رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

ذخایر دارویی کشور در وضعیت پایدار

ذخایر دارویی کشور در وضعیت پایدار

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: ذخایر دارویی کشور در مقایسه با سه ماه گذشته در وضعیت پایداری قرار دارد؛ به طوریکه بیش از 60 درصد اقلام دارویی بیش از شش ماه موجودی مناسبی دارند.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی اظهار داشت: جلسات خوبی درباب بودجه دارو در کمیسیون تلفیق انجام شد و ادامه برنامه ریزی ها به صحن مجلس منوط است که خوشبختانه بیشتر بندهای پیشنهادی وزارت بهداشت تصویب شده است.
وی ادامه داد: در بند «واو» بودجه دارو به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد داده شده بود، قیمت گذاری دارو به شورای عالی بیمه سلامت واگذار شود که موضوع خطرناکی بود و اگر قیمت گذاری از سازمان غذا و دارو خارج و به شورای عالی بیمه داده می شد، عملا قیمت گذاری انجام نمی شد و نتایج آن بصورت کمبودهای دارویی مشهود می شد؛ چونکه شورای عالی بیمه ساختار پیچیده ای دارد و شاید هر سه چهار ماه یکبار جلسه ای تشکیل گردد و این که اگر اقلام دارویی و تجهیزات در آنجا بررسی شود و پس از آن به تصویب هیئت وزیران برسد، فرآیند طولانی می شد.
وی یکی از چالش ها در زمینه کمبود دارو را تامین نقدینگی شرکتها عنوان نمود و اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده، قسمتی از نقدینگی بوسیله تسهیلات بانکی تامین شد و برای تامین مابقی نیز رایزنی ها انجام شده اما نتیجه ای حاصل نشده است.
معاون وزیر بهداشت اشاره کرد: در تلاشیم چهار درصد اقلام دارویی که موجودی آنها کمتر از یک ماه است را به سه ماه افزایش دهیم. قسمتی از کمبود آنتی بیوتیک خوراکی هم به وسیله واردات جبران شد و در حال حاضر ذخیره خوبی تا آخر سال و فصل بهار سال آینده داریم.
افزایش ۴ برابری تامین داروی بیهوشی
وی با اشاره به چهار برابر شدن میزان تامین داروهای بیهوشی اظهار داشت: افزایش مراجعه بیماران به مراکز درمانی و افزایش عمل های جراحی از دلیلهای افزایش مصرف این داروهاست. دارو باید بصورت منطقی توسط پزشکان تجویز شود تا مصرف نیز منطقی باشد.
محمدی از تولید تعدادی داروی بیهوشی برای نخستین بار در کشور آگاهی داد و اشاره کرد: بر این اساس، دغدغه در زمینه کمبود دارویی برطرف خواهد شد.
رئیس سازمان غذا و دارو با اعلان اینکه طی دو ماه و نیم گذشته ماهانه بصورت میانگین ۲۰ میلیون سرم در بازار توزیع شده است، عنوان کرد: با این وجود هنوز سرم در بعضی مراکز خصوصی بصورت کنترل شده، توزیع می شود. همین طور در گذشته میزان تامین ماهانه پروپوفول ۲۰۰هزار عدد بود اما در حاضر این عدد به ۸۰۰ هزار رسیده که البته هنوز نیاز بازار برطرف نشده است.
وی اشاره کرد: هم اکنون هیچ نگرانی در تامین دارو نداریم و پیش بینی می نماییم ذخایر دارویی تا آخر سال چندین برابر شود و مردم در تامین دارو آسوده خاطر باشند.
رونمایی از داروهای شیمی درمانی و انکولوژی تولید داخل
بنابر اعلام سازمان غذا و دارو، معاون وزیر بهداشت وضعیت داروهای شیمی درمانی و انکولوژی را مناسب عنوان نمود و افزود: بیشتر داروهای این بیماران تولید داخل هستند و در هفته آتی نیز از تعداد زیادی از داروهایی که در یک ماه گذشته تولید شده اند، رونمایی خواهد شد.
ارائه آمار مصرف داروها بصورت مستند
رئیس سازمان غذا و دارو با اعلان اینکه آمار مصرف انواع داروها از طرف سازمان بصورت مستند بر طبق داشبورد اطلاعاتی سامانه تیتک اعلام می شود، اظهار داشت: میزان مصرف سرم و داروهایی مثل پروپوفول بالاست، همین طور مصرف داروهایی مانند آموکسی سیلین ۳ برابر، آزیترومایسین ۱۰ برابر و کواموکسی کلاو نسبت به اول سال ۲۰ برابر شده است.
بگفته محمدی، داروهایی مانند سرم سدیم کلراید، دیفن هیدرامین و دگزامتازون در صدر داروهای تجویزی پزشکان بوده است.
منبع:

1401/11/30
10:41:47
5.0 / 5
641
تگهای خبر: بهداشت , بیمه , پزشك , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین