بررسی مشکلات اجرای طرح دارویاری و کمبود دارو در کمیسیون اصل نود

بررسی مشکلات اجرای طرح دارویاری و کمبود دارو در کمیسیون اصل نود

آزمایشگاه رادین: سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از بررسی مشکلات اجرای طرح دارویاری و کمبود دارو در جلسه این کمیسیون آگاهی داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، علی خضریان در توضیح جلسه کمیسیون اصل نود مجلس در رابطه با مشکلات اجرای طرح دارویاری، اظهار داشت: کمیسیون اصل نود جلسه ای با حضور معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو، معاون سازمان برنامه و بودجه، معاون بانک مرکزی، معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، معاون سازمان تأمین اجتماعی، رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر و برخی از مسؤلان شرکتهای تولید دارو درمورد مشکلات اجرایی طرح دارویاری تشکیل داد. در این نشست مشکلات اجرای طرح دارویار و کمبود دارو بررسی گردید.
وی خاطرنشان کرد: کمیسیون اصل نود کمبود دارو را از قبل پیشبینی می کرد و هشدارهای لازم را به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو داده بود. عمده مسائل نشان دهنده ناهماهنگی جدی در اجرای این طرح است که منجر به فضای نامناسب در کشور شده و با کاهش عرضه و تولید بعضی از اقلام دارویی در کشور روبرو شده ایم؛ کمیسیون ضمن بررسی ناهماهنگی ها جهت اصلاح امور تلاش دارد تا بتواند به اجرای طرح سرعت داده و در آینده مردم کمتر با مشکل روبرو شده و بتوانند نیاز دارویی خویش را تأمین کنند.
خضریان ضمن اشاره به مشکلات ترخیص مواد اولیه تولید دارو در گمرک، اظهار داشت: موانع و مشکلات در کمیسیون شناسایی شد. در این نشست یک بحث در ارتباط با مشکلاتی بود که تا امروز وجود داشته و بخش دوم در ارتباط با اقداماتی بود که برای اجرای طرح دارویاری باید انجام گیرد.
وی افزود: در نهایت مقرر شد بانک مرکزی تمام ارزهایی که جهت اجرای این طرح اختصاص داده را با ذکر تاریخ و میزان اعلام نماید و سازمان غذا و دارو این گزارش بانک مرکزی را بررسی و تایید کند. همینطور قرار شد سازمان غذا و دارو پیشبینی هایی که در مورد کمبود دارو کرده و اقدامات خویش را در این حوزه به کمیسیون اعلام نموده و نامه نگاری هایی هم که با دستگاههای مختلف داشته را ارائه کند.
خضریان در انتها اظهار داشت: مقرر شد بیمه های خدمات درمانی گزارشی در مورد نسخه الکترونیک و اشکالاتی این طرح به کمیسیون بدهد. سازمان برنامه و بودجه هم باید مجموعه پرداختی که در طرح دارویاری شامل حوزه بستری و سراپایی کرده را به کمیسیون اعلام نماید. همینطور وزارت بهداشت مکلف شد برنامه زمان بندی بازگشت مابه التفاوت افزایش قیمت آن دسته از داروهایی که مواد اولیه آن با ارز ترجیحی تهیه شده و با نرخ های جدید به فروش رسیده را تا آخر سال جاری به کمیسیون اعلام نماید.
1401/09/09
10:38:24
5.0 / 5
589
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزمایشگاه رادین