خنده هایی که نشان از بیماری دارند

خنده هایی که نشان از بیماری دارند

آزمایشگاه رادین: آزمایشگاه رادین: خنده می تواند به مقابله با اتفاقات ناراحت کننده کمک نماید. برای مثال اگر اشتباه نابخردانه ای از شما سر بزند و در چنین شرایطی بخندید، فشار روانی ناشی از آن اشتباه بر شما کمتر خواهد شد چونکه توانسته اید با خندیدن در این موقعیت خاص، خودتان را جدی نگیرید و به اصطلاح «جو را عوض کنید».


به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از سایت تخصصی "سایک سنترال"، از طرف دیگر، ممکنست مواقعی پیش بیاید که خنده شما با موقعیتی که در آن هستید یا موضوعی که پیش آمده، تناسبی نداشته باشد یا به گونه ای اغراق آمیز و افراطی آغاز به خندیدن کنید.
خنده های نامتناسب یا بی خود می توانند گیج کننده باشند. اگر گرفتار چنین حالتی شده اید ممکنست از خود بپرسید که چرا چنین واکنشی بروز می دهید به ویژه اگر در یک جمع، شما تنها فردی باشید که به موضوعی که خنده دار نیست، می خندید یا خنده های بلند و اغراق آمیز در مقایسه با دیگران دارید.
خنده های بی دلیل
اگر متوجه شده اید که اغلب اوقات بی خود می خندید، ممکنست این مساله برایتان ناخوشایند باشد و بخواهید بدانید که چرا گرفتار این حالت می شوید و یا این که آیا این یک اختلال است و اگر هست، نام آن چیست؟
خنده ای که دلیلی ندارد یا اغراق آمیز است، اغلب به عنوان «خنده پارادوکس» یا «خنده متناقض» شناخته می شود که می تواند نوعی اختلال عاطفی باشد.
برای خنده پارادوکس، اصطلاحات زیر نیز ممکنست بکار رود:
- خنده بیمارگونه
- ناخویشتن داری عاطفی (PBA)
- خنده های نامتناسب
در صورتیکه خنده متناقض ممکنست به عنوان قسمتی از ناخویشتن داری عاطفی رخ دهد، افراد مبتلا به این اختلال در عین حال ممکنست گریه غیرقابل کنترلی را نیز تجربه کنند.
خنده پارادوکس چیست؟
خنده پارادوکس خنده ای است که بطور غیرقابل کنترل، بی نتیجه یا خارج از چارچوب با وضعیت یا شرایط عاطفی فرد رخ می دهد. اگر کسی خنده پارادوکس داشته باشد، ممکنست بدون شنیدن یا دیدن اتفافی طنز یا خنده دار یا در موقعیت های جدی، بخندد.
علت خنده های پارادوکس چیست؟
تجربه خنده پارادوکس دلیلهای مختلفی دارد. این حالت می تواند به سبب مشکلات روانی، عاطفی یا حتی پزشکی در یک فرد رخ دهد.
خنده هیستریک یا عصبی
گاهی تعدادی از افراد که دارای احساسات منفی و استرس بالایی هستند، بطور ناخودآگاه خنده های هیستریک را تجربه می کنند و ممکنست این خنده ها، شدید و به شکل نامتناسب با موضوعی که برای دیگران عادی است، اتفاق بیافتند.
به گزارش آزمایشگاه رادین به نقل از ایسنا، خنده هیستریک، خنده ای کاملا ناآگاهانه است که در موقعیت های استرس زا، پرتنش و هیجانی در فرد پدید می آید. بطور معمول کنترلی روی این مدل خنده وجود نداشته و کاملا غیرعمدی اتفاق می افتد.
جالب است بدانید که حتی در بعضی موارد، کسانی که مبتلا به بیماری هیستریک نیستند هم در وضعیت مختلف این نوع از خنده ها را از خود بروز می دهند.
گاهی ممکنست خنده هیستریک در وضعیت استرس زا و پر تنش ایجاد شود، گاهی نیز می تواند ناشی از یک حس انتقام باشد و یا برای پوشاندن یک دروغ و حتی در مواردی بمنظور حیله و فریبِ دیگران از فرد سر می زند.
خنده هیستریک یا عصبی اغلب تشخیص داده نمی شود و یا با برخی اختلالات رفتاری اشتباه گرفته می شود. با وجود این، وقتی که تشخیص داده شد با دارو قابل کنترل خواهد بود.
منبع:

1401/12/24
13:20:23
5.0 / 5
513
تگهای خبر: استرس , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزمایشگاه رادین