وزیر بهداشت اعلام كرد

دارو، بزرگ ترین تجارت دنیا پس از نفت

دارو، بزرگ ترین تجارت دنیا پس از نفت

آزمایشگاه رادین: وزیر بهداشت با اشاره به مافیای دارو در دنیا، دارو را بزرگ ترین تجارت دنیا پس از نفت خواند و ضمن تاکید بر لزوم افزایش سطح سواد سلامت در جامعه، از وزیر آموزش وپرورش خواست که زنگ سلامت و کتاب درسی سلامت با تأکید بر سبک زندگی، از دوره ابتدایی وارد مدارس شود.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در اختتامیه سومین جشنواره طب ایرانی ضمن تبریک حلول ماه مبارک رجب، اظهار داشت: یکی از نکات مهمی که دنبال آن هستیم سلامت است که راهکارهای مختلفی دارد، اما آیا راهکارهای دنیا همه بطور مطلق توانسته سلامت بوجود آورد و در درمان همه بیماریها موفق بوده است؟ در طول تاریخ روش های زیادی انجام گرفته است اما هنوز به قله نرسیدیم و هنوز بیماری هایی هستند که علت و درمان ناشناخته دارند.
وی افزود: علم پزشکی امروزه مبتنی بر تشخیص و درمان دارویی شده است. این در شرایطی است که بزرگ ترین تجارت دنیا پس از نفت، دارو و کارتل های دارویی است که این فرهنگ را در مردم ایجاد کردند که تنها راه درمانی، دارو است چون مافیای دارو در تمام دنیا وجود دارد و اینها سودهای کلانی دارند به دست می آورند و به این دلیل این روزها باید علم پزشکی راه های نوین سلول تراپی، تحقیقات ژنتیک و... را پیدا کند.
وی اضافه کرد: خود ما از سال ۷۸ در درمان بیماری چشمی با سلول های بنیادی مشکلات را برطرف کردیم و این یک افق و تحول جدید در درمان است. ما در سلامت و درمان نباید یک بعدی فکر نماییم. امروزه احتیاج به جهش های علمی و راه حل مهم داریم. مطلق گرایی در حیطه طب صحیح نیست. ما باید همه جانبه نگر باشیم و از همه امکانات موجود برای درمان استفاده نماییم که نام این درمان، روش مکمل است.
وی با تکیه بر اهمیت جلوگیری از بیماری ها، اظهار نمود: هرچه می گذرد سبک زندگی ها از نظر تغذیه و مصرف فست فود و روغن زیاد و... بدتر می شود. در حالیکه باید سرمایه خودرا به سمت بهبود سبک زندگی ببریم. به دکتر نوری عزیز (وزیر آموزش و پرورش) پیشنهاد می کنم زنگ سلامت و کتاب درسی سلامت با تکیه بر سبک زندگی را از دوره ابتدایی تدوین کنند. من فکر می کنم خود ما در تربیت سبک زندگی بچه ها اشتباه می نماییم که برای آنها چیپس و پیتزا و... می خریم و آنها را با این غذاها آشنا می نماییم.
وی اضافه کرد: چطور در کتب درسی، تاریخ و جغرافی می خوانیم، پس برای سلامت هم کتاب بخوانیم و آموزش دهیم و به ارتقای سواد سلامت فکر نماییم. هرچه سن کمتر باشد آموزش پذیری بهتر است تا فرهنگ غلط تغذیه برای فرد از کودکی ایجاد نشود.
عین اللهی ضمن اشاره به افتخار آفرینی کادر درمان در زمان کرونا، خاطرنشان کرد: این افتخارات با وجود تحریم و بدون کمک از هیچ کشوری شکل گرفت. اما نشان دادن این حماسه مهم می باشد. حدود ۳۰۰ شهید مدافع سلامت داشتیم و اینها باید الگوی دهه هشتادی ها و دانش آموزان باشند. دانش آموزان امروزه الگوی واقعی در فضای مجازی نمی بینند ولی ما الگوی واقعی در دفاع مقدس و مدافعین سلامت داریم. کادر درمان به نحوی خدمت کردند که هیچ بیماری در آن زمان روی زمین نماند و همه بستری شدند. می توان ساعت ها فیلم و سریال از این حماسه ساخت و یا کتاب های مختلفی از آن نوشت و ما در این حوزه تماما آماده همکاری با وزارت آموزش و پرورش هستیم.
وی ضمن اشاره به این که پس از انقلاب یکی از بزرگترین دستاوردهای ما، در زمینه سلامت بوده است، بیان کرد: امروزه کشور ما در منطقه مدیترانه شرقی در تمامی فاکتورهای سلامت با فاصله از کشورهای دیگر قرار دارد. هیچ درمانی نیست که در دنیا صورت گیرد و در ایران آنرا نداشته باشیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: طب ایرانی را به عنوان یک میراث گرانبها از نیاکان خود داریم و معتبرترین کتب هم در این حوزه نوشته شده است. دانشمندان زیادی در حیطه طب ایرانی داریم که شاید آنقدری که خارجی ها به آنها اهمیت دادند، خود ما اهمیت نداده ایم. عامل رشد یک کشور هویت آن کشور است و دشمن همیشه بدنبال نشانه رفتن هویت ما بوده است که یکی از نقاط آن، طب ایرانی است که به ما نشان داده است زمانی که غربی ها هیچ چیز نداشتند ما یک هویت قوی با طب ایرانی داشتیم.
وی اضافه کرد: توجه طب ایرانی به پیشگیری و رعایت اصول تغذیه و... از نکات مهم آنست که امروزه در جامعه جهانی هم این مطالب مطرح می شود. خوشبختانه با تلاش دوستان ما امروزه توانستیم طب ایرانی را رتبه چهارم جهان داشته باشیم.
وی اضافه کرد: طی یکسال گذشته دو رشته مرتبط را در دانشکده طب ایرانی با موافقت اولیه و اصولی تدوین کردیم، فاز اول ادغام طب ایرانی در نظام شبکه بهداشتی ذیل ۱۴ دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته است، از تولید داروهای سنتی با رویکرد علمی حمایت کردیم. ما چیزی به نام دارونامه طب سنتی در کشور نداشتیم اما سازمان غذا و دارو نخستین بار این دارونامه را منتشر نمود و این یک مستند علمی خودرا ارائه می دهیم، ۲۲ راهنمای بالینی طب سنتی تدوین کردیم. همچنین ویزیت متخصصین طب ایرانی را تحت پوشش بیمه بردیم ولی لازم است تا پوشش بیمه ای به خصوص در حوزه داروها وجود داشته باشد.
او تصریح کرد: یک زمانی می گفتند طب اسلامی و بعد گفتند طب ایرانی اما نباید واژه اسلامی را از آن بگیریم. خیلی از احادیث را در این حوزه داریم و اصلا مزیت طب ایرانی به حکیم بودن آنست. موافق اسم طب ایرانی هم هستیم اما در چنین روزهایی که ولادت امام محمدباقر (ع) است بالاخره باید نشان دهیم این طب اسلامی هم است. همه کسانی که در گذشته طبیب بودند، حکیم هم بودند و طب ایرانی هم جدا از این نیست.1401/11/04
14:06:14
5.0 / 5
605
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین