کاهش روزهای فوتی صفر کرونا و نشانه های بروز هشتمین موج

کاهش روزهای فوتی صفر کرونا و نشانه های بروز هشتمین موج

آزمایشگاه رادین: آزمایشگاه رادین: کاهش روزهای فوتی صفر کرونا، سه رقمی شدن تعداد مبتلایان روزانه و افزایش شهرهای نسبتا پرخطر کرونائی، نشانه هایی است که زنگ هشدار موج هشتم کرونا را در کشور، آن هم با سویه های جدید به صدا درآورده است...به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، نشانه های بروز موج دیگری از کووید ۱۹ برای بار هشتم و باز هم با سویه هایی جدید در کشورمان هویدا شده و پس از چند ماه آرامش کرونائی، طی هفته اخیر، باردیگر موارد شناسایی بیماران جدید کرونا در کشور سه رقمی شده است. به همین دلیل هم هست که مسئولان نسبت به افزایش شمار مبتلایان در ایام آتی هشدار می دهند و نسبت به رعایت موارد بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون خصوصاً در گروههای پرخطر تاکید دارند.
پایان زنگ تفریح کرونا
در حالی که قبل از این ماه های آرام کرونائی را می گذراندیم و به همین دلیل هم سطح رعایت خیلی از پروتکلهای بهداشتی کاهش یافته، ماسک ها را برداشته، بی توجه به فاصله گذاری معاشرت ها از سر گرفته شده و رفت و آمدها در محیط های شلوغ و بدون تهویه مناسب برقرار است، اما گویا کرونا پایان زنگ تفریح را اعلام نموده و باردیگر آمده تا با سویه های جدیدش میهمان ناخوانده جسم و جان شود. هرچند که گفته می شود هنوز سویه غالب کرونا در کشورمان همان زیرسویه BA۵ و از خانواده اُمیکرون است، اما بتازگی زیر سویه های جدیدی از اُمیکرون نظیر XBB، BQ۱ و BA۲.۷۵ که در کشورهای اروپایی، آمریکا و کشورهای آسیایی نظیر چین، هند و... سبب افزایش موارد مبتلاشدن و مرگ شدند، در ایران نیز شناسایی شده اند. بطوریکه وزارت بهداشت در هشتم دی ماه ۱۴۰۱ اعلام نمود که زیرسویه های جدید اُمیکرون در ایران مشاهده شده اند و نسبت به افزایش آمار مبتلاشدن هشدار داد.

در همین راستا هم مسئولان اعلام نمودند که باتوجه به سرایت پذیری سویه های جدید، به تدریج بر شمار مبتلایان افزوده می شود؛ بطوریکه در همین مدت کوتاه، حضور زیرسویه های جدید اُمیکرون در کشورمان به سه رقمی شدن مبتلایان روزانه منجر گردیده است. باید توجه کرد که حتی تا هفته اول دی ماه میزان مبتلایان جدید دو رقمی و در ایام بسیاری هم تعداد فوت شدگان ناشی از کرونا صفر بود، اما در ایام اخیر، آمار کرونا در کشور، ابتلای سه رقمی را تجربه کرده و در عین حال تعداد روزهای با فوتی صفر کرونا نیز درحال کاهش است؛ بطوریکه از دهم تا هجدهم دی ماه تنها یک روز (۱۴ دی ماه ۱۴۰۱) به عنوان روز بدون فوتی کرونا در کشور ثبت شده است.
افزایش شهرهای زرد و نارنجی کرونائی و به صدا درآمدن زنگ هشدار
همچنین در هفته اخیر طبق آخرین نقشه رنگ بندی کرونائی کشور، افزایش شهرهای نارنجی و زرد که به عنوان شهرهای پرخطر و نسبتا پرخطر شناخته می شوند، گزارش شده است. بنابر اعلام وزارت بهداشت، هم اکنون تعداد شهرهای با وضعیت قرمز مانند هفته های گذشته صفر بوده و تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی از چهار به هفت شهر رسیده است. همین طور تعداد شهرهای با وضعیت زرد از ۶۲ به ۱۰۱ شهر افزایش و در مقابل تعداد شهرهای با وضعیت آبی که شهرهای عادی از نظر کرونا محسوب می شوند، از ۳۸۲ به ۳۴۰ شهر کم شده است. بدین سبب هرچند که هنوز تعداد شهرهای بسیار پرخطر کرونائی یا همان شهرهای قرمز صفر است، اما افزایش شمار مبتلایان جدید و به تبع آن افزایش شهرهای نارنجی و زرد کرونائی در کشور، زنگ هشدار را برای هوشیارباش در مقابل موج هشتم کرونا به صدا درآورده است.
پیش بینی ها از «شدت» موج هشتم کرونا روند افزایشی تا عید نوروز
با شناسایی زیرسویه های جدید اُمیکرون در کشورمان، وزارت بهداشتی ها اعلام نمودند که موج هشتم کرونا در کشور، با سه زیرسویه XBB، BQ۱ و BA۲.۷۵ که قدرت سرایت پذیری بالاتری نسبت به سویه های قبلی دارند، پدیدار شده و پیش بینی می شود که طی چهار تا شش هفته آتی، به اوج خود برسد. در عین حال بنابر اعلام کارشناسان حوزه سلامت، پیش بینی ها از «شدت» موج هشتم کرونا نشان میدهد که افزایش مبتلایان ناشی از زیرسویه های جدید اُمیکرون، منجر به بروز موج جدیدی می شود و انتظار می رود تا عید نوروز روند افزایشی موج ادامه داشته باشد؛ بطوریکه موج هشتم کرونا تا عید نوروز روندی افزایشی دارد و ممکنست تا عید نوروز به پیک خود برسد. بدین سبب بگفته کارشناسان حوزه سلامت و مسئولان کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، باتوجه به مطالعات اپیدمیولوژیک بنظر می رسد این موج از چند هفته آتی آغاز به افزایش می کند و تا عید نوروز ادامه دارد و بعد از آن به تدریج در روند نزولی منحنی قرار می گیرد.

بر این اساس باتوجه به پیش بینی های انجام شده و باتوجه به افزایش موارد مبتلاشدن و افزایش گزارش های پراکنده از میزان بستری در بیمارستان ها و آی سی یوها، بنظر می رسد که از یکی دو هفته آتی، روندی افزایشی را در تعداد بستری ها و متاسفانه مرگ ومیر، نسبت به شرایط فعلی داشته باشیم.

در عین حال هرچند که گفته می شود شاید زیرسویه های جدید نسبت به زیرسویه های قبلی اُمیکرون از نظر سرایت زایی قدرت بیشتری داشته باشند، اما از نظر میزان مرگ ومیر و پذیرش در بیمارستان ها، بر اساس گزارش های فعلی، تفاوتی با سایر زیرسویه های امیکرون نداشته باشند، اما حتما باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی و تکمیل واکسیناسیون مقابل کرونا از خود و خانواده هایمان در مقابل ویروس تاج دار محافظت نماییم.
گروه های واجد شرایط دریافت واکسن کرونا در موج هشتم
بر همین اساس هم کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در جلسه اخیر خود که درباره ی وضعیت موج هشتم و زیرسویه های جدید کرونا برگزار شد، سفارش کرد که مردم حتما در مجامع شلوغ و مسقف از ماسک بهره گیرند و اقدامات بهداشتی مانند فاصله گذاری های اجتماعی، ضدعفونی کردن دست ها و... را مثل قبل انجام دهند.

در عین حال کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا درباره ی تزریق واکسن کرونا نیز سفارش کرد که تزریق حداقل یک دز واکسن خصوصاً برای افراد های ریسک می تواند موثر باشد؛ بطوریکه می تواند هم میزان مرگ ومیر و هم میزان پذیرش در آی سی یو و بیمارستان ها را کم کند. با وجود این که بسیاری افراد ادعا می کنند که شاید این واکسن ها بر زیرسویه های جدید موثر نیفتند، اما طبق اعلام کمیته علمی کرونا، در همین زیرسویه ها هم واکسن ها می توانند موثر باشند؛ خصوصاً در افرادی که سن بالا یا ریسک بالا دارند.

همچنین طبق اعلام وزارت بهداشت، به افرادی هم که اصلا واکسن کرونا را تزریق نکرده اند که حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت کشور را شامل می شوند، سفارش می شود که حتما واکسن کرونا را تزریق کنند. همین طور افرادی که دز اول و دوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند اما دزهای یادآور را تزریق نکرده اند نیز حتما یک دز واکسن دیگر تزریق کنند. در عین حال افراد های ریسک، شامل افراد در سنین بالا، بیماران قلبی، بیماران مبتلا به ضعف ایمنی و... که شش ماه از آخرین نوبت تزریق واکسن شان گذشته است، بهتر است یک نوبت دیگر واکسن تزریق کنند؛ چونکه این گروه با تزریق یک نوبت دیگر واکسن کرونا، می توانند ایمنی بهتری در مقابل کرونا داشته باشند.

باید توجه کرد که مردم می توانند برای تزریق واکسن کرونا به مراکز جامع بهداشت در سراسر کشور مراجعه کنند.
کرونایی ها چند روز در قرنطینه بمانند؟
در عین حال افرادی که علائمی نظیر تب، سرفه، گلودرد، بی حالی و ضعف، علایم گوارشی و... در خود مشاهده می کنند، باید توجه داشته باشند که ممکنست به کرونا و زیرسویه های جدید اُمیکرون مبتلا شده باشند. بدین سبب برمبنای سفارش های علمی باید حداقل پنج روز در منزل خودرا قرنطینه کرده و استراحت کنند. افرادی هم که علایم شدیدتر دارند، سفارش می شود به مدت یک هفته تا ۱۰ روز خودرا قرنطینه کرده و در صورت ادامه علایم یا بدتر شدن آنها به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کنند.

باید توجه کرد که هرچند که بنظر می رسد که زیرسویه های جدید کرونا با وجود بالا بودن سرایت پذیری شان، در ایجاد بیماران بدحال و مرگ قوای کمتری داشته باشند، اما باز هم نباید کرونا را دست کم گرفت و به پیش بینی های خوشبینانه از این ویروس امید بست؛ چونکه کرونا نشان داده که می تواند در چرخشی چموشانه و برای بقای خودش، ارمغانِ شوم بیماری و مرگ را با خود بیاورد؛ همانطور که حالا می بینیم کاهش روزهای فوتی صفر کرونا، سه رقمی شدن تعداد مبتلایان روزانه و افزایش شهرهای پرخطر کرونائی نشان از زنگ خطری دارند که گویا به صدا درآمده و باید آنرا جدی گرفت.

منبع:

1401/10/19
11:15:00
5.0 / 5
616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین