شایع ترین علایم کاوازاکی

شایع ترین علایم کاوازاکی

به گزارش آزمایشگاه رادین، متخصصان سازمان خدمات ملی سلامت انگلیس می گویند: بیماری ˮکاوازاکیˮ یکی از دلایل اصلی نارسایی قلبی در کودکان زیر پنج سال است و موارد مبتلا شدن به این بیماری طی پنج سال قبل در این کشور افزایش پیدا کرده است.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، آخرین آمار سازمان خدمات ملی سلامت انگلیس (NHS) همینطور نشان داده است که تعداد کودکان تحت درمان این بیماری در انگلیس و ولز دو برابر شده است و ۷۰۶ نفر همچنان احتیاج به درمان دارند.
در عین حال میانگین پنج سال قبل ۳۳۶ مورد را نشان داده است که نیازمند درمان هستند.
بیماری کاوازاکی چیست؟
این بیماری که بعنوان سندرم غدد لنفاوی پوستی مخاطی هم شناخته می شود، می تواند سبب بزرگ شدن بعضی از رگ های خونی اطراف قلب شود و اگر بموقع درمان نشود، می تواند کشنده باشد.
افزایش تعداد موارد مبتلا شدن به این بیماری، تقاضا برای اهدای پلاسما را بیشتر کرده است تا به جوانان کمک گردد که از این بیماری رهایی یابند.
کودکان هم با ایمونوگلوبولین (immunoglobulin) - دارویی ساخته شده از پلاسمای اهدایی - درمان می شوند.
به قول سازمان خدمات ملی سلامت انگلیس، اگر درمانی برای بیمار صورت نگیرد، از هر چهار کودک مبتلا به بیماری کاوازاکی، یک نفر امکان دارد گرفتار عوارض قلبی شود که می تواند در حدود دو تا سه درصد موارد کشنده باشد.
چه کسی امکان دارد گرفتار این بیماری شود؟
این بیماری به صورت کلی کودکان زیر پنج سال را مبتلا می کند.
در بریتانیا هر ساله از هر ۱۰۰ هزار کودک حدود هشت نفر به بیماری کاوازاکی مبتلا می شوند و مطالعات نشان داده که این بیماری در پسران ۱.۵ برابر بیشتر از دختران است.
چگونه علایم بیماری کاوازاکی را تشخیص دهیم؟
یک کودک مبتلا به بیماری کاوازاکی احیانا تب بالایی دارد که پنج روز یا بیشتر طول می کشد و امکان دارد یک یا چند مورد از علایم زیر را داشته باشد:
- بثورات پوستی
- غدد متورم در گردن
- لب های خشک و سرخ ترک خورده
- زبان متورم، ناصاف و سرخ (زبان توت فرنگی)
- سرخی داخل دهان و پشت گلو
- دست ها و پاهای متورم و سرخ
- چشمان سرخ
علایم بعد از چند هفته و با درمان صحیح، شدت کمتری پیدا می کنند اما در برخی از کودکان امکان دارد درمان بیشتر زمان ببرد.
اگر فکر می کنید فرزندتان گرفتار این بیماری است چه باید بکنید؟
به گزارش نشریه ایندیپندنت، اگر کودک شما مدام تب بالا و یک یا چند علامت بیماری کاوازاکی را دارد، فورا به پزشک عمومی رجوع کنید. اگر کودک شما کمتر از یک سال دارد، به شما سفارش می شود فورا به پزشک عمومی رجوع کنید.
علایم بیماری کاوازاکی می تواند مشابه علایم سایر بیماری هایی باشد که سبب تب در کودکان می شود.
بیماری کاوازاکی قابل پیشگیری نیست اما اگر در کودکان بموقع تشخیص داده شود و آنها را بموقع تحت درمان قرار دهند، امکان دارد ظرف شش تا هشت هفته بهبودی کامل پیدا کنند.
دقیقاً معلوم نیست که چه چیزی سبب بیماری کاوازاکی می شود اما متخصصان اعتقاد دارند که افزایش موارد می تواند به علت تجمعات مجدد کودکان بعد از همه گیری کووید-۱۹ باشد.
منبع:

1401/11/24
11:49:02
5.0 / 5
604
تگهای خبر: بیماری , پزشك , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین