داروهای گیاهی می توانند مسمومیت زا باشند؟

داروهای گیاهی می توانند مسمومیت زا باشند؟

به گزارش آزمایشگاه رادین، طب گیاهی قدیمی ترین شکل درمان است که از جانب بشر شناخته شده و از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته است، اما اشتباه رایجی که در میان اغلب افراد وجود دارد، تفاوت قائل نشدن بین گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است.



به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، اشتباه رایجی که در میان اغلب افراد وجود دارد، تفاوت قائل نشدن بین گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است. گیاهان دارویی مانند زیره، رارزیانه، هل یا دارچین و... گیاهانی هستند که برخی خواص آنها به اثبات رسیده است، اما داروهای گیاهی حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در کارخانه های داروسازی و طی فرآیندی خاص هستند. واضح است که گیاهان دارویی هم مانند داروهای گیاهی باید با مشورت پزشک یا داروساز مصرف شود.

بر این اساس عطاری ها تنها حق فروش گیاهان دارویی را دارند، گیاهانی که طی سالیان دراز اثر درمانی آنها به اثبات رسیده است. عطاری ها باید گیاهانی مثل گل گاوزبان که اثر درمانی اش برای تقویت اعصاب یا زیره که برای درمان نفخ مشخص شده، به فروش برسانند، نه داروهای گیاهی را.

مسلم است که مصرف بی رویه و بیش از اندازه نیاز هر نوع دارو شامل گیاهی یا شیمیایی می تواند برای بدن ضرر داشته باشد. در عین حال گیاهان دارویی هم باید بموقع و به صورت صحیح مصرف شوند. حدود ۹۵ درصد از داروهای گیاهی جزو فهرست داروهای بدون احتیاج به نسخه هستند و میتوان آنها را بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کرد و پنج درصد باقیمانده را باید با نسخه از داروخانه ها تهیه کرد.

همانطور که گفته شد، عطاری ها فقط و فقط محل فروش گیاه دارویی تغییر شکل نیافته هستند، نه محل تشخیص و درمان بیماری یا فروش داروهای دست ساز، قرص، کپسول، شربت یا حتی گیاه پودر شده. باید توجه کرد که مکان تهیه دارو، تنها داروخانه است.

وزارت بهداشت بر داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند، نظارت دارد. ازاین رو داروهای گیاهی که در داروخانه ها فروخته می شوند معتبر و قابل استفاده اند.

متاسفانه تصوری که به اشتباه بین مردم رایج شده، اینست که داروهای گیاهی اگر فایده نداشته باشد، ضرر هم ندارد. در واقع طبیعی بودن دارو را دلیلی برای بی ضرر بودن آن می دانند، اما اینطور نیست. بعنوان مثال مصرف بیش از اندازه آویشن باعث سردرد، تهوع، استفراغ، حساسیت پوستی و... می شود.

ضمناً نمی توان داروهای گیاهی را در تمام موارد جایگزین داروهای شیمیایی کرد. داروهای شیمیایی از برخی جهات نسبت به داروهای گیاهی برتری دارند، اما میتوان از داروهای گیاهی بعنوان طب مکمل و همراه دیگر داروهای شیمیایی بهره برد.

در عین حال همواره و قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک مشورت شود. بعضی داروهای گیاهی باعث تداخل در میزان جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن می شوند.

با توجه به احتمال بیشتر بروز عوارض ناشی از مصرف گیاهان دارویی در کودکان باید این داروها طبق دستور پزشک مصرف شوند. بعضی گیاهان دارویی باعث افزایش یا کاهش تأثیر دارویی خاص می شوند که این مورد در سالمندان و بیماران مبتلا به بیماری های مزمن می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد.

همچنین استفاده از دز بالای این داروها اشتباه نسبتاً رایجی است که می تواند سبب مسمومیت دارویی و مشکلات بعدی ناشی از آن شود و ضرورت احتیاط در مورد مصرف آنها و مشورت با متخصصان در مورد آنها را صد چندان می کند.

در مصرف داروهای گیاهی هم مانند داروهای شیمیایی باید مواردی مانند مقدار مصرف، عوارض، موارد منع مصرف و... مورد توجه قرار گیرد و از داروساز یا پزشک در این خصوص مشورت گرفته شود. حتی داروهای رایجی مانند ملین ها، قرص سیر و... دارای نکات قابل توجهی هستند. مثلاً ملین ها در خردسالان تا شش سال به جز با دستور پزشک نباید مصرف شود یا شربت هایی مثل تیمیان یا برونکوتیدی به علت وجود ساکاروز نباید در افراد دیابتی مصرف شوند.

بنابر اعلام معاونت سلامت مرکز بهداشت جنوب تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، ازاین رو طبیعی بودن دارو دلیل بر بی ضرر بودن آن نیست و مصرف داروهای گیاهی به تنهایی یا همراه با داروهای شیمیایی می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد.





منبع:

1401/12/04
12:14:02
5.0 / 5
591
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزمایشگاه رادین