در گفت وگو با آزمایشگاه رادین تاكید شد

اهمیت رعایت بهداشت در مناطق زلزله زده خوی

اهمیت رعایت بهداشت در مناطق زلزله زده خوی

آزمایشگاه رادین: معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات بهداشتی انجام شده برای زلزله زدگان خوی، بر لزوم رعایت بهداشت محیط و بهداشت فردی در این مناطق تاکید نمود.


مهندس محسن فرهادی در گفت و گو با ایسنا، گفت: متاسفانه برمبنای حادثه ای که برای مردم شریف شهرستان خوی رخ داد، خساراتی وارد شد که حالا برنامه های بهداشتی باتاکید بر مسائل بهداشت محیط حائز اهمیت فراوان است و باید به سمتی برویم که این خسارت کم شود و منجر به این شود که سلامت محیط، بهداشت فردی و عمومی این عزیزان بیش از این لطمه نبیند.
وی ادامه داد: خوشبختانه حالا برمبنای آخرین گزارشی که گرفتیم تیم های بهداشت محیط علاوه بر شهرستان خوی از زنجان و ارومیه هم درحال رساندن کمک ها هستند. طبیعتا در چنین مواقعی همکاران بهداشت محیط اولویت های مهمی را در نظر دارند که پس از تامین اسکان لطمه دیدگان، رعایت بهداشت اماکنی مانند چادر، کانکس، مدارس، مساجد و پناهگاه هایی است که در آن زندگی می کنند. همکاران ما در این نقاط به بررسی و رصد شرایط بهداشتی پرداخته و به مردم نکات لازم را آموزش می دهند تا خودشان هم با خودمراقبتی از سلامت خود مواظبت کنند.
او اشاره کرد: تامین غذا، نظارت بر تهیه مواد غذایی، استفاده از آب آشامیدنی سالم بسیار پر اهمیت است. خوشبختانه سیستم آبرسانی شهرستان لطمه زیادی ندیده است و کماکان می توانند از آب سالم لوله کشی بهره گیرند. در نقاطی هم که لطمه وارد شده باشد با تامین آب بطری شده پیش می رویم و یا اگر هیچکدام در دسترس نباشد به افراد آموزش می دهند که چگونه آب را بجوشانند و سالم کنند که البته در این اتفاق هنوز با چنین صدمه ای مواجه نشده ایم.
فرهادی بیان کرد: اگر مردم به مرحله پخت و پز برسند، مشکلات کمتر است اما تا آن زمان که غذا بین مردم توزیع می شود باید آموزش لازم نگهداری، حرارت دادن و مصرف غذای گرم یا کنسروی به مردم داده شود.
وی دفع بهداشتی فاضلاب در چنین شرایطی را اولویتی مهم دانست و اظهار داشت: دفع زباله و پسماند در نقاطی که زندگی در چادر و کانکس جریان دارد، بسیار حائز اهمیت می باشد. جانمایی چادر باید به گونه ای باشد که به دفع فاضلاب فکر شود تا خدایی نکرده چادری در نقطه ای نصب نشود که از زیر آن فاصلاب رد شود. خوشبختانه در مورد خدمات بهداشتی مشکلی نداشته ایم. دور بودن خدمات بهداشتی یا فقدان آن می تواند لطمه زا باشد که همکاران ما باید دراین زمینه فعال باشند.
وی ادامه داد: سردی هوا سبب می شود مشکلات احتمالی فاضلاب و یا نگهداری مواد غذایی زیاد نباشد و بو و مگس کمتری در فضا مشاهده شود، اما به هیچ عنوان نباید رهاسازی زباله و فاضلاب صورت گیرد. البته ممکنست با گرم تر شدن هوا این مشکلات هم تشدید شود.
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: ممکنست خود مردم به سبب صدمه ای که دیده اند، به این مسائل بهداشتی توجه کمتری داشته باشند اما باید این آگاهی رسانی مداوم صورت گیرد که عدم رعایت بهداشت ممکنست سلامت آنها را به خطر اندازد.
او با اشاره به این که در این زلزله خانه های بهداشت لطمه جدی ندیدند، اظهار داشت: لطمه مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی به شکلی نبوده است که از ارائه خدمت بازمانند.
منبع:

1401/11/17
13:46:29
5.0 / 5
691
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین