بی اثر بودن داروی رقیق کننده خون برای بیماران کووید

بی اثر بودن داروی رقیق کننده خون برای بیماران کووید

به گزارش آزمایشگاه رادین، نتایج یک بررسی در انگلیس نشان می دهد: روش درمانی احتمالی برای مبتلایان به نوع شدید کووید-۱۹ بدون آنکه فایده آشکاری داشته باشد بیماران را در معرض خطر قرار می دهد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، نتایج یک کارآزمایی نشان داد: استفاده از داروی رقیق کننده خون برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بی اثر است.
در این بررسی بیشتر از ۱۰۰۰ نفر که به علت مبتلا شدن به کووید در بیمارستان بستری بودند تحت بررسی قرار گرفتند و تأثیر داروی رقیق کننده خون آپیکسابان (Apixaban) روی آنان آزمایش شد.
هدف از این مطالعه یافتن درمانی برای پیشگیری از مرگ ناشی از بیماری کووید و بستری مجدد در بیمارستان بوده است. محققان انگلیسی دریافتند که این دارو هیچ تاثیری ندارد، هرچند بعضی از بیماران عوارض جانبی همچون خونریزی شدید را تجربه کردند.
دکتر "مارک توشنر" از محققان این بررسی اظهار داشت: این فرض مطرح بود که داروی آپیکسابان می تواند به بهبود بیماران مبتلا به نوع شدید کووید کمک نماید. این کارآزمایی عرضه دهنده نخستین شواهدی است که نشان داده است مصرف این داروی ضد انعقاد بعد از مبتلا شدن به کووید حاد برای مدت طولانی تر، بیماران را در معرض خطر قرار می دهد و هیچ فایده ای مشخصی ندارد.
این محقق اضافه کرد: امیدواریم یافته های این بررسی باعث شود تا از تجویز بیهوده این دارو برای بیماران مبتلا به کووید-۱۹ خودداری شود و بتوان شیوه درمان را تغییر داد.
به گزارش شبکه خبری بی بی سی، این مطالعه نشان داد که تعداد کمی از ۴۰۲ بیمار دریافت کننده داروی آپیکسابان به علت خونریزی شدید که یک عارضه جانبی شناخته شده است، مجبور به قطع درمان شدند.
منبع:

1401/09/07
13:46:18
5.0 / 5
603
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین