دستیار ویژه و مدیركل همكاری های بین الملل وزارت بهداشت:

مرزهای سلامت فراتر از مرزهای سیاسی است

مرزهای سلامت فراتر از مرزهای سیاسی است

به گزارش آزمایشگاه رادین، دستیار ویژه و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه گردشگری سلامت در دستور کار قرار دارد، اظهار داشت: خوشبختانه ایران در عرصه سلامت در همه زمینه ها همچون بحث گردشگری سلامت و درمان ظرفیت های قابل توجهی داشته که می تواند در اختیار عرصه بین المللی قرار گیرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر محمدحسین نیکنام دستیار ویژه و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه مرزهای سلامت فراتر از مرزهای سیاسی است، گفت: ما برای حفظ استاندارهای سلامت و فاکتورهای بالای بهداشتی و پزشکی کشورمان باید بتوانیم اطراف ایران را نیز رصد کرده و از دستاوردهای خود در این حوزه با همکاریهای بهداشتی و پزشکی، مراقبت نماییم.
وی انعقاد تفاهم نامه با چند کشور همسایه ایران را در امتداد مراقبت از دستاوردهای بهداشتی و پزشکی عنوان و در همین رابطه افزود: تفاهم نامه ای بین چهار وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، پاکستان و عراق به امضا رسید و برای برخورداری از همکاریهای بین المللی، سازمان جهانی بهداشت نیز اضافه و گروه پنج تشکیل شد.
نیکنام هدف از تشکیل گروه پنج را تعامل در عرصه های سلامت، تبادل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تبادل استاد و دانشجو در همکاریهای آموزشی و تحقیقاتی، تبادل تجربیات موفق در عرصه های سلامت و نزدیک کردن سیستم سلامت چهار کشور به همدیگر جهت استفاده از تجربیات یکدیگر برشمرد.
دستیار ویژه و مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: بین این 4 کشور زوار زیادی تردد دارند به خصوص بین دو کشور ایران و عراق که نمونه بارز آن مراسم اربعین حسینی (ع) است و در ایران نیز شهرهای مذهبی مشهد، قم و شیراز وجود دارد که دائما از کشورهای همسایه زائرپذیر هستند بدین سبب بدون همکاریهای بهداشتی و پزشکی رفت و آمدها می تواند مشکلاتی را برای سلامت بوجود آورد.
وی بخش دیگری از تفاهم نامه بین ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و سازمان جهانی بهداشت را ناظر بر حوادث و بلایای طبیعی دانست و اشاره کرد: در منطقه ای حضور داریم که مستعد بلایای طبیعی خصوصاً زلزله است و الان شاهد سیل در کشور پاکستان و نتایج آن هستیم.
نیکنام به شیوع بیماری فلج اطفال در دو کشور همسایه ایران یعنی افغانستان و پاکستان اشاره و اشاره کرد: حالا بیش از 20 سال است که ما یک نمونه از فلج اطفال را در ایران شاهد نبودیم و این در حالیست که این بیماری در دو همسایه شرقی ما یعنی افغانستان و پاکستان بصورت اندمیک است و این مستلزم مراقبت ها و هزینه های ویژه است چونکه اگر ایران به افغانستان و پاکستان برای حل این مشکل کمک نکند خودش گرفتار این بیماری خواهد شد.
مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به ورود بیماری مالاریا از دیگر کشورها، اظهار داشت: حالا بعد از سیل پاکستان، ایران در معرض انواع بیماریهای عفونی بعد از سیل بوده بدین سبب این همکاری ها بین کشورها مهمست و خوشبختانه کشورها نیز در نشست اخیر اقبال نشان دادند.
نیکنام با اعلان اینکه گردشگری سلامت در دستورکار وزارت بهداشت است، گفت: خوشبختانه ایران در عرصه سلامت در همه زمینه ها ظرفیت های قابل توجهی داشته که می تواند در اختیار عرصه بین المللی قرار گیرد همچون بحث گردشگری سلامت و درمان.
وی در همین خصوص اضافه کرد: خیلی از بیمارستان های ما دارای بخش های ویژه برای بیماران خارجی بوده و این ظرفیت را به وجود می آورد که بیماران خارجی را پذیرش نماییم و کادر درمان ما نیز متشکل از پزشکان مجرب و مطرح و امکانات جراحی های پیشرفته است و هزینه درمان در ایران نسبت به کشورهای دیگر پائین تر و دارای کیفیت بالاتری است.1401/08/17
08:57:59
5.0 / 5
577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین