رییس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت:

افزایش بیماری های تنفسی نتیجه تغییر اقلیم است

افزایش بیماری های تنفسی نتیجه تغییر اقلیم است

به گزارش آزمایشگاه رادین، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، افزایش بیماری های تنفسی را با تغییرات آب و هوایی و اقلیم مرتبط دانست و اظهار داشت: بیماری های تنفسی دارد جای سرطان ها را بعنوان دومین عامل بیماری ها می گیرد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر جعفر جندقی اضافه کرد: تغییرات اقلیمی باعث گرم شدن زمین، افزایش دی اکسید کربن، بالا آمدن سطح آب دریاها، سیلاب ها، تغییرات آب و هوایی، گرد و غبار، کاهش آب، باران های سیل آسا و به هم ریختگی فصول شده است.
وی افزود: میزان انرژی تا سال ۲۰۳۰ به ۲.۶ وات بر متر مربع و در سال ۲۰۹۰ به ۸.۵ وات بر متر مربع می رسد. وقتی درجه حرارت در مقیاس جهانی بیشتر از ۳ درجه بالا رود، کره زمین دیگر جای زندگی نخواهد بود.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزایش بیماری هایی نظیر وبا را محصول این وضعیت دانست و عنوان کرد: سیاست ها باید به سمت تغییر سیستم پیش رود. ارتقای سطح دانش مردم در رابطه با بیماری ها، ایمنی آب و غذا، بهره گیری از توان سازمان های مردم نهاد، به روز رسانی راهنماهای بالینی، افزایش آگاهی در سطح دانشگاه ها و جامعه و افزایش آگاهی کارکنان سلامت به مهار تبعات تغییرات اقلیمی کمک می نماید.
جندقی اضافه کرد: در سطح وزارت بهداشت یک کمیته ملی در مورد تغییرات اقلیم داریم و دو برنامه ملی هم با همکاری سازمان بهداشت جهانی و یونیدو درحال اجراست.
وی از تهیه نقشه ارزیابی ملی این تغییرات در سالهای ۲۰۱۳، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ اطلاع داد و اظهار داشت: باید به سمت کاهش مصرف انرژی های فسیلی و تولید انرژی پاک و توسعه کشاورزی هایتک در جهت کاهش مصرف آب پیش رویم.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با بیان اینکه در بخشی از جغرافیای کشور ۳۴۰ روز آفتابی در سال داریم، بیان نمود: با استفاده از این فرصت قادر هستیم نیمی از انرژی کشور را از این راه تولید نماییم.
جندقی خاطرنشان کرد: در شش استان کشور با انجام اقداماتی در مورد آب و هواهای سرد، گرم، خشک و معتدل و همینطور بلایا، جمعیت و محیط و سلامت توانسته ایم اطلاعات لازم را به دست آوریم.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، او در آخر اهمیت تجمیع اطلاعات مختلف به دست آمده توسط ارگان های مختلف در عرصه سلامت را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: با تجمیع این اطلاعات می توانیم وضعیت سلامت را بهتر ترسیم کرده و برنامه ریزی بهتری داشته باشیم.1401/09/05
19:58:45
5.0 / 5
582
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , سرطان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین