مکمل ها و ویتامین ها جایگزین مواد غذایی نیستند

مکمل ها و ویتامین ها جایگزین مواد غذایی نیستند

به گزارش آزمایشگاه رادین، عضو هیئت علمی دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن هشدار درباب مصرف خودسرانه مکمل ها اظهار داشت: مکمل ها همانطور که از اسم آنها مشخص است تکمیل کننده هستند و نباید جایگزین دریافت مواد غذایی شوند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر غزاله اسلامیان، اظهار داشت: افرادی که گرفتار بیماری، کمبود ماده مغذی یا آلرژی غذایی نیستند و از یک رژیم غذایی سالم پیروی می کنند، نیازی به دریافت مکمل های مولتی ویتامین مینرال ندارند.
به گفته ی ایشان، در بعضی افراد طبق نظر پزشک ممکنست نیاز به تجویز مکمل یک یا چند ماده مغذی خاص و یا حتی مولتی ویتامین مینرال باشد.
وی دوران نوزادی، کودکی و بارداری، مبتلاشدن به بیماریهای مزمن (دیابت، نارسایی کلیوی و...)، مبتلاشدن به آلرژی های غذایی، مبتلاشدن به سوء تغذیه، برخی افراد گیاهخوار، برخی ورزشکاران، افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه را همچون مواردی عنوان نمود که با تجویز پزشک ممکنست مصرف مکمل ها در آنها ضرورت داشته باشد.
اسلامیان قطره حاوی ویتامین های A و D را نخستین مکملی دانست که بر طبق دستورالعمل کشوری برای نوزادان بعد از تولد تجویز می شود و تصریح کرد که قطره آهن نیز با شروع تغذیه تکمیلی برای کودکان شروع می شود.
او مکمل ویتامین D را تنها مکملی عنوان نمود که برای بیشتر افراد جامعه (پس از انجام آزمایش و سنجش سطح سرمی آن) تجویز می شود برای اینکه منابع غذایی این ویتامین بسیار محدود است.
به گفته ی ایشان، میزان و مدت زمان مصرف این ویتامین بر طبق غلظت سرمی آن و سن فرد (کودک یا بزرگسال) توسط پزشک تعیین می شود.
اسلامیان در ادامه مصرف مکمل اسید فولیک در زنان حامله برای جلوگیری از بروز ناهنجاری های لوله عصبی در جنین را ضروری برشمرد و اظهار داشت: زنان حداقل یک ماه پیش از مبادرت به حاملگی باید روزانه مکمل اسید فولیک با تجویز متخصص شروع کنند.
وی با اشاره به اینکه اسید فولیک کافی بوسیله رژیم غذایی قابل تامین است، اشاره کرد: باتوجه به اینکه اغلب خانم ها رژیم غذایی سرشار از اسید فولیک ندارند، مصرف اسید فولیک برای آنان قبل و حین حاملگی لازم است.
اسلامیان ضمن هشدار درباب مصرف خودسرانه مکمل ها، تصریح کرد: مصرف خودسرانه مکمل ها به هیچ عنوان سفارش نمی شود برای اینکه ممکنست منجر به ایجاد تداخل با برخی داروها و یا بروز عوارض در افراد شود. بطورمثال مصرف دوزهای بالای مکمل ویتامین C ممکنست منجر به ایجاد سنگ کلیه شود یا مصرف بیش از اندازه ویتامین های محلول در چربی ممکنست منجر به مسمومیت در فرد شود.
او با اشاره به تعیین حد مجاز دریافت برای مصرف بیشتر مواد مغذی تصریح کرد که دریافت مقادیر بالای آنها می تواند منجر به مسمومیت فرد شود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی در خاتمه، اشاره کرد: برخی مطالعات نشان داده است مصرف طولانی مدت مولتی ویتامین مینرال ها می تواند خطر مبتلاشدن به برخی سرطان ها را افزایش دهد.
منبع:

1401/11/20
13:16:29
5.0 / 5
592
تگهای خبر: بیماری , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آزمایشگاه رادین