معاون وزیر بهداشت:

اضافه وزن بیش از 56 درصد افراد بالای 18 سال کشور

اضافه وزن بیش از 56 درصد افراد بالای 18 سال کشور

به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: بیش از 56 درصد جمعیت بالای 18 سال کشور دارای شاخص توده بدنی بالای 30 و اضافه وزن و چاقی هستند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی در هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی اظهار داشت: چاقی یکی از با اهمیت ترین عوامل موثر بر افزایش بیماریزایی، افزایش بار مالی بر سیستم سلامت و مرگ و میر است.
وی با اشاره به افزایش متوسط سن جمعیت کشور اضافه کرد: با افزایش امید به زندگی شاهد افزایش سن جمعیت هستیم، اما متاسفانه نسبت جوانان به کل جمعیت کشور کم شده است. اگر این جمعیت جوان همراه با اضافه وزن و چاقی باشد آینده خوبی را نمی توان ترسیم کرد. اجرای طرح بسیج ملی تغذیه سالم و تقارن با برگزاری این کنگره را باید به فال نیک گرفت چونکه شعار امسال این بسیج ملی، زندگی بهتر با وزن مناسب می باشد.
معاون وزیر بهداشت بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی در زمینه کنترل و پیش گیری از چاقی در جامعه اصرار کرد و اظهار داشت: با فرهنگ سازی اجتماعی یا آموزش پیش گیری از چاقی در جامعه می توانیم از حوزه درمان به سمت خودمراقبتی برویم.
وی با اشاره به ضرورت تغییر باورهای نادرست در جامعه و آموزش در حوزه چاقی، دیابت، پرفشاری خون، مصرف سبزی و تغذیه سالم، تحرک و فعالیت مناسب اظهار داشت: این آموزش و فرهنگ سازی باید از کودکان و مدارس شروع شود؛ افزایش وزن در کودکان را باید جدی گرفت و از آموزش وپرورش باید شروع نماییم.
بگفته وی قرن بیستم با جابه جایی جمعیت از روستاها به شهرها و قرن ۲۱ با فناوریهای جدید و فضای مجازی همراه بود که موجب کاهش فعالیت و کم تحرکی شد و پاندمی کرونا نیز به آن افزوده شد و افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن را به همراه داشت.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: ۷۰ درصد مرگ و میرها مربوط به بیماریهای غیرواگیر است که با اهمیت ترین آنها بیماریهای قلبی و عروقی است و چاقی از ریسک شاخصهای این بیماریها شمرده می شود.
دکتر فرشیدی تصریح کرد: بر طبق نظر انجمن ها و مطالعات انجام شده بیش از ۱۹۵ عارضه، چاقی را همراهی می کند و نمی توان بیماری را ذکر کرد که با چاقی ارتباط نداشته باشد که از آن جمله می توان به فشارخون بالا و دیابت نوع دو اشاره نمود که با چاقی ارتباطی مستقیم داشته و مرگ و میر بالایی نیز دارند.
وی اظهار داشت: با تغییر سبک زندگی می توان از بروز چاقی جلوگیری کرد. بطور مثال با ۱۵ دقیقه فعالیت بدنی روزانه، کاهش مصرف انرژی و کالری دریافتی می توان حوادث قلب و عروقی را کم کرد.
وی با اشاره به نسبت عکس شاخص توده بدنی و امید به زندگی اظهار داشت: همه می دانیم که کاهش وزن فرایندی دشوار است اما از آن مهمتر حفظ وزن و جلوگیری از افزایش مجدد آنست. کاهش پنج تا ۱۰ درصدی وزن بدون آثار سوء، می تواند سلامت را به همراه داشته باشد.
بر طبق گزارش وبدا، دکتر فرشیدی بر ضرورت تغییر نگرش افراد جامعه درباب پیشگیری و کنترل چاقی اصرار کرد و اظهار داشت: چاقی موضوعی جدی است و اهمیت آن باید به جامعه منتقل شود. تا نگرش افراد جامعه نسبت به چاقی، پرفشاری خون و دیابت تغییر نکند خیلی از برنامه ها و اقداماتی که انجام می دهیم، ابتر خواهد ماند.
منبع:

5.0 / <5
583
1401/10/30
15:41:52
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , درمان
X
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین