پزشك متخصص داخلی:

۱۴ درصد افراد بالای ۳۰ سال در بوشهر دیابت دارند

۱۴ درصد افراد بالای ۳۰ سال در بوشهر دیابت دارند

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، بوشهر یک پزشک متخصص داخلی اظهار داشت: استان بوشهر طبق مطالعات انجام شده در زمینه بیماری دیابت جزء استانهای با شیوع بالا در سطح کشور بشمار می رود و حدود ۱۴ درصد افراد بالای ۳۰ سال به بیماری دیابت مبتلا می باشند.


دکتر حامد مقدم منش اظهار نمود: متأسفانه به دلیل ماهیت مزمن بودن و نداشتن علایم واضح در ابتدای بیماری نیمی از افراد اصلاً از بیماری خود اطلاعی نداشته اند و این مورد اهمیت غربالگری و آزمایش های بموقع را دو چندان می کند.
متخصص داخلی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان ضمن اشاره به اهمیت تشخیص بموقع بیماری دیابت در میان افراد جامعه اظهار داشت: این بیماری زمانی اتفاق می افتد که بدن انسان قادر به جذب قند (گلوکز) به سلول های خود و استفاده از آن برای تولید انرژی نباشد و این نقص سبب ایجاد قند اضافی در جریان خون شده و همین عامل، شروع کننده عوارض دیابت در بدن انسان است.
وی دیابت کنترل نشده انسان را خطرناک خواند و تصریح داشت: بیماری دیابت می تواند منجر به عواقب جدی و خطرناکی برای مبتلایان شود و به طیف وسیعی از اعضا و بافت های بدن، همچون قلب، کلیه ها، چشم ها و اعصاب صدمه برساند.
متخصص داخلی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان همینطور اضافه داشت: متأسفانه شایع ترین علت قطع عضو پس از تصادفات و هم از دست دادن بینایی و ناتوانی در دید در دنیا همین بیماری است.
دکتر مقدم منش پیشرفت و گسترش آگاهی و دسترسی مردم به خدمات آزمایشگاهی و پزشکی در مورد بیماری دیابت در خلال سالهای اخیر را مثبت ارزیابی کرد و اشاره داشت: خوشبختانه امروزه با افزایش سطح آگاهی عمومی مردم جامعه و توسعه و کاربرد دستگاههای چک قند در منزل (گلوکومتر)، شناسایی بیماری سریع تر اتفاق می افتد و به تبع منجر به کنترل بهتر بیماری دیابت و کاهش عوارض بعدی می شود.
دکتر مقدم منش افزود: سفارش می شود افراد سالم هم حداکثر تا سن ۴۵ سالگی یک نوبت چک قند خون انجام دهند و بعدازآن سالانه تکرار گردد، اما طبیعی است افرادی که زمینه ارثی دارند یا افراد دارای اضافه وزن و مبتلایان به چربی خون، فشارخون بالا و یا خانم ها باسابقه دیابت بارداری، بایستی در سنین بسیار پایین تری نسبت به غربالگری دیابت اقدام نمایند.
وی در مورد مراحل ابتلای انسان به بیماری دیابت هم افزود: نکته بسیار مهم و حائز اهمیت اینست که در بیماران دیابت نوع دو، بیماری دیابت به تدریج و در عرض چندین سال بروز می کند و بیماران پیش از رسیدن به دیابت آشکار، از یک مرحله مقدماتی بدون علامت عبور می کنند که به اصطلاح پیش دیابتی خوانده می شود و متأسفانه شروع عوارض هم از این مرحله است و حتما بایستی رفتن به پزشک و پیگیری در این زمان صورت گیرد.
متخصص داخلی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان اظهار داشت: خوشبختانه با پیشرفت روز افزون علم و کشف داروهای خوراکی جدیدتر که خیلی از آنها در کشور خود ما هم موجود است و هم وجود داشتن انواع انسولین های قلمی کنترل این بیماری برای مبتلایان آسان تر گردیده است.
دکتر مقدم منش اظهار داشت: بعنوان متخصص داخلی که افتخار خدمت به مردم بزرگوار شهرستان دشتستان را دارم ضمن آرزوی سلامتی برای آحاد جامعه، استدعا دارم جهت شناخت زودتر این بیماری، کنترل بهتر و جلوگیری از عوارض آن، تغییر سبک زندگی، افزایش تحرک و البته رفتن به موقع و منظم به پزشک جهت تنظیم داروها و کنترل قند را مد نظر داشته باشند.1401/08/26
12:11:38
5.0 / 5
485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین