سلامت نیمی از مردم جهان تحت تأثیر بیماری های دهان

سلامت نیمی از مردم جهان تحت تأثیر بیماری های دهان

به گزارش آزمایشگاه رادین، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام نمود: بیماری های دهان حدودا سلامت نیمی از مردم جهان را تحت تأثیر قرار داده است و شایع ترین بیماری های دهان شامل پوسیدگی دندان، بیماری شدید لثه، از دست دادن دندان و سرطان های دهان هستند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت امروز (پنج شنبه) در گزارشی اعلام نمود: حدودا نیمی از جمعیت جهان از بیماری های دهان همچون پوسیدگی دندان، لثه های متورم و سرطان های دهان رنج می برند.
در این گزارش جدید بر نابرابری های آشکار در دسترسی به خدمات بهداشت دهان تاکید شده چون که این مورد بشدت بر صدمه پذیرترین و محروم ترین جمعیت ها تأثیر گذاشته است.
"تدروس آدهانوم" دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: بهداشت دهان و دندان مدت هاست که در حوزه سلامت جهانی نادیده گرفته شده این درحالیست که خیلی از بیماری های دهان را میتوان با اقدامات مقرون به صرفه پیشگیری و درمان کرد.
بنابر گزارش این سازمان، ۴۵ درصد از جمعیت جهان یا حدود ۳.۵ میلیارد نفر با پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر بیماری های دهان و دندان درگیر هستند.
این گزارش که نخستین تصویر جامع از وضع موجود در ۱۹۴ کشور است، نشان داده است موارد مبتلا شدن در جهان طی ۳۰ سال قبل یک میلیارد افزایش پیدا کرده است و نشان داده است خیلی از مردم به روش های پیشگیری و خدمات درمانی در ارتباط با بیماری های دهان دسترسی ندارند.
شایع ترین بیماری های دهان شامل پوسیدگی دندان، بیماری شدید لثه، از دست دادن دندان و سرطان های دهان هستند. پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری است که حدود ۲.۵ میلیارد نفر را در سرتاسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد. همینطور تخمین زده شده بیماری شدید لثه که عامل اصلی از دست دادن کل دندان هاست، حدود یک میلیارد نفر را تحت تأثیر قرار میدهد.
بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، هر سال حدود ۳۸۰ هزار مورد جدید مبتلا شدن به سرطان دهان شناسایی می شود.
این گزارش نشان داده است که سه چهارم افرادی که از بیماری های دهان و دندان رنج می برند در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند و در همه کشورها بار بیشتر بیماری های دهان متوجه افراد کم درآمد، معلولان، سالمندانی که به تنهایی یا در خانه سالمندان زندگی می کنند، افراد ساکن در مناطق دورافتاده و روستایی یا گروههای اقلیت است.
به گزارش مدیکال اکسپرس، سازمان جهانی بهداشت اعلام نمود که این الگو برای سایر بیماری های غیرواگیر مانند سرطان ها، بیماری های قلبی-عروقی و دیابت مشابه است.
منبع:

5.0 / <5
536
1401/08/27
13:42:16
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خدمات , درمان
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین