رییس هشتمین كنگره پیشگیری و درمان چاقی اعلام كرد

۸ میلیون ایرانی گرفتار اضافه وزن و چاقی

۸ میلیون ایرانی گرفتار اضافه وزن و چاقی

آزمایشگاه رادین: رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در آستانه برگزاری هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران، از ابتلای هشت میلیون ایرانی به اضافه وزن و چاقی آگاهی داد و نسبت به افزایش این آمار در بین کودکان و نوجوانان هشدار داد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر فریدون عزیزی _ رئیس هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران که ۲۸ تا ۳۰ دی ماه به همت مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود، درباب ضرورت برگزاری این کنگره، عنوان کرد: چاقی یکی از بیماریهای شایع در سراسر دنیا و کشور ما است و اهمیت پیش گیری از این بیماری، عوارضی است که بدنبال آن در سنین مختلف بروز می کند.
وی افزود: قبل از قرن بیستم میلادی، چاقی عارضه نادری محسوب می شد و فقط برخی از ثروتمندان برخی جوامع گرفتار چاقی و اضافه وزن می شدند و پدیده شایع، سوء تغذیه بود. با صنعتی تر شدن کشورها، افزایش قدرت خرید و کاهش فعالیت بدن بدنبال تغییر سبک زندگی، وزن انسان ها افزایش پیدا کرد و هم اکنون بیشتر جمعیت کشورهای پیشرفته چاق هستند و اضافه وزن دارند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از ابتلای ۲ میلیارد نفر (۱۸ سال به بالا) از میان هشت میلیارد جمعیت جهان به چاقی و اضافه وزن آگاهی داد و اضافه کرد: برمبنای محاسباتی که روی اضافه وزن و قد افراد صورت می گیرد، شاخص توده بدنی (BMI) نتیجه می شود. اگر عدد به دست آمده تحت عنوان شاخص توده بدنی بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، فرد دارای وزن استاندارد است. شاخص توده بدنی بین ۲۴.۹ تا ۳۰ نشانه اضافه وزن و بالاتر از ۳۰، نشانه چاقی خواهد بود.
وی با اشاره به آمار ۲۰ درصدی چاقی و اضافه وزن در کشور در سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰، اشاره کرد: امروزه این آمار در شهرهای بزرگ و روستاهای اطراف به بالای ۷۰ درصد (۴۷ درصد اضافه وزن و ۲۳ درصد چاقی) و در سایر روستاها به ۵۰ درصد افزوده شده است. بر اساس این گزارش هم اکنون هشت میلیون نفر از جمعیت ایران در همه سنین گرفتار اضافه وزن و عارضه چاقی هستند. البته این رقم در افراد با سن بیش از ۲۰ سال، بالاتر است. همین طور شمار افراد چاق در ایران از سال ۱۳۵۹ تا حالا ۵.۵ برابر و تعداد افراد دارای اضافه وزن ۳.۵ برابر شده است.
عزیزی عوامل ایجاد چاقی را ژنتیکی و اپی ژنتیکی اعلام نمود و اظهار داشت: مسائل ژنتیکی همگام با عوامل محیطی از جله تغذیه، سبک زندگی، فعالیت بدنی و استرس تحت عنوان مسائل اپی ژنتیکی می تواند عامل بروز چاقی و اضافه وزن باشد.
وی افزود: هم اکنون چاقی کودکان به علت سبک زندگی حاکم در جامعه، کم تحرکی و مصرف حجم بالای مواد غذایی خصوصاً غذاهای ناسالم، چالش مهمی است. نکته جالب توجه این است که در بیشتر موارد ریشه چاقی در میان کودکان به لقاح و باروری، دوران حاملگی و هزار روز اول زندگی بازمی گردد. اگر مادران و پدران دراین زمینه آموزش نبینند، فرزند متولد شده در هر سنی ممکنست با چاقی یا اضافه وزن و عوارض ناشی از آن، همچون مبتلاشدن به بیماریهای غیرواگیر روبه رو شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این خصوص، افزود: به علت رابطه مستقیم سبک زندگی در بین کودکان و نوجوانان با وزن بدن و حفظ سلامت، پیش گیری از بروز چاقی به ویژه در دوران کودکی و حتی در زمان حاملگی و لقاح با آموزش های بهداشتی اهمیت زیادی دارد.
وی اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد احتمال بروز چاقی و عوارض آن در زمان جوانی، در کودکی که تا حدود هفت سالگی وزن طبیعی داشته باشد، یک پنجم کودکی است که تا این سن وزنی بیش از وزن استاندارد دارد.
رئیس کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران نقش دولت ها را در کنترل اضافه وزن و چاقی مهم دانست و اضافه کرد: کشورها می توانند با گسترش زیرساخت امکانات نقلیه، تجهیزات ورزشی خصوصاً در ادارات و تمهیدات آموزشی و ورزشی برای مادران حامله در این امر موثر باشند. علاوه بر این اقدامات، محدود کردن مصرف چربی، غذاهای آماده و تنظیم میزان کالری در رستوران ها از اهمیت بسیاری برخوردارست.
او عنوان کرد: میزان مصرف کالری روزانه ایرانیها در دو دهه گذشته از ۲ هزار به 3هزار کالری رسیده و این درحالی است که ۹۰ درصد ایرانیان (هر دو جنس) فعالیت فیزیکی کافی ندارند. سهم زنان در کم تحرکی بیش از مردان است. این روند نگران کننده در ایران به شکلی است که کم تحرکی حتی در روستاها نیز بطور شایان توجهی بالا رفته است.
وی افزود: هم اکنون شاهد افزایش بیش از ۲۰ درصدی شیوع «اضافه وزن» در میان نوجوانان ایرانی نسبت به چهار دهه گذشته هستیم. رتبه اضافه وزن دختران و پسران ۱۹ سال ایرانی با صعود ۲۸ و ۲۴ پله ای، از رتبه ۹۶ و ۱۰۵ به رتبه های ۶۸ و ۸۱ رسیده است. همین طور شیوع اضافه وزن در دختران از شش درصد به بالای ۲۶ درصد و در پسران از سه درصد به ۲۴ درصد رسیده است. در رتبه بندی جهانی چاقی هم، دختران ۱۹ سال ایرانی دارای رتبه ۵۵ و پسران در رتبه ۷۴ هستند.
عزیزی از تدوین برنامه ای ۱۰ ساله در کشور برای کنترل عارضه چاقی و اضافه وزن، بدنبال هشدار سازمان بهداشت جهانی درباب افزایش این پدیده در بین کودکان آگاهی داد و اضافه کرد: پاندمی کرونا این وضعیت را حادتر کرد؛ بطوریکه در دوران همه گیری، کوکان به صورت میانگین با ۲ تا چهار کیلوگرم افزایش وزن مواجه گشتند. دراین زمینه رسانه نقش پررنگی ایفا می کند تا با ارائه آموزش های مرتبط آگاهی افراد را نسبت به عوارض چاقی و اضافه وزن ارتقا دهد.
وی افزود: البته نقش اصلی در سبک زندگی کودکان بر عهده والدین و نوجوانان در سنین ۱۱ تا ۱۹ ساله بر عهده همسالان آنهاست.
وی همین طور به تاثیر مولفه هایی همچون خواب کافی در پیش گیری از مبتلاشدن به چاقی و اضافه وزن اشاره نمود و اضافه کرد: خواب نامنظم خصوصاً در نوجوانان زنگ خطر بروز چاقی است.
وی درباب عناوینی که در هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران به آن پرداخته می شود، اظهار داشت: مطالبی همچون تشخیص و مراقبت و درمان چاقی، تغذیه، ورزش، رفتارهای اجتماعی، مسائل روانشناختی، استرس ها و نحوه تشخیص انواع چاقی ها همچون چاقی های شکمی و چاقی های متابولیک در این کنگره مورد بحث قرار خواهد گرفت.
در ادامه این جلسه دکتر مجید ولی زاده _ دبیر علمی هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران و رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و درمان چاقی پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم با اشاره به برگزاری این کنگره هر ۲ سال یک دفعه، از حضور سخنرانان برجسته از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در این کنگره سه روزه آگاهی داد و اظهار داشت: در این رویداد هفت سخنران خارجی نیز حضور خواهند داشت.
وی با بیان اهمیت توجه به موضوع پیش گیری از چاقی و اضافه وزن، اشاره کرد: دو سوم جمعیت بالغ در کشور مبتلا به چاقی یا اضافه وزن هستند که یک سوم این تعداد با عارضه چاقی دست و پنجه نرم می کنند.
دبیر علمی کنگره بیان کرد: چاقی عوارض بسیاری با خود به همراه دارد، از همین رو گروههای مختلف پزشکی در این کنگره حضور فعال دارند و اهتمام بر این است از تصمیم سازان و کنشگران نهادهای مختلف همچون آموزش و پرورش، تربیت بدنی، شهرداری، اقتصاد و دارایی و جهاد کشاورزی نیز به این کنگره دعوت شود.
ولی زاده از ارسال ۳۰۰ مقاله به کنگره آگاهی داد و اظهار داشت: از این تعداد ۱۴ مقاله بصورت شفاهی ارائه می شود و باقی در قالب پوستر در معرض دید حاضران قرار می گیرد. همین طور هشت سخنرانی جامع و ۱۱ سمپوزیوم از گروههای مختلف بالینی و پایه برگزار می شود.
این فوق تخصص غدد و متابولیسم از پرداختن به موضوع روش های درمانی رایج در کشور در این کنگره نیز آگاهی داد و اضافه کرد: چاقی در سه سطح خفیف، متوسط و شدید تعریف می شود که در سطح شدید فرد کاندید جراحی دستگاه گوارش خواهد بود و اگر فردی با سطح متوسط چاقی روبه رو باشد، در صورت مبتلاشدن به بیماریها غیرواگیر نظیر بیماریهای قلبی عروقی، فشارخون بالا و دیابت تحت عمل جراحی قرار می گیرد.
وی اشاره کرد: به علت اقبال زیاد افراد از روش های درمانی جراحی، تیم های غیرتخصصی بسیاری نیز آغاز به فعالیت دراین زمینه کرده اند، در این کنگره برای ارتقای دانش متخصصان و تیم آنها نیز تلاش و روش های نوین جراحی معرفی می شود.
در بخش دیگری از این جلسه خبری نیز دکتر محمد هاشمی _ دبیر اجرائی هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی ایران با اشاره به این که شیوع عارضه چاقی و اضافه وزن در کشور منجر به ایجاد بازاری برای متخصصان و غیرمتخصصان شده و از همین رو لازم است تمام گروههای پزشکی مرتبط دانش خودرا دراین زمینه بالا برند، اظهار داشت: چاقی عامل بروز بیماریهای غیرواگیر است و یکی از با اهمیت ترین اهداف کنگره آگاهی رسانی درباب این عارضه است.
به گفته ی ایشان، تمام گروههای پزشکی همچون علوم رفتاری، ارتوپدی، جراحی، غدد و حتی سرطان ها می توانند جامعه هدف این کنگره باشند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران ضمن تاکید بر نقش رسانه در افزایش سطح سواد مردم دراین زمینه عنوان کرد: با وجود تمام آموزش ها و فرهنگسازی ها خیلی از افراد چاق یا گرفتار اضافه وزن بمنظور زیبایی برای دریافت روش های درمانی مراجعه می کنند و حتی روش های جراحی پرخطر را انتخاب می کنند. حتی برخی مادران از چاق نبودن فرزندان خردسال خود گله مندند. در همین راستا رسانه نقش پررنگی را در تغییر باور مردم می تواند ایفا کند.
منبع:

1401/10/20
15:51:10
5.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین