به صورت معمول صورت گیرد که متاسفانه صورت نمی گیرد. حال اگر باردیگر گرفتار یک واریانت تهدیدکننده شویم، که هر لحظه امکان دارد ایجاد شود و احتمال آن صفر نیست، آیا همه چیزمان به بهمن ۱۳۹۸ برمی گردد یا این که آمادگی مقابله با نگرانی ها داریم؟.
موج هشتم کرونا؛ آری یا خیر؟
وی در رابطه با احتمال بروز موج هشتم کرونا در کشور، اظهار داشت: اگر جهش ویروسی رخ دهد، احیانا یک پیک جدید با ارتفاع و شیب تندی خواهیم داشت. هم اکنون نوسانات جزئی کرونا را می بینیم، اما از آنجاییکه اطلاعات در ارتباط با مبتلا شدن را نداریم و فقط به استناد مرگ و بستری قضاوت می نماییم، قضاوت مان درست نیست و گمراه می شویم. رنگ بندی شهرها هم که از ابتدا اشتباه بوده و همچنان اصرار بر ادامه آن وجود دارد. به نظر می رسد تحرک و حساسیت کافی که باید در شرایط حاضر باشد، وجود ندارد.
زمان خاموشی پاندمی کرونا
سوری تصریح کرد: بطور قطع تا زمانیکه خاموشی و آخر اپیدمی کرونا از جانب مجامع بین المللی مانند سازمان جهانی بهداشت و... اعلام رسمی نشود، همچنان خطر بالقوه ای است که وجود دارد. وضع موجود شکننده بوده و می تواند به سرعت در حد چند روز بازگشت داشته باشد. از طرفی به نظر می رسد که سطح حساسیت جامعه در مقابل کرونا، با کاهش سطح واکسیناسیون، بالا می رود و وقتی افراد حساس جامعه بالا رود، استعداد مبتلا شدن در آنها هم بالا می رود.

وی در رابطه با وضعیت آنفلوآنزا هم اظهار داشت: از آنجاییکه در چند سال گذشته به علت اپیدمی کووید، آنفلوآنزا خیلی بروز نداشته و به نظر می رسد که سطح ایمنی جامعه هم برای مقابله با آنفلوآنزا کمتر از سالهای قبل شده است. چونکه در سالهای قبل عده ای واکسن می زدند و عده ای هم مبتلا می شدند، اما در دو تا سه سال گذشته هم واکسن تزریق نشده و هم ابتلای طبیعی کم بوده است و احتمال خیزش مجدد آنفلوآنزا هم در پاییز و زمستان وجود دارد. چونکه آنفلوآنزا برعکس کووید تابع فصل است و عموما انتظار داریم در پاییز و زمستان رخ دهد.
شرایط تزریق واکسن آنفلوآنزا و یادآور کرونا
سوری در رابطه با تزریق واکسن یادآور کرونا و آنفلوآنزا، اظهار داشت: باید گروههای پرخطر شناسایی شده و واکسن به آنها تزریق شود. ما باید بررسی روی موارد ابتلای شدید و مرگ اُمیکرون در چند ماه اخیر داشته باشیم تا سطح ایمنی افراد را بسنجیم و ببینیم چند درصد افراد احتیاج به واکسیناسیون دارند. چشم بسته واکسن زدن، منجر به هدررفت منابع شده و امکان دارد روی سیستم ایمنی افراد هم تأثیر سوء داشته باشد. ازاین رو باید سطح ایمنی گروههای پرخطر را سنجیده و بعد در رابطه با واکسیناسیون یادآور کرونا تصمیم بگیریم. به صورت کلی میتوان اظهار داشت که چند ماهی است که پوشش واکسیناسیون کاسته شده که به این معناست که یا باید به صورت طبیعی ایمنی در جامعه بوجود آمده و افراد مبتلا شده باشند یا این که جامعه به صورت طبیعی ایمن نشده و حساسیت شان بالا رفته است که باید پاسخ آنرا از راه مطالعات بومی به دست آوریم.

وی اظهار داشت: در رابطه با واکسن آنفلوآنزا هم سفارش بر این بوده که گروههای پرخطر در اواخر تابستان و اوایل پاییز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. مانند افراد سالمند و مبتلایان به بیماری های زمینه ای و... که سال جاری هم این سفارش باقی است. حالا باتوجه به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی شانس مبتلا شدن به آنفلوآنزا هم بالا می رود و اگر تمهیدات لازم را اتخاذ نکنیم، به احتمال زیاد شاهد طغیان های مختلف و پراکنده آنفلوآنزا در سرتاسر کشور خواهیم بود.

منبع:

5.0 / <5
550
1401/07/15
15:09:47
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , درمان , سیستم
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین