تاکید رئیس اورژانس بر اهمیت مقابله با تهدیدات سایبری

تاکید رئیس اورژانس بر اهمیت مقابله با تهدیدات سایبری

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، رئیس سازمان اورژانس کشور بر لزوم مقابله با تهدیدات سایبری در حوزه سلامت تصریح کرد و در عین حال اظهار داشت که در حوزه سلامت کمترین حمله سایبری را داشته ایم.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، جعفر میعادفر در همایش نکوداشت پدافند غیرعامل در نظام سلامت با عرض تسلیت به علت شهادت هموطنان در حادثه شاهچراغ و با یاد شهدای مدافع سلامت، اظهار داشت: کشور ما موقعیت حساسی دارد. چنانکه از دو سوی شمال و جنوب به آب های آزاد و از شرق و غرب راه های زمینی زیادی دارد و در واقع محل اتصال از جهات مختلف است و به همین جهت دشمنان چشم طمع به آن دوختند تا این یکپارچگی و استواری را مورد تهدید قرار دهند.
رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت بهداشت افزود: کشور ما در معرض خطر تهدیدات به شکل طبیعی و بشرساخت است و اگر بخواهیم از حوادث طبیعی بگوییم در بحث زلزله هیچ نقطه سبز و آبی در نقشه ایران نداریم و همه نقاط کشور تحت خطر زلزله است و سالانه به دفعات این زمین مقدس به لرزه می افتد.
وی ادامه داد: در بحث سیل و آتشسوزی هم به علت تغییرات محیطی و اقلیمی هم جهان و هم کشور ما تحت خطر است و این امر ما را مورد صدمه قرار داده است. در عین حال شاید یکی از تهدیدات جدی آینده مشکل آب، ریزگردها و... است که می تواند کشور را در معرض تهدید قرار دهد.
میعادفر افزود: عوارض انسان ساخت شامل تهدیدات زیستی، سایبری، شیمیایی، هسته ای و... هم می تواند کشور را تهدید کند. در پاندمی کرونا همه جهان قریب به دو سال پیوسته درگیر بودند و در همه عرصه ها کشور ما را هم تحت تأثیر قرار داد. البته تلاش و همت دانشمندان ما سبب شد از این بحران گذر نماییم. زمانی روزانه بیشتر از ۷۰۰ مرگ کرونایی داشتیم، هیچ کشوری هم واکسن به ما نمی داد و مدتی بعد دنیا به جهت اینکه بازار واکسن خویش را حفظ کند به ما واکسن داد. خوشبختانه با همیت کادر سلامت از این سختی عبور کردیم و الان روزهای مرگ و میر صفر کرونا را طی می نماییم و آمار ما در مقابل کشورهای اروپایی خیلی کم تر است.
وی با اشاره به اینکه صنایعی که در کشور فعال می باشند باید مورد توجه قرار گیرند، اظهار داشت: در دو یا سه ماه گذشته چند اتفاق شیمیایی داشتیم که پاسخ بموقع و دقیق نظام سلامت سبب شد مرگ و میری در این حوزه رخ ندهد.
احتمال حمله سایبری به پرونده های الکترونیک و دیسپچ های اورژانس میعادفر با تکیه بر اهمیت مقابله با تهدیدات سایبری، اظهار داشت: مبحث سایبری یکی از مباحث جدی است که نقاط مهم مانند پرونده الکترونیک و دیسپچ های اورژانس امکان دارد مورد حمله قرار گیرد. هرچند که خوشبختانه در حوزه سلامت کمترین حمله سایبری را داشتیم، اما در سایر بخش ها شاهد بروز مشکلاتی بودیم. در زمینه تهدیدات پرتوی ما در حاشیه دو جنگ اکراین و روسیه و جنگ قره باغ هستیم و این ها مسائل هسته ای دارند که باید بدانیم در صورت وقوع مشکل ما چقد آمادگی مقابله داریم؟. باید بدانیم چه تمهیداتی اندیشیده شده است که اگر خدایی نکرده اتفاقی افتاد توانایی مقابله داشته باشیم.
ضرورت از نو ساخته شدن برخی بیمارستان های قدیمی وی تصریح کرد: حوزه سلامت یکی از حوزه های حساس و حیاتی می باشد و استمرار خدمات بهداشت و اورژانس اهمیت است چونکه در هر حادثه اگر خدمات بهداشت و درمان متوقف شود مرگ و میرها افزایش خواهد یافت. در بحث زیرساخت ها مشکلات زیادی داریم و در مبحث ایمنی بیمارستان ها چالش های زیادی وجود دارد بیمارستان های قدیمی برخی در حال مقاوم سازی هستند اما برخی دیگر باید از نو ساخته شوند.
رئیس سازمان اورژانس کشور اضافه کرد: در مبحث جوانی جمعیت بر مبنای ماده ۶۵ قانون، وزارت بهداشت و سازمان پدافند غیرعامل باید در جهت افزایش جمعیت فعالیت کنند تا در این گام هم موفق باشیم. این مورد بسیار مهم و از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری است. ۱۰ دزصد جمعیت به سمت سالمندی است و تا بیست سال دیگر سالمندی به ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت و نگهداری این جمعیت مهم می باشد. آمارها نشان دهنده رشد شکننده جمعیت است و باید اقدامات مقتضی صورت گیرد.
وی به مبحث تجمعات انبوه اشاره نمود و اظهار داشت: راهپیمایی بزرگ جهان اسلام در اربعین از مهم ترین این تجمعات است. وزارت بهداشت در حوزه امنیت زوار تلاش می کند سال جاری بیشتر از ۳.۵ میلیون نفر از ایران در این راهپیمایی شرکت کردند و کشور عراق پذیرای بیشتر از ۲۱میلیون نفر جمعیت بود. این بزرگ ترین تجمع شیعیان جهان است که حتی از سایر ادیان هم در این راهپیمایی شرکت می کنند. سال جاری ما نگرانی های جدی گرما را داشتیم اما برگزاری راهپیمایی اربعین با موفقیت انجام شد.
رئیس سازمان اورژانس کشور خاطرنشان کرد: تشکیل کارگروه های تخصصی پدافند غیرعامل در سلامت در دستورکار است. در روزهای کرونا بیشتر در حوزه زیستی فعال بودیم اما نخستین درخواست ما تشکیل کارگروه تخصصی است. رصد و پایش تهدیدات نوین و کلاسیک هم اهمیت بالایی دارد.
منبع:

1401/08/10
12:36:42
5.0 / 5
710
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین