سرطان روده بزرگ پیامد تلخ جوامع صنعتی

سرطان روده بزرگ پیامد تلخ جوامع صنعتی

به گزارش آزمایشگاه رادین، متخصص پرتودرمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ یکی از سرطان های شایع جوامع صنعتی است، اظهار داشت: میزان شیوع این بیماری در دهه های اخیر رو به افزایش است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر مونا ملک زاده مغانی ضمن اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون و یا سرطان رکتوم به رشد توده های سرطانی در روده بزرگ گفته می شود، از شیوع بالای این سرطان در دنیا اطلاع داد.
وی ادامه داد: کولون در بخش انتهایی خود پیش از اینکه به مقعد برسد در قسمتی به نام رکتوم امکان دارد درگیر سلول های سرطانی شود.
کم خونی؛ علامت شایع سرطان روده بزرگ وی ضمن اشاره به علایم سرطان روده، اضافه کرد: کم خونی یکی از علایم شایع این سرطان است. زمانی که توده سرطانی در روده ایجاد می شود، این توده مرتبا از بدن خون دریافت و آنرا همراه مدفوع دفع کرده و فرد مبتلا را گرفتار کم خونی می کند. بسته به قرارگیری توده سرطانی در سمت راست یا چپ روده، علایم می تواند متفاوت باشد.
وی با تاکید براهمیت تشخیص بموقع سرطان روده بزرگ، تصریح کرد: در توده های سرطانی که در دراز مدت بزرگ و بوجود آمده و سمت چپ روده را درگیر کرده باشند، علائمی همانند انسداد، شایع تر است. یکی از دلایل این انسدادها اینست که توده در مقابل محل رکتوم قرار می گیرد.
ملک زاده علائمی همانند دفع خون روشن از بدن و یا انسداد روده را نیازمند بررسی و توجه دانست و اخطار داد: این علایم می تواند زنگ خطری برای رجوع سریع و فوری به پزشک باشد؛ چون که هر چه زمان تشخیص ودرمان زودتر باشد، شانس درمان مبتلایان هم به مراتب بالاتر می رود.
او کلونوسکوپی را خصوصا در مراحل اولیه بیماری مهم ترین راه تشخیص سرطان روده دانست و انجام کلونوسکوپی دوره ای در افراد بالای ۴۵ سال را مورد تاکید قرار داد. بررسی خون در مدفوع هم می تواند یکی از طریق های شناسایی این بیماری باشد. اگر درصورتیکه فردی گرفتار متاستاز شده باشد میتوان با روش سی تی اسکن و در ادامه با آزمایش پاتولوژی هم این ضایعه را تشخیص داد. به عبارتی باید از مقعد تا ابتدای روده تحت آزمایشات دوره ای باشد تا درصورتیکه فرد به این بیماری مبتلا شد در سریع ترین زمان ممکن درمان ها آغاز شود.
این متخصص پرتودرمانی بررسی ضایعات در محدوده روده را ضروری دانست و افزود: ضایعات در بعضی اوقات با تشخیص قطعی توده سرطانی مشخص می شوند. انجام غربالگری منظم راهکار مناسبی برای جلوگیری از سرطانی شدن توده در بیماران مستعد است.
وی ضمن اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ یکی از بیماری های دستگاه گوارش است، اظهار نمود: این نوع سرطان یکی از سرطان های شایع در جوامع صنعتی بوده و میزان وقوع آن در دهه های اخیر رو به افزایش است. سرطان روده بزرگ از بیماری هایی است که با سبک زندگی و کم تحرکی در ارتباط مستقیم است.
چند روش برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ ملک زاده، تغذیه را یکی دیگر از عوامل اثرگذار در مبتلا شدن به سرطان روده ذکر کرد و توضیح داد: مصرف زیاد چربی ها می تواند فرد را مستعد مبتلا شدن به سرطان روده کند. ورزش و انجام فعالیتهای فیزیکی یکی از مهم ترین سفارش ها برای جلوگیری از سرطان روده است. گنجاندن ساعتی در روز برای ورزش می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این بیماری جلوگیری نماید. ورزش کردن، پرهیز از مصرف غذاهای چرب و مصرف ویتامین ها و میوه جات و سبزیجات می تواند به میزان قابل توجهی از بروز این سرطان پیشگیری کند.
این متخصص پرتودرمانی در رابطه با درمان های سرطان روده هم توضیح داد: سرطان روده از معدود سرطان هایی است که حتی اگر متاستاز هم در بدن شخص بوجود آمده باشد بعنوان یکی از سرطان قابل درمان شناخته می شود. شیوع این سرطان در زنان و مردان برابر است. این سرطان معمولاً با افزایش سن شیوع بیشتری پیدا می کند همینطور این بیماری در بعضی افراد به صورت ژنتیکی هم در سنین پایین تر می تواند ایجاد شود.
او تصریح کرد: سرطان های زودرس روده یا غده هایی که می توانند تبدیل به توده های سرطانی شوند، هم امکان دارد در بعضی افراد در سنین پایین بروز کنند؛ ازاین رو افراد بمحض مشاهده علایم فورا به پزشک رجوع کنند.
ملک زاده افزود: افراد باید از سن ۴۵ سالگی غربالگری سرطان روده بزرگ را انجام دهند ولی اگر درصورتیکه سابقه ژنتیکی این بیماری در افراد درجه یک خانواده وجود دارد باید از سن ۳۵ سالگی آزمایشات تشخیصی آغاز شود.
روش های درمان سرطان کولون عضو هیئت علمی دانشگاه ضمن اشاره به اینکه درمان اصلی سرطان روده معمولاً جراحی است، تصریح کرد: غیر از قسمت انتهای روده که رکتوم یا راست روده نامیده می شود در مابقی قسمت های روده ابتدا جراحی صورت می گیرد مگر اینکه فرد گرفتار متاستاز شده باشد و بیماری در بدن او پخش شده باشد در این صورت درمان ها با شیمی درمانی شروع می شود.
وی تصریح کرد: به صورت کلی درمان ها به میزان متاستاز، پیشرفت بیماری و قرارگیری توده بستگی دارد.
به قول دکتر ملک زاده درمان در ناحیه راست روده فقط در مراحل ابتدایی به صورت جراحی است در غیر اینصورت درمان ها به صورت شیمی درمانی و رادیوتراپی همزمان انجام می شود؛ به این شکل که بیمار تحت رادیوتراپی قرار می گیرد و در ادامه شیمی درمانی هم صورت می گیرد، در گام بعدی بیمار برای جراحی آماده می شود؛ ازاین رو این روند سبب می شود فعالیتهای روده و معقد حفظ و فرد کیفیت زندگی بهتری داشته باشد.
وی به روش دیگری برای درمان سرطان روده اشاره نمود و اظهار داشت: درمان با داروهای هدفمند یکی دیگر از روش های درمانی موثر در این بیماری است. در صورتیکه جهش در ژن های خاصی به وجود نیامده باشد میتوان از این درمان هم بهره برد، این درمان کمک می نماید که در صورت متاستاز پاسخ های مناسب تری دریافت نماییم. درمان با داروهای هدفمند فقط در بیمارانی استفاده می شود که در وضعیت متاستازیک باشند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، او در قسمت دیگری توضیح داد: در مطالعاتی مشخص شده سلول های سرطان روده در بعضی موارد به درمان های ایمونوتراپی هم پاسخ مثبت می دهند.
او همینطور جراحی را متداول ترین روش درمان سرطان روده دانست و در ادامه رادیوتراپی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی را از مهم ترین روش های درمانی ذکر کرد.1401/11/11
10:03:01
5.0 / 5
582
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین