وزیر دادگستری در گفت وگو با آزمایشگاه رادین:

تعزیرات یک پرونده مهم احتکار دارو را شناسایی کرد

تعزیرات یک پرونده مهم احتکار دارو را شناسایی کرد

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، وزیر دادگستری اظهار داشت: بتازگی پرونده مهمی در ارتباط با احتکار اولیه دارو تشکیل شده که تعزیرات آنرا شناسایی کرد.امین حسین رحیمی در گفت و گو با ایسنا در باره اقدامات وزارت دادگستری در ارتباط با گرانفروشی اظهار داشت: دستگاه های مختلفی متولی نظارت بر بازار هستند. وزارت جهاد کشاورزی درباره ی کالاهای کشاورزی و دامی، وزارت بهداشت درباب دارو و تجهیزات پزشکی و وزارت صمت درباره ی سایر کالاها باید ضوابط قیمت گذاری را تعیین کنند تا تولیدکنندگان و واردکنندگان بر طبق این ضوابط، نرخها را تعیین کنند.

وی اضافه کرد: بعد از تعیین ضوابط مذکور باید نظارت لازم صورت گیرد تا مشخص شود که آیا ضوابط قیمت گذاری از طرف تولیدکنندگان و واردکنندگان رعایت می شود یا خیر؟ برای تحقق این امر علاوه بر فعالیت بازرسان وزارتخانه های مذکور، از ظرفیت بازرسان اصناف نیز استفاده می شود و در صورت بروز تخلف به سازمان تعزیرات حکومتی گزارش داده می شود و در حقیقت سازمان تعزیرات در آخر فرآیند قرار دارد.

رحیمی اشاره کرد: از شروع تشکیل دولت، سعی شده که میان این دستگاهها هماهنگی ایجاد شود؛ پس ستاد تنظیم بازار با مسئولیت معاون اول رییس جمهور و عضویت این وزرا و سازمان های دیگر هر هفته تشکیل می شود و برای ایجاد هماهنگی در اجرا از شروع دولت به پیشنهاد وزارت دادگستری کمیته اقدام مشترک تشکیل شد.

وزیر دادگستری افزود: بعد از تصویب مواردی در ستاد تنظیم بازار، کمیته اقدام مشترک که در محل سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل می شود، نحوه اقدام هر یک از دستگاهها را بررسی می کند.

وی اشاره کرد: یک قسم کار برعهده گشت های مشترک تعزیرات است که نظارت بر روی موضوعات مهم دارند و بیشتر به کارخانجات سر می زنند و بر قیمت هایی که تولیدکنندگان باید بروی کالاها درج کنند نظارت دارند که آیا این قیمت گذاری رعایت می شود یا خیر؟

رحیمی افزود: حالا ستاد تنظیم بازار مصوب کرده که همه تولیدکنندگان اگر می خواهند افزایش قیمتی داشته باشند باید از سازمان حمایت اجازه گیرند؛ پس گشت های مشترک تعزیرات بیشتر به کارخانجات تولیدی مراجعه می کنند.

وی اشاره کرد: اقدام مهم دیگر تعزیرات این بوده که ظرف دو سه ماه گذشته شعب ملی را تاسیس کرده است. طبق مقررات صلاحیت رسیدگی به موضوعات تخلفات برای همان استان است و اگر تخلفی در ارتباط با گران فروشی شد باید همان استان مربوطه به تخلفات رسیدگی کند اما اختیاراتی رئیس تعزیرات دارد که می تواند در سازمان تعزیرات شعبی را بوجود آورد که کل کشور را پوشش بدهد و برهمین اساس چند شعبه ملی در تعزیرات به وجود آمده و موضوعات مهم به شعب ملی ارجاع می شود.

وزیر دادگستری افزود: تشکیل شعب ملی تعزیرات نقش مهم و اثرگذاری در تنظیم بازار، رسیدگی به تخلفات و نظم دهی به فعالیت سازمان تعزیرات حکومتی دارد.

رحیمی در آخر اظهار داشت: بتازگی پرونده مهمی در ارتباط با احتکار اولیه دارو تشکیل شده که تعزیرات آنرا شناسایی کرد. مواد اولیه دارو را احتکار کرده بودند و یکی از علت هایی که دارو تولید نمی شد همین موضوع بود و الان پرونده درحال بررسی است.

منبع:

1401/09/24
14:18:22
5.0 / 5
589
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین