رییس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت اعلام كرد

اصوات شدید عامل ابتلای 17 درصد مردم به وزوز گوش

اصوات شدید عامل ابتلای 17 درصد مردم به وزوز گوش

آزمایشگاه رادین: به گزارش آزمایشگاه رادین، رئیس اداره سلامت گوش دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار داشت: عامل ابتلای 17 درصد مردم به وزوز گوش مواجهه با اصوات شدید می باشد.


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، دکتر سعید محمودیان در آستانه روز جهانی کم شنوایی اظهار داشت: گوش دادن به اصوات بلند و یا ناایمن و لطمه زا می تواند صدمات جدی بوجود آورد و یکی از ریسک فاکتورها یا عوامل خطر جدی لطمه به گوش و شنوایی، صدای بلند است که عامل اصلی وزوز گوش نیز همین مساله است. اکنون مواجهه گوش با اصوات شدید عامل ۱۷ درصد از ابتلای مردم به وزوز گوش در جامعه است.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران و مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان حضرت رسوال اکرم (ص) گفت: از هر دو جوان هم اکنون یک نفر در معرض خطر کم شنوایی است که دلیل عمده اش در تمام جهان، گوش دادن ناایمن به اصوات است.
وی افزود: استفاده از هندزفری، دستگاهها و یارانه های شخصی، ام پی تری پلیرها با اصوات بلند در مدت طولانی به گوش لطمه می زند و این معضل آمار کم شنوایی را در جامعه بالا برده است.
محمودیان با اشاره به اینکه اگر افراد به این مساله توجه نکنند، خطر کم شنوایی در آنها جدی خواهد بود و وقتی سلول های شنوایی لطمه دید برای درمان دیر است، اظهار داشت: روز جهانی شنوایی هر سال در سوم مارس به ابتکار سازمان جهانی بهداشت برای افزایش آگاهی در مورد چگونگی پیش گیری از ناشنوایی و کم شنوایی و ترویج مراقبت های سلامت گوش و شنوایی در جهان انجام می شود.
کم شنوایی، رتبه سوم بار بیماری ها
محمودیان تصریح کرد: بار منتسب به بیماریهای کم شنوایی در جهان هر سال رو به افزایش است و در سالهای اخیر بار این بیماری در جهان به رتبه سوم ارتقا پیدا کرده و به این معناست که باوجود تمام تمهیدات بهداشتی و پیشرفت در کنترل بیماریها ولی متاسفانه نرخ شیوع کم شنوایی در کشورهای مختلف به سرعت درحال افزایش است.
این استادیار دانشگاه اضافه کرد: بطوریکه سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده باوجود اینکه الان حدود ۴۸۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به کم شنوایی شدید تا عمیق هستند، این میزان تا سال ۲۰۵۰ به بالای ۲ میلیارد نفر ارتقا می یابد.
کم شنوایی معلولیت خاموش
محمودیان بیان کرد: متاسفانه بیشتر کودکان، نوجوانان و جوانان در معرض خطر کم شنوایی هستند. از کم شنوایی به عنوان یک نوع معلولیت خاموش نام می برند؛ بطوریکه افراد ابتدا خیلی متوجه کم شنوایی خود نمی شوند و رهایش می کنند ولی پس از اینکه زندگی آنها به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد، متوجه کم شنوایی خود می شوند که آن زمان برای درمان دیر است.
رئیس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت اظهار داشت: سازمان بهداشت جهانی این مساله را به عنوان یک تهدید در سلامت عمومی مردم تلقی کرده است و کشورها را به صورتی ملزم کرده که برنامه های سلامت گوش و شنوایی و مراقبت هایش را در سیستم سلامت خود ادغام و به آن رسیدگی کنند.
شعار سال برای روز جهانی کم شنوایی
وی افزود: هر سال یک شعار از جانب این سازمان در این خصوص مطرح می شود که شعار امسال «مراقبت از گوش و شنوایی برای همه؛ بیایید آنرا به واقعیت تبدیل کنیم» است و بروشورها، پوسترها و اینفوگراف های مختلف درباب مراقبت شنوایی و سلامت گوش و پیام ها و محتواهای این روز به دانشگاه های مختلف کشور ارسال و ابلاغ گردیده است.
محمودیان اشاره کرد: پزشکان و مراقبان سلامت باید این مساله را بین آحاد مردم اشاعه دهند تا مردم در جریان سلامت گوش قرار گرفته و بیشتر به این مساله توجه نمایند تا بیشتر بتوانیم جلوی بار این بیماری را بگیریم.
عضو مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان حضورت رسوال اکرم (ص) اظهار داشت: روز جهانی شنوایی در سال ۱۴۰۱ بر اهمیت ادغام مراقبت های گوش و شنوایی در نظام مراقبت های اولیه تصریح داشته و به عنوان یک جزء ضروری از پوشش سلامت همگانی روی آن تاکید ویژه دارد.
وی بیان کرد: در پیام هایی که امسال از طرف سازمان بهداشت جهانی اعلام شده، آمده است مشکلات گوش و شنوایی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که سلامت جامعه را تهدید می کند و جامعه در همه گروههای سنی با آن مواجه می باشد.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۶۰ درصد از موارد کم شنوایی را می توانیم در سطح مراقبت های اولیه شناسایی کرده و تحت درمان قرار دهیم، اشاره کرد: ادغام مراقبت های شنوایی و گوش در نظام خدمات اولیه سلامت بوسیله آموزش و ظرفیت سازی سلامت گوش و شنوایی در سطح PHC امکانپذیر است.
محمودیان اشاره کرد: ادغام برنامه سلامت شنوایی در سیستم سلامت پایه کشور کاملا دسترسی عدالت محور را برای همه مردم میسر می کند. برای اینکه ایران یکی از پیشروترین کشورهاست که در اقصی نقاط روستاهای آن مراکز بهداشتی، درمانی وجود دارند و ظرفیت برنامه سلامت گوش هم در این شبکه لحاظ شده است.
ایران در منطقه منحصر به فرد است
عضو مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی بیمارستان حضرت رسوال اکرم (ص) اظهار داشت: ابلاغ این ادغام در کشور ایران در میان ۲۲ کشورهای منطقه شرق مدیترانه (امرو) منحصر به فرد است.
بنابر اعلام وبدا، وی با بیان اینکه کتاب ها، دستورالعمل ها و راهنماهای آموزشی جدید توسط وزارت بهداشت تدوین و به همه دانشگاه ها و مراکز بهداشتی و درمانی ابلاغ گردیده است، گفت: در اهداف امسال روز جهانی شنوایی، توجه تصمیم گیرندگان، دولت ها و گروههای جامعه مدنی به سفارش های سازمان جهانی بهداشت برای ادغام برنامه مراقبت های گوش در سیستم سلامت بطور جدی تاکید گردیده است.
رئیس اداره سلامت گوش وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه مردم باید اهمیت مراقبت از گوش را متوجه شده و حداقل سالی یک دفعه به چکاپ سلامت گوش و شنوایی خود بپردازند، اظهار داشت: پزشکان، متخصصان و مراقبان بهداشت نیز لازم است توجه بیشتری به سلامت گوش و شنوایی افراد داشته باشند.
منبع:

1401/12/10
08:08:29
5.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزمایشگاه رادین