در آستانه روز جهانی پوكی استخوان مطرح شد

آثار گرانی لبنیات بر افزایش پوکی استخوان

آثار گرانی لبنیات بر افزایش پوکی استخوان

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به این که در جمعیت بالای ۶۰ سال کشور، شیوع پوکی استخوان بیشتر از ۴۲ درصد است، اظهار داشت: این درحالی است که عدم دسترسی کافی به دستگاه تشخیصی بیماری سبب می شود تا تشخیص پوکی استخوان برای نزدیک ۶۸ درصد کسانی که در معرض خطر هستند (دو سوم افراد) انجام نشود.


دکتر افشین استوار در آستانه روز جهانی پوکی استخوان در گفت وگوی تفصیلی با ایسنا، ضمن اشاره به شعار سال جاری روز جهانی پوکی استخوان در خصوص "برای سلامت استخوان اقدام کنیم"، اظهار داشت: این شعاری دو بعدی است که از یک سو بر فعالیت فیزیکی و بدنی تاکید دارد و از طرفی بر این امر تاکید دارد که باید در بخش پیشگیری، اصلاح سبک زندگی، تشخیص بموقع و تکمیل درمان برای جلوگیری از شکستگی ناشی از پوکی استخوان اقدام گردد و در این حوزه گام برداریم.
چه زمانی پوکی استخوان رخ می دهد؟ او در تعریف پوکی استخوان، توضیح داد: پوکی استخوان به معنای کاهش تدریجی تراکم معدنی استخوان بشکلی است که سبب پوکی و سپس شکستگی استخوانی شود. این روند به تدریج رخ می دهد و اغلب اوقات هیچ علامتی ندارد. تنها راه این که آگاه شویم به پوکی استخوان مبتلا هستیم یا خیر، رفتن به پزشک و انجام سنجش تراکم استخوان است.
تاثیر مستقیم سبک زندگی بر بروز پوکی استخوانوی در رابطه با میزان سواد سلامت مردم در ارتباط با بیماری های غیرواگیر همچون پوکی استخوان، خاطرنشان کرد: متاسفانه آگاهی مردم در رابطه با پوکی استخوان حتی نسبت به سایر بیماری های غیرواگیر خیلی پایین تر است. یک علت مهم این اتفاق آن است که پوکی استخوان بیماری خاموش است؛ چونکه هیچ علامتی ندارد و گاهی اوقات نخستین علامت، شکستگی ناشی از پوکی استخوان است. از طرفی پوکی استخوان به تدریج ایجاد می شود چونکه حداکثر توده استخوانی تا پیش از ۳۰ سالگی رخ می دهد؛ ازاین رو زمینه ایجاد پوکی استخوان در کودکی و نوجوانی فراهم می شود؛ یعنی اگر فردی در زمان کودکی و شیرخوارگی و بعد از آن سبک زندگی نامناسب داشته باشد (عدم تغذیه مناسب، عدم فعالیت فیزیکی کافی، مواجهه با دود دست اول یا دوم دخانیات و... ) زمینه بروز پوکی استخوان برای وی در بزرگسالی فراهم می شود.
او افزود: احتمال بروز پوکی استخوان در بزرگسالی خانم ها و در سنین یائسگی که هورمون جنسی زنانه کاسته می شود و به دنبال آن محافظت این هورمون از روی استخوان برداشته می شود، بیشتر می شود که به دنبال آن تراکم معدنی استخوان کاسته شده و استخوان ترد، پوک و شکننده شده و مستعد شکستگی می شود.
پوکی استخوان؛ بیماری خاموشاستوار با تکیه بر این که به سبب خاموش بودن بیماری پوکی استخوان در زمینه جلوگیری از آن هم به درستی عمل نمی گردد، اظهار نمود: در مراحل و سنین بالاتر تشخیص بموقع بیماری یکی از چالش های ما است و یکی از مهم ترین شکاف هایی است که وجود دارد. خانم های بالای ۵۰ سال (بویژه بعد از یائسگی) و مردان بالای ۶۰ سال باید برای اطمینان از سلامت استخوان خود به پزشک رجوع کنند. مطالعاتی که ما انجام داده ایم نشان دهنده اینست که حدود ۷۰ درصد (بیش از دو سوم) خانم هایی که در معرض خطر پوکی استخوان و شکستگی هستند برای تشخیص پوکی استخوان رجوع نکردند و اقدامات تشخیصی برایشان انجام نشده است. این مطالعات به ما نشان داد در صورت انجام تشخیص بموقع در بانوان معمولاً درمان به سرعت شروع می شود، اما متاسفانه مشکل بزرگ تر ما پایبندی به تکمیل و ادامه درمان است.


پایبندی به درمان اصل اول بهبود پوکی استخوانوی ضمن اشاره به این که درمان پوکی استخوان درمانی طولانی مدت است، خاطرنشان کرد: فاز اولیه درمان حداقل ۳ و یا ۵ سال طول می کشد و مهم می باشد که افراد بدانند باید درمان خویش را کامل کنند تا نتیجه مناسب بگیرند. مطالعات ما نشان داده است بیشتر از ۸۵ درصد خانم هایی که درمان را آغاز می کنند قبل از یک سالگی درمان خویش را رها کرده و دوره درمانی را تکمیل نمی کنند و پایبندی به درمان وجود ندارد. در طول درمان پزشک معالج مرتبا اثربخشی درمان را از راه انجام سنجش تراکم استخوان پایش می کند و در صورتیکه درمان، اثربخشی لازم را نداشته باشد، اقدامات تکمیلی صورت می گیرد.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، تصریح کرد: اقدامات ما در چارچوب پویش سراسری پوکی استخوان در جهت آگاهی بخشی به مردم و افزایش حساسیت در آنها است تا بدانند چگونه می توانند سلامت استخوان خویش را حفظ نموده و از وقوع شکستگی جلوگیری نمایند.
نقش موثر وراثت در بروز پوکی استخواناو ضمن این که وراثت را در زمینه مبتلا شدن به بیماری پوکی استخوان بسیار موثر دانست، بیان نمود: میتوان گفت پوکی استخوان یک بیماری ژنتیکی است و معمولاً پزشک در تشخیص افراد در معرض خطر پوکی استخوان از سابقه خانوادگی افراد سوال می کند؛ البته عوامل ژنتیکی شناخته شده تنها ۵ درصد خطر شکستگی را تعریف می کنند ولی ما می دانیم که سابقه خانوادگی تأثیر بالایی دارد اما شواهد علمی کافی وجود ندارد به جهت اینکه بگوییم وراثت از چه مسیری در ایجاد بیماری عمل می کند.
لبنیات منبع اصلی تأمین پروتئین و کلسیم وی درمورد تأثیر مصرف شیر و لبنیات در پیشگیری از بروز پوکی استخوان، اظهار نمود: به صورت کلی میزان دریافت پروتئین، کلسیم و ویتامین D برای داشتن یک استخوان سالم و قوی بسیار اهمیت دارد که ما یک استخوان قوی و سالم داشته باشیم. یکی از منابع اصلی تأمین پروتئین و کلسیم، لبنیات و بویژه شیر است. از طرفی تغذیه انحصاری با شیر مادر در دوره شیرخوارگی بسیار اهمیت دارد و مطالعات مختلفی وجود دارد که نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند در بزرگسالی توده استخوانی بهتری داشته و کمتر به پوکی استخوان مبتلا می شوند.
وی اضافه کرد: از طرفی برای بعد از دوره شیرخوارگی شواهد گوناگونی وجود دارد که مصرف لبنیات و شیر می تواند میزان مورد نیاز کلسیم و پروتئین برای بدن را تأمین کند و سبب جلوگیری از پوکی استخوان شود. ازاین رو برای داشتن استخوان قوی بر مصرف لبنیات و شیر تاکید داریم.
آثار گرانی لبنیات بر افزایش بروز پوکی استخواناو تصریح کرد: آنچه مسلم است اینست که گران شدن لبنیات و در دسترس نبودن شیر و مواد لبنی، مصرف آنرا در سالهای اخیر به شدت کاهش داده است و این می تواند عاملی باشد که در آینده مشکل پوکی استخوان تشدید شود. مبحث مهم تر اینست که در کشور ما جمعیت سالمندی به سرعت درحال افزایش است؛ ازاین رو از آنجاییکه پوکی استخوان مشکل دوره سالمندی است، تغذیه ناکافی در زمان جوانی و نوجوانی می تواند این مشکل سالمندی را تشدید کند.
لزوم تغذیه با شیر مادر تا دو سالگیوی در رابطه با تغذیه انحصاری با شیر مادر توضیح داد: سن سفارش شده برای تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی است و بیشتر شدن این سن هم برای نوزاد ضرری ندارد و برای مادر هم خطر زیادی ندارد. تغذیه با شیر مادر به صورت کلی برای مادر منافع زیادی دارد. شواهد زیادی وجود ندارد که تغذیه با شیر مادر در دراز مدت سبب کاهش تراکم استخوان می شود هرچند که در کوتاه مدت یک کاهش نسبی در تراکم معدنی استخوان وجود دارد اما در دراز مدت در صورتیکه مادر تغذیه مناسبی در دوره حاملگی و شیردهی داشته باشد، پوکی استخوان و خطر شکستگی برایش افزایش نمی یابد.
جبران کمبود مصرف شیر با برنامه شیرمدرسهوی در رابطه با تأثیر برگزاری برنامه هایی نظیر شیرمدرسه در حفظ تراکم استخوانی، بیان نمود: مطالعه دقیق و مستقیمی در این رابطه نداشتیم ولی می دانیم که دسترسی به شیر برای برخی افراد خیلی پایین است؛ ازاین رو جبران این مقدار به هر شکل همچون در مدارس از راه تغذیه مجانی می تواند بخشی از کمبود مصرف شیر را جبران کند. شیر یکی از منابع اصلی تأمین پروتئین و کلسیم در دوران کودکی است.


آمار بالای کمبود ویتامین D در کشوراستوار افزود: ماده موثر دیگر ویتامین D است که از راه تغذیه و نور آفتاب به بدن افراد می رسد. میزان مواجهه با نور آفتاب در میزان ساخته شدن ویتامین D موثر است؛ پوشاندن بدن، عدم مواجهه با نور آفتاب، آلودگی هوا و... می تواند میزان ساخته شدن ویتامین D توسط پوست را کاهش دهد؛ ازاین رو این مقدار باید از راه تغذیه جبران شود. نکته با اهمیت اینست که در افرادی که کمبود ویتامین D ندارند، نیازی به مصرف مکمل های ویتامین برای جایگزین کردن میزان ویتامین D نداریم. در صورتیکه فرد تغذیه مناسب داشته باشد، ویتامین D به اندازه کافی دریافت می کند اما در افرادی که کمبود ویتامین D دارند این کمبود حتما باید از راه مکمل جبران شود.
وی ضمن اشاره به این که کمبود ویتامین D در کشور ما در بین افراد خیلی زیاد است، اظهار داشت: مطالعات مختلف نشان داده اند که گاها تا ۸۰ درصد افراد گرفتار کمبود ویتامین D هستند. در مناطق روستایی که مواجهه با نور آفتاب به خوبی وجود دارد طبیعتا کمبود ویتامین D از راه ساخته شدن در پوست جبران می شود، اما برای کسانی که در شهر زندگی می کنند و مواجهه با نور آفتاب کمتر است، سفارش می شود که آزمایش ویتامین D انجام دهند و در صورت کمبود حتما با تجویز پزشک مکمل مصرف شود.
مصرف خودسرانه مکمل ویتامین D سفارش نمی شوداو تصریح کرد: بسته به میزان کمبود ویتامین D دُز مکمل ویتامین D متفاوت می باشد و به جهت اینکه بدانیم باید چه میزان مکمل ویتامین D مصرف نماییم باید آزمایش دهیم و نتیجه را به پزشک نشان دهیم. نکته مهم اینست که در افرادی که کمبود ویتامین D ندارند و یک تغذیه طبیعی و مواجهه کافی با نور آفتاب دارند، نیازی به مصرف مکمل ویتامین D برای جلوگیری از پوکی استخوان یا جلوگیری از شکستگی نیست؛ ازاین رو مصرف خودسرانه مکمل ویتامین D سفارش نمی گردد. برای کسانی که گرفتار پوکی استخوان هستند و یا برای خانم های در سنین یائسگی برای درمان پوکی استخوان، کلسیم و ویتامین D روزانه در کنار داروهای اصلی درمان کننده تجویز می شود. در رابطه با تأثیر ویتامین D در درمان بیماری ها از سرطان تا کووید۱۹ و... بحث علمی زیادی است اما شواهد علمی معتبری وجود ندارد که ویتامین D می تواند جلوی این بیماری ها را بگیرد.
آمار ۴۲ درصدی شیوع پوکی استخوان در کشوررئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با آمار و ارقام موجود در زمینه پوکی استخوان در کشور، خاطرنشان کرد: در جمعیت بالای ۶۰ سال کشور ما شیوع پوکی استخوان بیشتر از ۴۲ درصد است و دو سوم خانم های بالای ۶۰ سال پوکی استخوان دارند و زمانی که به سنین بالای ۷۵ سال می رسیم، شیوع پوکی استخوان به بالای ۸۰ درصد می رسد؛ یعنی از هر پنج خانم بالای ۷۵ سال، چهار نفر پوکی استخوان دارند که همه اینها به عوامل خطر در سنین پایین تر بازمی گردد و با کنترل این عوامل خطر میتوان میزان شیوع را تا حد زیادی کم کرد.
افزایش بروز پوکی استخوان در خانم ها او تصریح کرد: در خانم های بالای ۶۰ سال شیوع پوکی استخوان نزدیک ۶۲ درصد و در آقایان حدود ۲۴ درصد است و در کل در مجموع دو جنس شیوع پوکی استخوان در کشور حدود ۴۲ درصد است که آمار بالایی است.
شکستگی مهم ترین عارضه پوکی استخوانوی با تکیه بر این که مهم ترین عارضه پوکی استخوان، شکستگی است، خاطرنشان کرد: ما از این مورد نگرانیم. اساسا پوکی استخوان را درمان می نماییم که جلوی شکستگی را بگیریم چون شکستگی مهم ترین عارضه پوکی استخوان است که سبب ناتوانی و مرگ می شود. مطالعات به ما نشان داده است که سالانه بیشتر از ۱۷۰ هزار مورد شکستگی ناشی از پوکی استخوان در کشور رخ می دهد.
کدام استخوان ها مستعد بروز شکستگی ها هستند؟وی ضمن اشاره به این که شکستگی ناشی از پوکی استخوان در سه ناحیه بدن شیوع بیشتری دارد، اظهار نمود: شکستگی استخوانی در ناحیه مچ دست، مهره های ستون فقرات بخصوص مهره های ناحیه کمری و لگن از شیوع بالایی برخوردار می باشد که شدیدترین میزان آن در ارتباط با شکستگی در استخوان لگن است. شکستگی استخوان لگن واقعا خطرناک است؛ چونکه حدود ۲۰ تا ۵۰ درصد مواردی که گرفتار شکستگی لگن شدند، در سال اول پس از شکستگی، این عارضه برایشان منجر به مرگ می شود. از طرفی علاوه بر مرگ و میر، ناتوانی و وابستگی ناشی از شکستگی لگن خیلی بالا است؛ ۸۰ درصد موارد ناشی از شکستگی لگن هیچگاه نمی توانند به میزان تحرک قبلی خود بازگردند و در ۵۰ درصد موارد پس از شکستگی لگن برای راه رفتن به کمک دیگران یا عصا وابسته می شوند.
آمار و هزینه بالای شکستگی استخوان لگن در ایرانوی اضافه کرد: متاسفانه بروز شکستگی لگن در کشور بالا است؛ بشکلی که میزان بروز سالانه در گروه سنی بالای ۵۰ سال در خانم ها حدود ۱۵۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر و در آقایان ۱۳۸ در هر ۱۰۰ هزار نفر است. این میزان بروز شکستگی لگن و مرگ و میر آن از همه سرطان های مختص زنان بیشتر است؛ در حالیکه بسیاری از سرطان های خانم ها درمان پذیر است و یا به مدت طولانی تری شانس زنده ماندن دارند.
او ضمن اشاره به هزینه اقتصادی بالای شکستگی لگن ناشی از پوکی استخوان، اظهار داشت: مطالعات ما نشان داده است که حدود ۷ هزار میلیارد تومان هزینه ای است که سالانه به خاطر این مورد به کشور تحمیل می شود و به سبب این که جمعیت رو به سالمندی می رود، سال به سال این هزینه هم بیشتر می شود و به خانوار و کشور فشار وارد می نماید.
۴۲۰۰ مرگ سالانه به سبب شکستگی ناشی از پوکی استخواناستوار افزود: حدود ۴۲۰۰ مرگ به سبب شکستگی ناشی از پوکی استخوان در هر سال داریم؛ ازاین رو درصورتی که بتوان پوکی استخوان را به شکل موثر شناسایی و درمان کرد تا حد زیادی از بروز مرگ و میر به این دلیل جلوگیری می شود.
وی اضافه کرد: شکستگی در ناحیه مهره ها گاها تشخیص داده نمی شوند، چونکه زمانی که مهره ها می شکند روی هم فشرده می شوند و این فشردگی به شکل یک کمردرد مزمن خویش را نشان داده است که فرد به آن بی توجهی می کند. عارضه دیگر شکستگی مهره، کوتاهی قد است که معمولاً بیشتر از ۳ یا ۴ سانتی متر کوتاهی قد در افراد مسن معمولاً علامت خطر مهمی است که امکان دارد ناشی از شکستگی مهره باشد. گاهی این علایم اتفاقی تشخیص داده می شوند، یعنی فرد به سبب دیگری مراجعه نموده است اما شکستگی مهره هم کشف می شود.
عدم تشخیص پوکی استخوان در ۶۸ درصد جمعیت پرخطرهاوی در رابطه با سهم استان ها از بروز پوکی استخوان و شکستگی استخوانی ناشی از آن، بیان نمود: به سبب هزینه زیاد انجام چنین مطالعه ای، گران بودن هزینه انجام آزمایش سنجش تراکم استخوانی و محدودیت دسترسی به این آزمایش، آمار تفکیکی استانی پوکی استخوان و عوارض ناشی از آنرا نداریم. تشخیص پوکی استخوان حائز اهمیت می باشد اما تشخیص این امر برای نزدیک ۶۸ درصد کسانی که در معرض خطر هستند (دو سوم) صورت نمی گیرد. به همه خانم های بالای ۵۰ سال سفارش می نماییم سنجش تراکم استخوان را انجام دهند.
کمبود دستگاه سنجش تراکم استخوان در کشوراو افزود: برای این کار یک دستگاه مخصوص وجود دارد که متاسفانه دسترسی کافی به آن فراهم نیست و علاوه بر آن توزیع همان تعداد محدود موجود در کشور هم نامتوازن است. ۵۰ درصد دستگاههای سنجش تراکم استخوان کشور در تهران قرار دارد و ۵۰ درصد مابقی هم در سایر مراکز استانی قرار دارند و در شهرستان های کوچک و مناطق محروم و دور افتاده دسترسی به دستگاه سنجش پوکی استخوان متاسفانه به خوبی فراهم نیست و این سبب می شود مشکلات تشخیصی پوکی استخوان وجود داشته باشد.
استوار تصریح کرد: این دستگاه که توزیع آن هم در تمام نقاط کشور متوازن نیست، وارداتی است و تحریم ها بر تأمین آن اثرگذار بوده است. دستگاه تشخیصی به شدت گران شده است و هزینه خرید و نگهداری آن افزایش پیدا کرده است و مشکلات اقتصادی سبب کاهش تمایل عرضه دهندگان خدمت برای واردات آن شده است.
کاهش امنیت غذایی، عاملی برای افزایش بروز پوکی استخواناو در پاسخ به این سؤال که آیا میتوان گفت بروز پوکی استخوان در استانهای محروم بیشتر از سایر استان ها است یا خیر؟ اظهار داشت: پوکی استخوان بیماری دوره سالمندی است؛ ازاین رو اگر در گیلان شیوع پوکی استخوان بیشتر از سیستان و بلوچستان باشد به این دلیل است که جمعیت سالمند گیلان دو برابر سیستان و بلوچستان است. اگر اثر سن را کنار بگذاریم و بدون این متغیر بخواهیم به سوال پاسخ دهیم، جواب مثبت است و به صورت کلی در مناطق کمتر برخوردار که امنیت غذایی پایین تر است، شیوع پوکی استخوان افزایش می یابد. بعنوان مثال یک فرد ۵۰ ساله در استان گیلان به سبب دسترسی بهتر و داشتن تغذیه مناسب تر، پوکی استخوان کمتری نسبت به یک فرد ۵۰ ساله در سیستان و بلوچستان دارد.
تاثیر مصرف کورتون ها بر بروز پوکی استخوانوی با تکیه بر این که بیماری های مختلف و مصرف داروهای مختلف می تواند سبب بروز پوکی استخوان شود، توضیح داد: به صورت مشخص مصرف کورتون ها می تواند سبب بروز پوکی استخوان شود و متاسفانه مصرف کورتون در کشور ما به علل مختلف درحال افزایش است و به صورت کلی مصرف بی رویه آن هم وجود دارد. برخی بیماری ها و درمان آنها هم می تواند سبب بروز پوکی استخوان شود؛ بعنوان مثال مبتلا شدن به سرطان و مصرف داروهای شیمی درمانی، برخی بیماری های روماتیسمی و مصرف داروهای آن، مبتلا شدن به سوء تغذیه شدید و... همه می تواند عاملی برای بروز پوکی استخوانی باشد که از آن تحت عنوان "پوکی استخوان ثانویه" یاد می شود که در سنین پایین تر رخ می دهد.
عوارض سالهای کرونایی بر یک بیماری خاموشرئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم در رابطه با آثار کرونا بر بروز، شناسایی، تشخیص و درمان پوکی استخوان، اظهار داشت: پوکی استخوان به شدت تحت تأثیر کرونا بوده است و در زمان کرونا افزایش پیدا کرده است. کم تحرکی به سبب ماندن در خانه، تغذیه نامناسب، مصرف بیش از اندازه سیگار و الکل به سبب خانه نشینی و... که همگی از عوامل خطر پوکی استخوان هستند در زمان کرونا افزوده شد و این درحالی بود که تحت تأثیر این همه گیری، تشخیص پوکی استخوان و سنجش تراکم استخوانی کاهش یافت؛ ازاین رو تشخیص بموقع کاهش پیدا کرد. از سوی دیگر در بین افراد شناسایی شده هم عده ای پایبندی به درمان را کنار گذاشته و درمان را رها کردند که این امر هم تاثیرات منفی بر بیماری پوکی استخوان گذاشت و حتی بروز شکستگی در دوره کرونا را افزیش داد. یک نکته با اهمیت دیگر هم اینست که از آنجاییکه در زمان کرونا بخش مهمی از درمان های بستری و سرپایی به این بیماری واگیردار اختصاص یافت، بعضی از خدمات درمانی در رابطه با شکستگی و پوکی استخوان هم از سوی عرضه دهنده خدمت مبتلا به اختلال شد.
وی اضافه کرد: به سبب کاهش خروج سالمندان از خانه در دوره کرونا، میزان سقوط و افتادن در آنها و به دنبال آن شکستگی استخوانی کاهش پیدا کرد، اما در کل پیشبینی می شود به علل ذکر شده در آینده و با فروکش کردن کرونا بیشتر شاهد افزایش مشکلات ناشی از پوکی استخوان باشیم.


افزایش تراکم استخوانی در افراد چاق!او در رابطه با تأثیر وزن در بروز پوکی استخوان، اظهار نمود: تراکم استخوان تحت تأثیر وزن است؛ یعنی هرچه وزن روی استخوان بیشتر باشد، تراکم استخوان افزایش می یابد؛ ازاین رو افراد چاق تراکم استخوان بیشتری دارند اما این به آن معنا نیست که خطر شکستگی هم در این افراد کمتر است؛ هرچند که شاید هنگام افتادن یا ضربه دیدن، صدمه کمتری به استخوان برسد. خود چاقی عوارض زیادی برای بدن دارد و بهتر است که تراکم استخوان را با ورزش و فعالیت بدنی افزایش دهیم.
نحوه پوشش بیمه ای درمان پوکی استخوانوی در رابطه با پوشش بیمه ای تشخیص و درمان پوکی استخوان، بیان نمود: درمان موثر در کشور وجود دارد که زیر پوشش بیمه هستند اما داروهای جدید که وارد یا تولید می شود امکان دارد زیر پوشش بیمه نباشند که برای این داروها میتوان یک به یک در شورایعالی بیمه رایزنی کرد.
استوار تصریح کرد: برای پوکی استخوان و شکستگی ناشی از آن تمرین های بازتوانی و توانبخشی موثر است. پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم سال قبل راهنمای بالینی پیشگیری، درمان و بازتوانی و توانبخشی افراد مبتلا به پوکی استخوان را منتشر نموده است.
تشریح جزئیات یک برنامه تشخیصی جدیدوی درمورد برنامه FLS (کلینیک های جلوگیری از شکستگی های ثانویه) در زمینه پوکی استخوان، توضیح داد: یکی از شکاف های بزرگی که در عرضه خدمات وجود دارد اینست که افرادی که گرفتار شکستگی استخوان می شوند در معرض خطر بسیار بالاتری برای شکستگی های بعدی هستند که از آن تحت عنوان شکستگی ثانویه یاد می شود؛ بعنوان مثال فردی که در ناحیه مچ دست خود شکستگی دارد، احتمال بیشتری دارد که باردیگر از این ناحیه گرفتار شکستگی شود. متاسفانه افراد به سبب شکستگی ناشی از پوکی استخوان مراجعه نموده و درمان هم می گیرند بدون این که علت زمینه ای این شکستگی که پوکی استخوان است، مورد توجه قرار گیرد تا از وقوع شکستگی بعدی جلوگیری شود. از آنجاییکه ۵۰ درصد موارد شکستگی ناشی از پوکی استخوان، شکستگی ثانویه است، در صورتیکه بتوانیم افراد گرفتار شکستگی اولیه را شناسایی نماییم، می توانیم با درمان و آموزش آنها جلوی شکستگی های بعدی را بگیریم.
او افزود: لازمه انجام این کار اینست که در مراکز درمانی مستقر شویم و افرادی که برای شکستگی رجوع می کنند را شناسایی نماییم و برای درمان و آموزش آنها اقدام نماییم. این اقدامات را در چارچوب کلینیک های جلوگیری از شکستگی های ثانویه می شناسیم و خوشبختانه با همکاری وزارت بهداشت توانستیم دستورالعمل های این کلینیک ها را تدوین نماییم و بعنوان نمونه دو مرکز هم یکی در بیمارستان شفایحیائیان تهران و مرکزی دیگر در گرگان راه اندازی نماییم. مراکزی هم در ساری، قزوین، شیراز و کاشان درحال راه اندازی هستند.
منبع:

5.0 / <5
643
1401/07/27
09:47:33
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین