رییس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اعلام كرد

چرایی شیوع مجدد کرونا در چین

چرایی شیوع مجدد کرونا در چین

آزمایشگاه رادین: رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ضمن تشریح چرایی وضعیت شیوع مجدد کرونا در چین، درباره ی شرایط این بیماری در کشورمان نیز توضیح داد.دکتر شهنام عرشی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی وضعیت شیوع ویروس کرونا در چین، اظهار داشت: موضوع شیوع مجدد کرونا در چین، بحث واریانت جدیدی نیست، بلکه موضوع این است که کشور چین برای مدت های مدیدی تا همین اواخر، سیاست کووید صفر را پیگیری می کرد؛ به این معنا که شیوع ویروس کرونا باید در حد صفر باشد. بنا بر این هم هر کسی که در این کشور به کرونا مبتلا می شد، قرنطینه جدی در کل آن منطقه اعمال می کردند.
چرا کرونا باردیگر در چین شایع شد؟
وی اضافه کرد: ظاهرا بنظر می رسد که در ماه های اخیر چین از این سیاست دست برداشته و مقداری این سیاست را کنار گذاشتند. برای اینکه نتیجه بخش نبوده است. درباره آمار واکسیناسیون هم وقتی سیاست کرونای صفر را در نظر می گیرید، مقداری میزان واکسیناسیون هم کاهش می یابد؛ حال حالا که سیاست کرونای صفر در چین به نتیجه مطلوب نرسیده و آنرا کنار گذاشتند، طبیعتا بنظر می رسد که نسبت به بسیاری از کشورها، سطح ایمنی در چین پایین آمده است.

عرشی افزود: باتوجه کرد که در کشورهایی مانند کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر، همزمان که واکسیناسیون را پیگیری کرده و در سطح بالایی اجرا می کردند، از آنجا که قرنطینه مطلق هم ایجاد نشده بود، عده ای بصورت طبیعی به کرونا مبتلا می شدند. در کشور خودمان هم شاهد بودیم که حتی کسانی که واکسن تزریق کرده بودند، حتی در چند نوبت با درجاتی از خفیف بودن، به کرونا مبتلا شده بودند و انتقاد می کردند که ما واکسن تزریق کردیم، اما به کرونا مبتلا شدیم. در صورتیکه هم وزارت بهداشت و هم سازمان های بین المللی هیچ وقت اعلام نکردیم که تزریق واکسن، از مبتلاشدن پیشگیری می کند. مطلقا در ضمن سه سال قبل این مساله مطرح نشده، بلکه همیشه اعلام کردیم که واکسیناسیون موجب می شود که شدت بیماری و مرگ و میر ناشی از آن کم شود.

وی افزود: بدین سبب واکسیناسیون انجام شد، شدت بیماری کم شده بود و افراد به نوع خفیف تر بیماری مبتلا می شدند. در عین حال مبتلاشدن به کرونا هم موجب شد که درجات متفاوتی از ایمنی و مقاومت ایجاد شود. بدین سبب حالا در کشور خودمان هم گروه عظیمی را داریم که واکسینه شده و ایمنی دارند و هم گروههای مختلفی به بیماری بصورت خفیف مبتلا شدند و بدین سبب سطح ایمنی مقبولی وجود دارد. این در حالی است که بنظر می رسد در چین این اتفاق نیفتاده است. حالا هم که سیاست شان شکست خورده، افراد مستعد بیشتری برای مبتلاشدن به کرونا در چین وجود دارد. طبیعتا پیش بینی می شود که هم میزان مبتلاشدن و هم میزان مرگ میر در چین افزایش یابد. ضمن این که کشور چین جمعیت سالمند بالایی هم دارد.

عرشی همین طور اظهار داشت: قسمت دیگر موضوع این است که سازمان جهانی بهداشت، هیچ وقت از آماری که چین درباره ی میزان مبتلاشدن و مرگ ناشی از کرونا عرضه کرده، راضی نبوده و خیلی هم روی صحت آمار چین اطمینان نداشتند که از شروع موج کرونا ظاهرا درباره ی شفاف سازی کشور چین سوالاتی داشتند، اما حالا هم هشداری که سازمان جهانی بهداشت داده، این بوده که بنظر می رسد موجی درحال شروع و شیوع است و بنظر می رسد که آمار و اطلاع رسانی چین، هم درباره ی سویه های در گردش و هم درباره ی میزان مبتلاشدن و مرگ، واقعی نیست.
دلیل هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره ی شیوع مجدد کرونا در چین
وی اضافه کرد: حال دلیل این که سازمان جهانی بهداشت این هشدار را مطرح می کند، این است که داریم به سال نو میلادی نزدیک می شویم و مسافرت های زیادی در کشورهای دنیا و خصوصاً در جنوب شرق آسیا اتفاق می افتد و این بسیار نگران کننده است؛ چونکه آمار درستی ندارند و هشدار را بنا بر این داده اند. ضمن این که از حدود شش الی هفت ماه قبل، هم سازمان جهانی بهداشت و هم در کشور خودمان ما بارها اعلام کردیم که مجامع علمی پیش بینی می کنند که احتمال دارد در اواخر پاییز و اوایل زمستان موجی از کرونا را داشته باشیم. هرچند که پیش بینی می شود که این موج شدت و حدت کمی داشته باشد، اما به هر حال موجی خواهد بود. برای اینکه ذات ویروس های سرماخوردگی، شیوع در فصل زمستان است که در و پنجره ها بسته است، هوا سرد است، رطوبت هوا پایین آمده و محیط را برای تکثیر انواع ویروس های سرماخوردگی همچون کرونا را فراهم می آورد.
موارد حداقلی آنفلوآنزا در کشور
عرشی با اعلان اینکه در آنفلوآنزا هم خوشبختانه در کشور، در موارد حداقل این بیماری قرار داریم و موجی را که اوایل پاییز شروع شد، گذراندیم، اظهار داشت: شروع سریع آنفلوآنزا در کشور، موجب شد که اگر موج کرونائی هم در کشور اتفاق بیفتد، این دو موج باهم مخلوط نشود.
چندین ماه است که در کف کرونا قرار داریم، اما...
وی با اعلان اینکه در کشورمان چندین ماه است که در کف کرونا هستیم، اظهار داشت: با اینحال نگرانی مان به قوت خود باقی است و باردیگر هشدار می دهیم و خواهش می نماییم که در فضاهای سربسته و جایی که تهویه مناسب نمی باشد، مردم تا حد امکان از ماسک استفاده کرده، فاصله را رعایت نمایند و همین طور شست وشوی مرتب دست ها را هم سفارش می نماییم. در عین حال کسانی که واکسیناسیون شان را کامل نکردند، آنرا تکمیل کنند. امیدواریم موج جدیدی از کرونا نیاید و اگر هم می آید با حداقل بیاید.
نگرانی مضاعف درباره ی پیک کرونا
عرشی اشاره کرد: ضمن این که ما یک نگرانی مضاعف دیگری هم داریم؛ آخرین موجی که در اروپا حدود دو ماه قبل شاهد آن بودیم، با سویه هایی بود که فعلا تا حالا در کشور ما نیامده یا هنوز آنرا شناسایی نکردیم. بطور معمول سویه هایی که در اروپا شایع می شد را یک ماه بعد در ایران می دیدیم، اما هنوز پیک آخرین شیوع ویروس کرونا در اروپا را در کشورمان ندیدیم که دلیلهای مختلفی دارد که یکی از آنها سطح ایمنی و واکسیناسیونی بود که در کشور انجام شد.
افزایش سویه BQ۱ در دنیا
وی با اعلان اینکه ویروس کرونا می تواند هر زمان بصورت غیرمنتظره خودش را نشان دهد، اظهار داشت: حالا شایع ترین سویه ای که در کشور داریم، BA۵ است که در دنیا هم شایع بود، اما در طول چند هفته گذشته در دنیا شیوع BA۵ از ۴۰ درصد به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است. سویه بعدی که در اروپا هم شیوعش بالا رفته و آخرین موج را با آن داشتند، سویه BQ۱ است که در کل دنیا از حدود ۲۰ درصد به ۳۵ درصد رسیده است و الان دارد جای BA۵ را پر می کند و البته موجش را در اروپا گذرانده است.

عرشی اظهار داشت: طبق اطلاعات فعلی سویه BQ۱ از نظر شدت و حدت مانند اُمیکرون است. البته شیوعش بیشتر است. بطور کلی از نظر شدت و حدت و کشندگی و مبتلاشدن مانند سویه های اُمیکرون است. واریانت جدیدی خارج از واریانت های نگران کننده فعلی که BA۵، BQ۱، XBB و... است، تا حالا سویه جدید نگران کننده ای گزارش نشده و اگر هم در چین سویه جدیدی به وجود آمده باشد که البته بعید است، آنرا گزارش نداده اند.
نگرانی بابت آنفلوآنزا نداریم
عرشی درباره ی بروز موج دوم آنفلوآنزا نیز اظهار داشت: موج دومی که همیشه از آنفلوآنزا داریم، اصلا ممکنست بصورت موج خودش را نشان ندهد، بلکه بصورت افزایش موردی سرماخوردگی ها خودش را در فصل زمستان در دی ماه نشان میدهد. موج دوم آنفلوآنزا، آنطور که موج اول بصورت فراگیر شایع شد، نیست. موج دوم و احیانا موج سوم در آنفلوآنزا زمانی واضح خودش را نشان میدهد که پس از ۱۰ تا ۱۵ سال ویروس تغییرات وسیعی کرده باشد. امسال چنین تغییراتی خوشبختانه نداشتیم و همان تغییرات جزئی سالانه را داشت. بدین سبب موج اول را واضح شاهد بودیم، اما موج دوم و سوم خفیف تر خواهد بود و نگرانی نداریم. با اینحال سفارش می نماییم که افراد بالای ۶۰ سال که واکسن آنفلوآنزا تزریق نکردند، حتما واکسیناسیون را انجام دهند. برای اینکه بیشترین میزان مبتلاشدن و مرگ را در این گروه سنی داریم.

وی درباره ی میزان مرگ ناشی از آنفلوآنزا در کشور طی امسال، اظهار داشت: بطور معمول میزان مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا را در جمع بندی پایان سال اعلام می نماییم. مجموعا از نظر آماری حدس می زنیم که مجموعا در امسال، تا حالا حدود ۲۰۰ نفر فوت ناشی از آنفلوآنزا داشتیم، اما آمار دقیق آنرا در آخر سال ارائه می نماییم.

منبع:

1401/10/02
18:55:19
5.0 / 5
486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان آزمایشگاه رادین
آزمایشگاه رادین