دارویاری باردیگر به ریل خود برگشت تسویه بخشی از مطالبات داروخانه ها

دارویاری باردیگر به ریل خود برگشت تسویه بخشی از مطالبات داروخانه ها

به گزارش آزمایشگاه رادین، در صورتی که طی هفته گذشته ۳۰ هزار میلیاردریال از مطالبات داروخانه ها و مراکز طرف قرارداد تأمین اجتماعی توسط این سازمان بیمه ای پرداخت شد، بنابر اظهارات مسؤلان سازمان تأمین اجتماعی، بخش دیگری از مطالبات هم بزودی پرداخت خواهد شد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، طرح دارویاری در جهت اصلاح سیاست های ارزی و یارانه ای دارو و با هدف افزایش پوشش بیمه ای داروها از بیست و سوم تیرماه سالجاری با مشارکت سازمان های بیمه گر پایه به اجرا درآمد.
از روزهای ابتدایی اجرای طرح با عنایت به مطالبات معوق مانده داروخانه ها، هشدارهایی نسبت به ناکام ماندن این طرح از جانب دست اندرکاران امر مطرح و از مطالبات بیمه ای داروخانه ها بعنوان پاشنه آشیل طرح دارویاری نام برده شد.
ششم مرداد ماه سالجاری بود که معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی اعلام نمود «تأمین اجتماعی آماده مشارکت در طرح دارویاری است و هزینه سالانه اجرای این طرح ۱۲ هزار میلیارد تومان خواهد بود. البته تأمین هزینه این طرح به صورت کامل برعهده سازمان برنامه و بودجه کشور است.»
در همان زمان، بودجه ای از جانب سازمان برنامه و بودجه به سازمان های بیمه گر پرداخت و بخش قابل توجهی از مطالبات داروخانه های طرف قرارداد تسویه شد و موسوی، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در مصاحبه ای با ایسنا در روز ۲۶ شهریورماه اعلام نمود که «مبالغ تمام نسخ الکترونیک در قسمت غیردانشگاهی را تا پایان تیرماه تسویه کرده ایم. در قسمت نسخ غیرالکترونیک هم مطالبات سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ یعنی تا آخر خرداد تسویه شده است.»
به نقل از ایشان، «برای اجرای طرح دارویاری، تأمین اجتماعی در کنار همکاران وزارت بهداشت قرار گرفته و بنابر این بود که پیش پرداختی را برای بیمه ها داشته باشند. در یک تقسیم بندی اولیه مقرر شده بود ۲۴۰۰ میلیارد تومان برای تأمین اجتماعی درنظر گرفته شود که این صورت گرفت و حدودا پرداخت های تأمین اجتماعی در داروخانه ها به جایگاه مطلوب رسانده شد بنابراین مشکل خاصی در این حوزه وجود ندارد و سازمان برنامه و بودجه به تعهداتش عمل کرده است.»
در حالیکه مسؤلان سازمان تأمین اجتماعی از بروزرسانی مطالبات داروخانه ها اطلاع داده بودند، در هفته های اخیر گلایه هایی از جانب نایب رییس انجمن داروسازان در خصوص عدم ایفای تعهدات تأمین اجتماعی عنوان شد. در روز یازدهم مهرماه، فاطمی، رئیس انجمن داروسازان، رفتار سازمان تأمین اجتماعی را عامل تهدیدی بر اجرای طرح دارویاری دانسته و اظهار داشته بود: «با وجود این که ماه سومی است که طرح دارویاری اجرا می شود، اما تأمین اجتماعی هنوز ریالی به داروخانه ها بابت این تغییر یارانه نپرداخته است. بدهی های سال قبل را پرداخته کرده اند و روی آن تاکید دارند، اما طرح دارویاری از تیرماه شروع شد و الان سه ماه است که تأمین اجتماعی پرداختی نداشته است. این مورد نگران کننده است و اگر قرار باشد این روند تداوم داشته باشد، باید فکری اساسی کرد.»
به نقل از ایشان، «خوشبختانه پرداخت از جیب بیمار هم افزایش نیافت، اما عملا داروخانه ها هستند که کماکان دارو را با قیمت قبل به مردم می دهند. این فشار زیادی به داروخانه ها وارد می نماید. سازمان تأمین اجتماهی هزینه های بالایی دارد و در نتیجه پولی را که سازمان برنامه و بودجه به آنها داده، احیانا صرف مسائل دیگر کرده است؛ چونکه حالا بیمه سلامت بموقع مطالبات را پرداخت می کند، اما تأمین اجتماعی پرداختی نداشته و این نشان داده است که احیانا اعتبار در ارتباط با دارویاری سرجای خودش مصرف نمی گردد. نامه نگاری با رئیس جمهور و وزیر بهداشت داشتیم و اعلام کردیم که این مورد نگران کننده است و باید فکری اساسی شود.»
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، بیشتر از ۱۲ هزار داروخانه مستقل در سرتاسر کشور، طرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی هستند. در گذشته مطالبات مراکز دارویی بعضاً با چند ماه تأخیر و مثل سایر مراکز درمانی طرف قرارداد پرداخت می شد، اما با مبلغ ۲۴۰۰ میلیارد تومانی که در اجرای طرح دارویار از سازمان برنامه و بودجه قبل از اجرای طرح دارویار، دریافت شد، بخشی از مطالبات داروخانه ها در یک مقطع زمانی به روز شد؛ اما باردیگر عقب افتادگی هایی را در پرداخت به مراکز درمانی و به تبع آن طرح دارویاری شاهد بودیم تا جایی که چند بیمارستان هم اعلام نموده بودند دفترچه تأمین اجتماعی را پذیرش نمی کنند.
باوجود همه مشکلات به وجود آمده، در نهایت سازمان تأمین اجتماعی موفق به پرداخت بخشی از مطالبات مراکز طرف قرارداد شده به طوریکه شهرام غفاری، مدیرکل درمان غیرمستقیم سازمان تأمین اجتماعی امروز اعلام نمود که «سازمان تأمین اجتماعی در اجرای طرح دارویاری، همکاری کامل داشته و مطالبات داروخانه ها از محل این طرح را تا شهریور ماه پرداخت کرده و تنها مطالبات دو ماه شهریور و مهر باقی مانده که بزودی با حمایت مجلس و با همکاری دولت پرداخت خواهد شد.»
وی ضمن تشکر صمیمانه از همکاری تمام مراکز طرف قرارداد بخصوص داروخانه ها، تاکید کرد: «بیمه شدگان تأمین اجتماعی بدون هیچ اشکالی می توانند با رفتن به مراکز طرف قرارداد، خدمات مورد نیاز خویش را دریافت نمایند.»
غفاری همینطور در مورد مصاحبه اخیر یکی از اعضای انجمن داروسازان در خصوص تخصیص مستقیم یارانه طرح دارویار به داروخانه ها اعلام نمود: «سازمان تأمین اجتماعی مخالفتی با این پیشنهاد ندارد؛ هرچند این مهم، تصمیمی است که در سطوح مدیریتی بالاتر و توسط سیاستگذاران باید اتخاذ شود.»1401/08/11
10:07:53
5.0 / 5
599
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین